Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera

11 Lis 2015 00:03 3795 2
 • Poziom 11  
  Witam serdecznie.

  Dzisiaj stałem się posiadaczem ładowarki REDOX Beta Solo.
  Po krótkim sprawdzeniu działania (rozładowanie - ładowanie małego pakietu LiPo 1S) naszła mnie chęć podłączenia urządzenia do komputera PC (przez złącze miniUSB).
  Kolejność podłączenia:

  1. Włączony PC
  2. Podłączenie kabla USB do obu urządzeń (ładowarka wyłączona) - i tutaj o dziwo Windows zakomunikował błąd urządzenia USB :/ - skąd, jeśli elektronika ładowarki nie miała zasilania ???
  3. Po podłączeniu zasilacza 12V do Redoxa już żadnych komunikatów nie było -ani bez ani z włączonym zasilaniem, czy po podłączaniu do innych gniazd w PC - sprawdziłem gniazda - wszystkie działają prawidłowo, rozpoznają inne urządzenia które podłączam.

  Dodam, że ładowarka ma ustawienie USB/Temp. sensor - doszedłem do tego i mam ustawione tak:

  USER SET PROGRAM -> USB/Temp Select: USB enable.

  Co więcej - po podłączeniu sensora (LM35) do trzech pinów (obok złącza USB) i zmianie opcji - tej podanej wyżej na czujnik temp - ładowarka reaguje na temperaturę (ustawiłem próg wyłączenia na 20st. C - wyłączyła) - piszę to dlatego, że z tego co czytałem USB/Czujnik są właśnie jakoś zależne.

  Inna sprawa - czy to połączenie USB w ogóle do czegoś służy ? Owszem wiem, że są programy np Chargermaster, ale szperając w internecie nigdzie nie znalazłem przykładu albo opisu podłączenia Redoxa do komputera :/

  ---- 11.11.2015 ----

  Podłączyłem kabel "Profilic USB-to-Serial Comm Port" pod trójpinowe złącze ładowarki (masa to skrajny, pin najbliżej gniazda mini-USB, dane to pin środkowy - który w moim przypadku połączyłem z pinem RX przejściówki).
  oto zrzuty ekranu ładowania pakietu 1S 1200mAh (to akumulatorek z ładowarki solarnej, która w żaden sposób nie spełniała swojego zadania, więc mam ten "luz", że mogę go nawet zepsuć.)

  oczywiście nie miałem jak na razie podłączyć balancera (aku 3S dopiero jedzie) ale jak widać... USB "po staremu" działa - nie wiem dlaczego nie chce zaskoczyć przez standardowy kabel :/

  Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 11  
  OK - widać nikt nie ma Redoxa Beta, albo nie próbował podłączać do do komputera.
  Wysłałem maila do sprzedawcy z zapytaniem o USB - odpowiedź - "ta ładowarka nie ma możliwości podłączenia do komputera" - porażka - wysłałem im skan instrukcji, zrzuty z przeprowadzonych ładowań - nagle zmienili zdanie :D i "niby" spytali dystrybutora....

  Jednakowoż sam do niego zadzwoniłem i tam na szczęście Pan był w temacie - powiedział, że owszem gniazdo jest, ale na razie jest nieaktywne, może będzie w przyszłości.


  Postanowiłem otworzyć ładowarkę, bo takie "gdybanie" mnie nie zadawala. i tak:

  1. ładowarka Redox Beta z płytką PCB v. 3.2 NIE MA WBUDOWANEGO INTERFEJSU USB - w związku z tym podłączanie bezpośrednio do komputera jest bezcelowe.
  2. Złącze mini-USB posiada dwie podłączone ścieżki z tym, że Ścieżka na której z komputera wychodzi napięcie +5V jest podłączone DO MASY ŁADOWARKI !!! - a co za tym idzie - tłumaczyłoby to dziwny komunikat o uszkodzeniu urzędzenia - chyba zadziałała ochrona USB komputera przed zwarciem.
  3. Na płytce drukowanej jest zostawione miejsce na wielo-obrotowe potencjometry montażowe - jednak od żadnej strony nie są one zamocowane - z tego, co czytałem w internecie byłyby one pomocne przy ustaleniu napięcia na balanserze - więc jest jakieś pole do manewru z tą płytką - ale nie robię nic na "wariata" - spróbuję znaleźć opis takich ładowarek, i może coś się uda poprawić.
  4. Ścieżka masy balancera jest przecięta - ale nie wisi w powietrzu, tylko przechodzi na drugą stronę gdzie są jakieś rezystory - mierząc oporność pomiędzy minusem ładującej baterii a masą balansera jest 312kΩ ... - nie mam jeszcze baterii z kilkoma celami, więc na razie się nie wypowiadam.

  W załączeniu zdjęcia - i jakiś rysunek złącza mini USB dzięki którym zauważyłem, że Vcc złącza USB jest podłączone do masy

  Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera
 • Poziom 11  
  ZAGADKA ROZWIĄZANA


  Złącze mini-USB pod które podłączone są dwie ścieżki nasunęło mi myśl, aby podłączyć kabel "Profilic USB-to-Serial Comm Port" (PL-2303) pod to złącze - skoro mamy na jednym pinie masę a na drugim "coś" - warto spróbować:

  Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera Redox Beta SOLO - Podłączenie USB - brak reakcji komputera

  efekt - pełny sukces - program LogView (ustawiony na odczyt z ładowarki IMAX-B6) czyta dane i rysuje wykresy :) :) :)

  Do poprawnego działania oczywiście należy ustawić w menu ładowarki USB enable - w poprzednich postach oraz instrukcji do ładowarki jest to opisane.
  Niestety jeśli włączymy USB - nie mamy opcji podłączenia czujnika temperatury poprzez złącze 3-pin - sprawdziłem to - przy podłączonym czujniku oraz kablu USB jednocześnie mamy taką opcję, jaka jest dostępna przez menu ładowarki - więc albo nie działają logi i mamy pomiar temp. albo odwrotnie.

  Przy wykonywaniu przejściówki mini-USB należy pamiętać, że masa ładowarki została podłączona do pinu który w standardzie USB służy jako linia zasilająca (w większości kabli USB przewód czerwony), natomiast dane przesyłane są poprzez pin "Data +" złącza USB (w moim przypadku przewód zielony kabla USB).
  takie podłączenie może wprowadzać w błąd, gdyż jak widać na zdjęciach czerwony przewód USB łączę z czarnym przewodem kabla USB/Serial, natomiast zielony przewód USB łączę z białym przewodem kabla USB/Serial.

  Tym niemniej, wydaje mi się, że jest to ciekawa opcja podłączenia ładowarki pod komputer, na pewno wygodniej jest łączyć kabelki jak mam na zdjęciach, niż wciskać je w złącze 3-pin.

  Na koniec dodam, że oba złącza nie są połączone ze sobą bezpośrednio - tzn pin danych złącza 3-pin NIE JEST połączony bezpośrednio z pinem danych złącza mini-USB.
  I ostatnia rzecz - wspominałem wcześniej o miejscach na potencjometry wielo-obrotowe - po dokładnej inspekcji płytki niestety okazuje się, że nie są one nigdzie podłączone - na jednym "potencjometrze" wszystkie 3 piny są zwarte do masy, na kolejnych jeden z pinów wisi w powietrzu, pozostałe dwa połączone z masą. Szkoda, ale jeśli ktoś ma chęci i motywacje, może wykorzystać miejsce na potencjometry i zworkami podłączyć je do układu.