Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eliminacja sprzężeń magnetycznych w zadaniach

10 Cze 2005 09:40 4994 8
  • Poziom 27  
    Dwie lub więcej cewek sprzężonych magnetycznie. Można je rozsprząc, tylko jaka jest na to metoda ? i sposób wykonywania ?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 36  
    "Rozsprząc" ich faktycznie nie możesz, ale elektrycznie uzyskać równoważny efekt się da. To się zwie neutralizacja - odsprzęganie za pomocą celowo wprowadzonego sprzeżenia. A rozwiązania zależą od konkretnych układów. Zwykle neutralizuje się w układzie mostka. Pozdro
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 27  
    Faktycznie nie. To est prawda. Ja mam na myśli zadanie z teorii obwodów. Było można zamieniać sprzężenia przez wprowadzenie odoatkowych reaktancji o wartości równej sprzężeniu. Mój dylemat polega na tym, że nie wiem kiedy + a kiedy - dać
  • Poziom 17  
    Witam jezeli cewki sa nawiniete zgodnie to od podanych reaktancji odejmujesz.A jezeli przeciwnie to dodajesz
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Wyjdźmy więc od takiej sytuacji:

Mam dwie cewki, sprzężone magnetycznie, połączone razem w jednym punkcie. - stanowią one trójnik. I teraz jak je rozprząć ?
  • Poziom 17  
    Witam sytuacja bedzie jasniejsza jak zamiesciszjakis schemacik tego ukladu z oznaczeniem parametrow i poczatkow uzwojen wtedy bedzie latwiej opisac ten twoj uklad.
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Chodzi mi o ogólny sposób, nie o konkret. Jak je rozsprzęgać ?

Dla przykłądu (gdyby ktoś nie wiedział o co biega, to w załaczniku jest - przyjmijmy, że cewki L1 i L2 są sprzężone. Co wtedy ?
  • Poziom 17  
    Witam cos te twoje zdjecia nie zabardzo dzilaja u mnie.
    Ze sprzezeniami jest tak postaram ci sie troche to przyblizyc
    Jezeli mamy cewki polaczone rownolegle:
    a)nawniete przeciwnie
    wtedy mamy w galeziach dodajemy do istniejacych Z Zm
    nastepnie tworzymy cewke polaczona szeregowo do tamtymi o wartosci
    -Zm
    b)nawiniete zgodnie
    wtedy od istniejacych Z odejmujemy Zm
    nastepnie tworzymy cewke jak poprzednio szeregowo z tamtymi o wartosci +Zm

przy czym Zm=k*pierw(XL1*XL2)
    k-wspolczynnik sprzezenia
    XL1iXL2 impedancje cewek istnijacych

Pozdrawiam i mam nadzieje ze choc troche ci przyblizylem teorie sprzezen.
    PS polecam ksiazke "Teoria Obwodów Elektrycznych" Stanisław Bolkowski
  • Poziom 27  
    Ja znalazłem w Bolkowskim wszystko może nie wyjaśnione, ale analizując zadania doszedłem do metody. Dziękuję wszystkim za pomoc, a temat możemy zamknąć. EOT