Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór monitora do laptopa.

Lakondziorex 11 Lis 2015 11:28 693 14
  • #1 11 Lis 2015 11:28
    Lakondziorex
    Poziom 12  

Witam
    Mam laptopa Acer 5560 15,6" , z błyszczącą matrycą, ale przymierzam się do kupna monitora.
    Głównie zależy mi na tym żeby nie przemęczać oczu, dodam że stosouje się do profilaktyki(godzinne przerwy, mruganie itp), ale chce mieć jednak większy monitor gdyż ten w laptopie jest trochę niewygodny :)

Dodam że mam takie biurko, więc monitor nie może być zbyt za duży.

http://allegro.pl/bm-biurko-promocja-polski-producent-i5442640340.html
    Głębokość mojego biurka to 80cm.

Próbowałem pracować na monitorze 23" full hd ,ale niewygodnie mi się pracowało.

Jeszcze jedno: Czy opłaca się kupić jakiś telewizor Np. Samsung LED zamiast monitora?
    Czy jednak telewizor to oglądania TV tylko? ;)

Jakie parametry mają wpływ na to żeby oczy się nie męczyły?
    -W laptopie są dwa wyjscia: VGA i HDMI, ale niewiem jak będzie z jakością gdyż jednak to jest laptop, nie ma tu za dużej mocy obliczeniowej. Czy na HDMI będzie jakaś różnica?

• #2 11 Lis 2015 17:01
    Lakondziorex
    Poziom 12  

Mam 17 lat, po prostu mam tak że po przyjściu ze szkoły, dworu mam łzawiące oczy.

Dodam że mam jeszcze monitor 4:3 DELL 17" , jest większy wygodniej sie patrzy, ale oczy się bardziej męczą niż na laptopie.

Od tego DELLA miałem 70 cm odstępu, a przy laptopie to jak przy laptopie odstęp ;)

Tak pod tym biurkiem co wysłałem mam wysuwany blat, podczas korzystania z laptopa mam zewnętrzną klawiature i myszkę z ktorych korzystam.

• #3 11 Lis 2015 17:42
    Lakondziorex
    Poziom 12  

Już byłem i powiedzieli że wszystko w porządku, możliwe że to alergia. Zalecili używanie kropli nawilżających.

A co w kwestii monitora?

• #4 11 Lis 2015 17:46
    zakopek9g
    Poziom 17  

Do jakiej kwoty?

• #5 11 Lis 2015 18:18
    Lakondziorex
    Poziom 12  

600zł.
    Czy warto się zainsteresować telewizorem np Samsung led 200Hz? Czy po prostu wziąć jak przystało monitor do PC.
    Prosze o wypowiedź :)

• #6 11 Lis 2015 19:15
    zakopek9g
    Poziom 17  

Raczej monitor

np. AOC I2476VWM

• #7 11 Lis 2015 19:38
    Lakondziorex
    Poziom 12  

Ale jak to sie ma? :
    Mamy np. Ledowego Samsunga 400Hz to teoretycznie lepiej gdyż kolega ma wypasiony monitor który ma tylko 144Hz.

To jak to w końcu z tym jest?

-Jeszcze jest coś takiego jak czas reakcji, co z tym?
    -Jakie parametry powinny być dobre żeby nie męczyć oczu?
    (Chyba im więcej Hz tym mniejsze migotanie i oczy się meczą?)
    -Czy rozdzielczość full HD do monitora np.22 cale to nie za dużo (chodzi mi o to żeby tekst nie był za mały ale jednoczesnie żeby był precyzyjny czytelny)
    -Mając laptopa , czy będzie jakaś różnica między połączeniem VGA a HDMI (oczywiście monitor musi mieć to wejście z ewentualnie kabel DVI-HDMI)
    -Czy jest jakaś różnica między matrycą TN a IPS?
    -Jaki monitor będzie lepszy lcd czy led?

• #9 11 Lis 2015 20:09
    Lakondziorex
    Poziom 12  

A mógłbyś udzielić odpowiedzi na wcześniejsze pytania? :)

• #10 11 Lis 2015 20:11
    rzymo
    Poziom 28  

Lakondziorex napisał:
    Ale jak to sie ma? :
    Mamy np. Ledowego Samsunga 400Hz to teoretycznie lepiej gdyż kolega ma wypasiony monitor który ma tylko 144Hz.
    To jak to w końcu z tym jest?

Telewizor nie odświeża obrazu z częstotliwością 400Hz, tworzy po prostu klatki pośrednie.

Cytat:

-Jeszcze jest coś takiego jak czas reakcji, co z tym?

Do gier? Wtedy jak najniżej - do przeglądania zasobów sieci czy pracy przy komputerze - prawie każdy będzie ok. Znakomita większość telewizorów ma w opcjach ustawienie jednego z wejść jako PC, wtedy wszelkie upiększacze/zmieniacze obrazu są deaktywowane i czas reakcji polepsza się.

Cytat:

-Jakie parametry powinny być dobre żeby nie męczyć oczu?

Stałe podświetlenie / podświetlenie stałym prądem - w monitorach powszechny jest termin "flicker free". W telewizorach różnie to bywa.
    Prawda numer 1 - trzeba robić przerwy, niezależnie od jakości matrycy.
    Pradwa numer 2 - nie każdy jest wrażliwy na rodzaj podświetlenia, np. brat może siedzieć godzinami przed dowolnym monitorem/TV, a mi się robi niedobrze po godzinie-półtorej siedzenia przed "mrugającym" wyświetlaczem (a jeśli w pomieszczeniu są tanie świetlówki, to jeszcze szybciej).

Cytat:

-Czy rozdzielczość full HD do monitora np.22 cale to nie za dużo (chodzi mi o to żeby tekst nie był za mały ale jednoczesnie żeby był precyzyjny czytelny)

Z monitora korzystam także jako TV - różne nagrania z jutuba, telewizja DVB-T (leżę na łóżku 2 metry dalej), a także granie w mniej dynamiczne gry. Korzystam z 27"/full-hd i jestem zadowolony. Rozważałem też TV 32" na matrycy IPS, ale byłby chyba nieco za duży.

Cytat:

-Mając laptopa , czy będzie jakaś różnica między połączeniem VGA a HDMI (oczywiście monitor musi mieć to wejście z ewentualnie kabel DVI-HDMI)
    -Czy jest jakaś różnica między matrycą TN a IPS?

Prawie zawsze połączenie cyfrowe zapewni lepszą jakość (DVI / HDMI / DP). Matryce IPS/AMVA są lepsze pod względem odwzorowania kolorów i przede wszystkim kątów widzenia - czy patrzysz z boku, czy z dołu to zobaczysz czytelny obraz, na TN mogą się pojawiać kolorowe/przebarwione plamy czy przekłamane kolory...

Cytat:

-Jaki monitor będzie lepszy lcd czy led?

Zazwyczaj określenie LCD = świetlówki CCFL, tracą jasność z czasem, większy pobór mocy.
    LED = podświetlenie diodami, niższy pobór mocy, najtańsze monitory to takie sobie odwzorowanie kolorów, droższe na równi z CCFL, a nawet przewyższające.

• #11 11 Lis 2015 20:29
    Lakondziorex
    Poziom 12  

@rzymo
    Czyli ogólnie:
    -lepiej monitor z dobrym odświeżaniem zamiast TV, tak?
    Ile Hz powinno być optymalne dla oczu (nie gram w gry tylko praca na przeglądarce i wirtualnych maszynach)
    -Czas reakcji w moim przypadku nie ma znaczenia
    -Najlepiej monitor led z matrycą IPS

A czy laptop acer 5560 z grafiką 6520HD powinien dać radę z zewnętrznym monitorem?

• #12 11 Lis 2015 20:33
    rzymo
    Poziom 28  

Nie ma czegoś takiego jak optymalne Hz w LCD. Tak było w przypadku kineskopowych CRT, w monitorach/telewizorach LED to już tak nie działa.

Tak, laptop nie będzie robił problemów z zewnętrznym monitorem.

• #13 11 Lis 2015 20:39
    Lakondziorex
    Poziom 12  

Jeszcze parę kwestii:
    Czyli jeżeli chodzi o kwestie patrzenia, to szukać funkcji fkicker free? I rozumiem że odświeżanie i czas reakcji nie gra roli?

Rodzaj matrycy nie ma wpływ na oczy (migotanie) tylko na kąty i kolory, tak? :)

• #14 11 Lis 2015 21:58
    zakopek9g
    Poziom 17  

Lakondziorex napisał:

Rodzaj matrycy nie ma wpływ na oczy (migotanie) tylko na kąty i kolory, tak? :)

Tak

• #15 11 Lis 2015 22:01
    Lakondziorex
    Poziom 12  

Ok myślę że temat można zamknąć, jadę do sklepu oglądać monitory :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME