Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje

brumcia 11 Lis 2015 12:00 1017 21
  • #1 11 Lis 2015 12:00
    brumcia
    Poziom 5  

Witam

Jutro z racji święta czeka mnie kolejna wizyta w serwisie z kupioną w lipcu nową konfiguracją, może Wam uda się pomóc ustalić winowajcę, bo sama już nie mam pomysłów.

Moja konfiguracja (jakbym coś przeoczyła proszę piszcie):

Zasilacz BeQuiet 500W

Karta graficzna ZOTAC GF GTX960 4GB DDR5 PCI-E 3XDP HDMI DVI 1266/7010 AMP ZT-90309-10M

Procesor INTEL CORE I5 4460 3.2 BOX 6MB VGA HD4600 84W LGA1150

Dysk WD 1TB SATA3 64MB WD10EZEX BLUE

Pamięć DIMM 8GB DDR3 1600MHZ HYPERX FURY CL10 HX316C10F/8

Płyta GIGABYTE GA-B85M-HD3 B85 HDMI DVI DSUB LGA1150 DDR3 MATX

System Win 7 64bit

Objawy:

- komputer nagle zaczął się sam wyłączać, co wygląda tak jakby nagle tracił zasilanie
    - po wyłączeniu ciężko go zmusić do ponownego odpalenia - albo power nie reaguje, albo odpala na parę sekund, albo do uruchomienia windowsa i potem cyk, wyłącza się
    - czasami objawiało się to nagłym freezem uruchomionego systemu/ekranu awaryjnego uruchamiania przy loadzie/biosu
    - czasami przy odpaleniu bios zaczął piszczeć krótkimi ciągłymi sygnałami, ale z tego co wiem mój bios nie ma takiego sygnału alarmowego
    - czasami po awaryjnym uruchomieniu (gdy dotrze do tego momentu) system nie miał ikonek na pasku zadań przy zegarze, tj były, ale niewidoczne
    - czasami bios informował mnie o zresetowaniu ustawień (gdy dotarł do tego momentu)
    - czasami po uruchomieniu systemu (gdy się udało) data była zresetowana, ustawienia loginów np. steama też, ale podejrzewam powyższe
    - co dziwne, potrafi działać kilka godzin raz na n uruchomień, jak gdyby wszystko było ok. Potem jedno z powyższych i znowu traci zasilanie.

Wizyty w serwisie wyglądały tak:

pierwsza:
    - podobny efekt, komputer nie odpalał w ogóle. Został przyjęty oddając mi dysk (to może być ważne), oddano mi go z notką "wszystko jest ok, zaktualizowaliśmy bios tylko" - komputer jakiś czas działał prawidłowo

druga wizyta
    - pojechał bez dysku - brak jakichkolwiek stwierdzonych wad, ani karta, ani płyta nie szwankowały przy godzinnych oględzinach. Komputer wrócił do domu nie ruszony, w domu po zamontowaniu dysku efekt taki sam jak opisałam wyżej

Moje podejrzenia:
    - dysk
    - płyta główna/bios
    - zasilacz

Bardzo proszę o pomoc. Nie jestem specem od sprzętu, a to bardzo męczące gdy nowy de facto komputer nagle odmawia tak mocno posłuszeństwa.

Wasze uwagi mogą mi się przydać przy rozmowach z serwisantem, dziękuję z góry

W razie pytań dajcie znać, postaram się odpowiedzieć jak najlepiej umiem

Anna

0 21
  • #2 11 Lis 2015 12:54
    safbot1st
    Poziom 43  

Zwykle objaw wskazuje na zwarcie / przegrzewanie.
    Jeśli nie da się uruchomić po wyłączeniu awaryjnym - stygnie lub działa zabezpieczenie w PSU.
    Wklej 3cią zakładkę z programu CPU-Z.
    Wklej widok okna programu Crystal Disk Info.

0
  • #3 11 Lis 2015 12:55
    Killlu
    Poziom 24  

Usterka może okazać się banalna, np. zwarcie na przycisku power. Z tym, że nie podoba mi się to ciągłe piszczenie świadczące o błędzie pamięci RAM. Samo wyłączanie może być spowodowane awarią zasilacza. Potrafisz pomierzyć napięcia w zasilaczu?

0
  • #4 11 Lis 2015 13:26
    brumcia
    Poziom 5  

Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje

Udało mi się uruchomić komputer, zostawiłam go włączonego w razie potrzeby innych testów/screenów.

Co do opcji przegrzewania - po nocy nieużytkowania problem pozostał.

@Killlu Niestety nie potrafię, choć mam narzędzia - czy mógłbyś podać link do poradnika, bądź zasugerować, co konkretnie sprawdzić? Pomogłoby to mocno nietechnicznej użytkowniczce.

Czy podać coś jeszcze, by pomóc w zdiagnozowaniu problemu?

0
  • #6 11 Lis 2015 13:36
    safbot1st
    Poziom 43  

Killlu napisał:
    zwarcie na przycisku power

Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje

Odłącz PW_ON, zewrzyj śrubokrętem. Sprawdź, czy będzie się wyłączał.

0
  • #7 11 Lis 2015 14:06
    brumcia
    Poziom 5  

12V+ = 11,52V
    5V+ = 4,8V

Co do RAM - Mam tylko jedną kość, z tego co wiem od serwisanta w prawidłowym slocie. Czy przełożyć do drugiego i sprawdzić co się wydarzy?

Jedynym elementem niezmienianym przy nowym komputerze była obudowa. Może ze zwarciem na przycisku power rzeczywiście jest coś na rzeczy.

Dziękuję za zainteresowanie. Komputer nadal chodzi, co mu się nie zdarzyło od kilkunastu prób i doby przerwy.

edit//

odpisałam przed przeczytaniem nowego posta - już sprawdzam

0
  • #8 11 Lis 2015 14:09
    Killlu
    Poziom 24  

Napięcia mieszczą się w normie. Jednak jakbyś podłączyła miernik i sprawdziła jak wyglądają napięcia podczas startu komputera to wiedzielibyśmy więcej. RAM możesz śmiało podłączyć do innego slotu. Przydałby się też test tego ramu za pomocą bootowalnego memtesta.
    www.memtest.org

0
  • #9 11 Lis 2015 14:10
    safbot1st
    Poziom 43  

brumcia napisał:
    12V+ - 11,52V
    5V+ - 4,8V

W normie.
    Czekam na info, czy będzie się wyłączał po odłączeniu podejrzanego przycisku POWER.

0
  • #10 11 Lis 2015 16:09
    brumcia
    Poziom 5  

Cześć ponownie,

podczas uruchamiania napięcia wahały się:
    11,5V - 11,52V
    4,8V - 4,83V

Memtest chodził godzinę i przeszedł 9 testów - brak zgłoszeń errorów, w razie potrzeby odpalę jeszcze na noc.

Zwarłam zworkę powera, zachowywała się prawidłowo - windows najpiew się wylogował, potem wyłączył. Z włączeniem też bez problemu.

Przełożyłam kość RAMu, bez zastrzeżeń.

Mam inny trop, nie wiem czy słuszny -bateria BIOSu wydawała się ciut pod kątem, poprawiłam styki

Generalnie podczas tych testów ani razu nie wyłączył mi się komputer bez mojej woli. Nie wiem czy się cieszyć czy nie, bo nadal nie znamy przyczyny...

Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję za pomoc

0
  • Pomocny post
    #11 11 Lis 2015 16:25
    safbot1st
    Poziom 43  

Na razie nie podłączaj guzika POWER. Zobacz, czy objaw minie.

brumcia napisał:
    BIOSu wydawała się ciut pod kątem, poprawiłam styki

Mogło być to.

0
  • Pomocny post
    #12 11 Lis 2015 16:42
    Killlu
    Poziom 24  

Jeśli o baterii od biosu mowa to jakie ma ona napięcie? Poza tym skoro teraz działa bez zarzutów to zdaje się, że problem rozwiązany.

0
  • #13 11 Lis 2015 20:58
    brumcia
    Poziom 5  

Od ostatniej wiadomości komputer śmiga tak jak powinien, duża szansa że usterką była właśnie ta luźna bateria.

Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Temat odznaczę jako rozwiązany jutro/pojutrze, na wypadek gdyby to była chwilowa poprawa (jeśli tak by się stało to zmierzę napięcie baterii, teraz nie chcę przy niej ruszać póki jest ok)

Pozdrawiam ciepło

0
  • #14 12 Lis 2015 17:04
    brumcia
    Poziom 5  

Cześć,

Niestety, wróciliśmy do punktu wyjścia... po przeszło 12h nieużytkowania najpierw komputer wyłączył się podczas loadingu, przy kolejnej próbie zwrócił około 50 piknięć biosu, potem nie reagował wcale. Walczę z nim od około godziny,osiągając na przemian powyższe objawy.

Bateria BIOSu - 2,8V

Spróbowałam włączyć komputer przez zworkę spięciem - efekt bez zmian.

Czy to może być płyta główna? Coraz bardziej się ku temu skłaniam

Dziękuję

0
  • #15 12 Lis 2015 17:24
    safbot1st
    Poziom 43  

Pomierz jeszcze ten zasilacz miernikiem.

brumcia napisał:
    podczas uruchamiania napięcia wahały się:
    11,5V - 11,52V
    4,8V - 4,83V

Wykonaj w OCCT test PSU. Jeśli będzie mocno "skakać" np. powyżej +12V, +5V podmień na próbę ten BeQuiet.

0
  • #17 12 Lis 2015 19:08
    brumcia
    Poziom 5  

Nie mam w tym momencie takiej możliwości, ale zrobię to. Z ciekawości - jakie powinno być prawidłowe napięcie w niej?

Oto zrzut z testów, komputer raz wyłączył się a raz zrestartował
    Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje Nowa konfiguracja sprzętu nagle wyłącza się, po czym w ogóle nie reaguje

Ciekawa obserwacja po tych kilku dniach:

Im dłużej go męczę, im dłużej staram się go uruchomić, tym prawdopodobieństwo sukcesu wzrasta. Znowu zaczął uruchamiać się za każdym razem, a walczę z nim już koło 2h.

Mam zasilacz w zapasie, postaram się go przemontować. Trzymajcie kciuki.

//edit//

Zamontowałam stary zasilacz, komputer odpalił się od razu. Wiem jednak, że to niemiarodajne wyniki - poczekam z osądem do jutra, do ostygnięcia podzespołów.

O baterii dalej będę pamiętała

Ponownie dziękuję za wsparcie

0
  • #18 12 Lis 2015 20:37
    Killlu
    Poziom 24  

brumcia napisał:
    jakie powinno być prawidłowe napięcie w niej?

+3V.

0
  • Pomocny post
    #19 13 Lis 2015 09:50
    safbot1st
    Poziom 43  

brumcia napisał:
    Mam zasilacz w zapasie, postaram się go przemontować. Trzymajcie kciuki.

Model i marka?
    Podmień na markowy sprawdzony zasilacz. Napięcia na wykresach w stresie skaczą jak szalone (to nie jest miarodajne ale sugeruje winę zasilacza).
    Masz miernik, należało w czasie testu pomierzyć i przed, zamieścić wyniki.

0
  • #20 13 Lis 2015 17:49
    brumcia
    Poziom 5  

OCZ 600SXS 600W, służył mi dobrze wiele lat, wymieniłam go jedynie ze względu na hałas.
    Powinnam była zmierzyć też miernikiem, jak sugerujecie.

Ale, mam dobre wieści:
    Od wczoraj popołudniu przez dziś rano i moment temu komputer ani razu nie sprawiał problemów. Myślę, że znaleźliśmy winowajcę.

Dziękuję za pomoc i zainteresowanie.

Przyzwyczaję się na nowo do burczenia, a w międzyczasie zaniosę BeQuieta na gwarancji.

Anna

PS. proszę o niezamykanie tematu jeszcze przez dobę - na wszelki wypadek.

EDIT
    Cześć,

Niestety, problem powrócił wczoraj pierwszy raz od ostatniego posta (w międzyczasie komputer nie sprawiał żadnych problemów) - komputer wyłączył się nagle, przestał reagować przez jakiś czas na wciskanie powera, zdarza mu się freezować.

Chyba można wykluczyć zasilacz - ten służył mi dobrze długi czas, zmieniałam go tylko ze względu na poziom hałasu wentylatora.

Spróbujemy dalej?

Dziękuję

Scaliłem. RADU23

0
  • #21 21 Lis 2015 13:55
    Killlu
    Poziom 24  

Zwierając piny od powera dzieje się to samo? Zewrzyj jeszcze raz i niech działa.

0
  • #22 22 Lis 2015 02:06
    mati12_14
    Poziom 10  

Jeśli freezuje to proponuje testy obciążeniowe procka i GPU.Moim zdaniem przegrzewanie się po sprawdzeniu tylu rzeczy to całkiem realna przyczyna. Ewentualnie odpal memtesta i sprawdź RAM. Freezy,problemy z wczytywaniem np. paska windows itp. pojawiają się przy takim uszkodzeniu. Procek sygnalizujący przegrzanie,ewentualnie naprawdę się przegrzewający potrafi blokować ponowny start. W objawach odpadną teraz resety BIOSU - powód to jak zauważyłaś luźna bateria która przy zruszeniu się rozłączała. Jeśli komp nadal będzie wariował to jeśli możesz odłącz zewnętrzną grafike i jakiś czas podziałaj na wbudowanej w płyte. Odejdzie nam obciążenie spowodowanie przez grafike oraz jeden komponent powodujący problemy.Przypomniało mi się: freezy może powodować uszkodzony przewód przy myszy lub częściej przy klawiaturze. Jeśli nie jest ci potrzebny napęd optyczny który zapewne znajduje się w kompie to go tymczasowo odłącz na czas diagnozy. Proponuje idee minimalizmu - odłączamy to co nie jest potrzebne a może powodować problemy. Zastanów się jeszcze czy komp nie wyłącza się gdy podłączysz jakieś konkretne urządzenie

0