Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LEDowe oświetlenie do akwarium

ghost666 11 Lis 2015 12:53 7308 6
 • LEDowe oświetlenie do akwarium
  Diody elektroluminescencyjne (LED) zużywają mało energii i świecą dużo dłużej niż konwencjonalnie użytkowane oświetlenie. Większość diod LED jest w stanie działać przez 50 tysięcy godzin, lub więcej - w porównaniu do 2000 godzin typowych dla żarówki to robi wrażenie. Oszczędność energii także jest wyraźna - LEDy zużywają około 10 - 15 procent tego, ile pochłania żarówka. Jednakże pomimo niewielkiego zużycia energii, produkują one znaczne ilości ciepła, a jego odprowadzenie jest konieczne, jeśli chcemy uzyskać przewidywany czas pracy diody.

  Do konstrukcji oświetlenia akwariowego opartego o diody LED potrzebne nam są:

  * Radiator w zestawie SLIM, zawierający w sobie wszystkie potrzebne elementy mechaniczne (MakersLED MakersHEATSINK SLIM)
  * 70 watowy moduł LED z pięcioma kanałami (LEDGroupBuy Lumia 5.2, using Cree LEDs)
  * Pięciokanałowy sterownik diod LED z modułami Meanwell LDD (MakersLED MakersDRIVER 5up PRO)
  * Kontroler dnia i nocy (MakersLED MakersCONTROLLER)
  * Zasilacz 48V DC
  * Pasta termoprzewodząca
  * Złącza zasilania
  * Kable
  * Wentylator 90 mm

  Krok 1: instalacja nylonowych podkładek na śrubkach

  LEDowe oświetlenie do akwarium


  Śrubki, podkładki i nakrętki pochodzą z zestawu z radiatorem MakersHEATSINK SLIM.

  Krok 2: Nakładanie pasty termicznej na 70 W LED

  LEDowe oświetlenie do akwarium


  Na powierzchnię styku modułu LED i radiatora nakładamy cienką warstwę pasty termo przewodzącej. Staramy się aby warstwa była cienka, ponieważ pasta jest słabym przewodnikiem ciepła, w porównaniu do aluminium czy miedzy, ale nadal lepszym niż powietrze, które znajdowałoby się pomiędzy modułem a radiatorem. Staramy się tak nałożyć pastę, aby wypełniła ona jedynie wszelkie zagłębienia i nierówności w radiatorze i module LED.

  Krok 3: Instalujemy śruby w szczelinach radiatora

  LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium


  Szczeliny w radiatorze pozwalają na umieszczenie w nich nakrętek, w które wkręcamy śruby. Będą one mocowały diody LED. Dzięki takiemu montażowi możliwe jest elastyczne pozycjonowanie diod na powierzchni radiatora i ewentualna późniejsza zmiana ich ułożenia.

  Krok 4: Montujemy moduł 70 W LED

  LEDowe oświetlenie do akwarium


  Z pomocą czterech śrub i nakrętek montujemy duży moduł LED i przykręcamy go dosyć mocno, aby zapewnić dobry kontakt termiczny z radiatorem.

  Krok 5: Instalacja okablowania do modułu Lumia 5.2 LED.

  LEDowe oświetlenie do akwarium


  Zwróć uwagę, jak rozłożone są terminale dodatni (+) i ujemny (-) modułu Lumia 5.2 LED Module. Zainstaluj kable w ten sposób, aby niebieskie kable podłączone były do minusa, a czerwone do plusa. Nastepnie możemy wsunąć moduł zasilający (MakersDRIVER) na miejsce.

  [b]Krok 6: Przygotowanie okablowania


  LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium


  Przygotowujemy złącze zasilania. Można wykorzystać takie jak pokazano na zdjęciach lub dowolne inne posiadające dwa piny. To złącze posłuży nam do podłączenia zasilania (48 V) do oświetlacza. Zasilanie podłączone będzie do modułu sterownika MakersDRIVER LED Driver.

  Podłączając kabel pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej biegunowości połączenia, ułatwić sobie to możemy wykorzystując jako plus kabel czerwony (pin 1) i jako minus kabel czarny (pin 2).

  Krok 7: Instalacja modułów MeanWell LDD na MakersDRIVER

  LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium


  Instalujemy moduły LDD firmy Meanwell na płytce MakersDRIVER 5UP PRO. Parametry tych niewielkich modułów (prąd diody) determinują w jaki sposób każdy kanał będzie sterowany. Moduły należy dobrać do wykorzystanych diod.

  Krok 8: Podłączamy moduł MakersDRIVER 5UP PRO do diody Lumia 5.2

  LEDowe oświetlenie do akwarium


  Każda para kabelków (plus i minus) diody 70 W jest jednym kanałem, a takowych jest pięć. Uważając na odpowiednie połączenie plusów i minusów wszystkich kanałów podłączamy je do terminali w sterowniku. Wykorzystując płaski śrubokręt dokręcamy śrubki terminali, aby zapewnić dobry kontakt elektryczny.

  Krok 9: Podłączamy zasilanie (48 V) do modułu MakersDRIVER 5UP PRO

  LEDowe oświetlenie do akwarium


  Kable poprowadzić można pod modułem MakersDRIVER. Instalując kable należy zwrócić uwagę na biegunowość przewodów!

  Krok 10: spinamy niepotrzebne kable

  LEDowe oświetlenie do akwarium


  Krok 11: Podłączamy zasilacz 48 V do kabla

  LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium


  Przy wyłączonym zasilaczu montujemy go na kablu zasilającym.

  Krok 12: Podłączamy kontroler MakersCONTROLLER do drivera MakersDRIVER

  LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium


  Do gniazda jack w MakersCONTROLLER podłączamy sterownik diod. Gniazdo to wygląda jak gniazdko słuchawkowe.

  [b]Krok 13: Sprawdzamy poprawność montażu


  Na tym etapie musimy sprawdzić czy wszystkie połączenia zostały wykonane poprawnie. Korzystając z multimetru sprawdzamy czy wszystkie połączenia przewodzą i czy nic nie jest ze sobą zwarte. Sprawdzanie zaczynamy od połączenia z zasilaczem 48 V, następnie sprawdzamy czy nie jest ono zwarte. Podobnie sprawdzamy inne połączenia. Jest to konieczne zanim podłączymy zasilanie do naszego układu. Jeśli wszystko jest w porządku to możemy podłączyć zasilacz 48 V do oświetlacza.

  Krok 14: Testy termiczne

  LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium


  Gdy już uruchomiliśmy oświetlacz, włączamy go na pełnej mocy na półtorej godziny. Test taki przeprowadzamy z wentylatorem i bez. Autor sprawdził, że wykorzystany radiator chłodzi około 100 W LEDów na metr bieżący, a dodatnie wentylatora pozwala podnieść tą wartość do ponad 300 W na metr.

  Konfiguracja bez wentylatorów:

  Przy pracy z mocą 35 W (połowa maksymalnej mocy) radiator osiągnął około 65°C. Jest to temperatura akceptowalna dla diod, ale taki moduł nie da się już dotknąć - będzie zbyt gorący. Chłodzenie w takim układzie oparte jest o naturalną konwekcję, więc musimy zapewnić dostęp chłodnego powietrza do układu.

  Jeśli nasz oświetlacz pracować ma w takiej konfiguracji, wymienić możemy 700 mA i 1000 mA moduły LDD na moduły o prądzie, odpowiednio, 300 mA i 5000 mA. Przy takiej konfiguracji pełna moc układu wyniesie 33 W.

  Konfiguracja z wentylatorem

  Jeśli planujemy wykorzystać wentylator możemy zwiększyć moc diod. Jeśli zainstalujemy wiatrak i włączymy układ na pełną moc 70 W, to po półtorej godzinie testów, jak sprawdził autor, radiator ma jedyne 29°C.

  Krok 15: Druk 3D obudowy wentylatora

  LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium LEDowe oświetlenie do akwarium


  Projekt obudowy w postaci pliku STL pobrać można ze strony. Drukujemy obudowę, któa pasuje do 90 mm wentylatora bez ramki. Montujemy obudowę wraz z wentylatorem do radiatora z wykorzystaniem śrubek #4-40, wykorzystując szczeliny - takie same, jakie wykorzystano do montazu diod LED i modułów w układzie. Następnie wiercimy w radiatorze niewielki otwór, który pozwala nam przewlec kable zasilające wentylator do środka obudowy, gdzie podłączyć możemy je do modułu MakersDRIVE lub innego źródła napięcia ok. 12 V.

  Źródło: http://www.instructables.com/id/LED-Light-Fixture-for-Aquarium-Grow-Light-or-Shop/?ALLSTEPS


  Fajne! Ranking DIY
 • Sklep HeluKabel
 • Sklep HeluKabel
 • #3 11 Lis 2015 18:47
  kaspery
  Poziom 11  

  @up. Podobno daje sie 1W/litr jażeniówki, a na ledach 0,6W/Litr. Ja na ten przykład robię teraz lampę do 300litowego akwarium. Daje 45x3W power led + 15x 1W power led pełne spektrum dla roślin, chyba będzie dobrze.... i zastanawiam się czy do odprowadzenia ciepła wystarczy aluminiowa formatka 1200x350x3mm.. ktoś coś wie na ten temat? obudowa ma być w formie "kanapki" ze wspomnianych blach + jakieś wiatraki.

 • #4 11 Lis 2015 20:08
  mateusz77892
  Poziom 17  

  No świetnie to wygląda, tylko ja chciałbym zobaczyć tę elektronikę po roku pracy w przewidywanych warunkach. Chyba że to jest tylko część komory oświetleniowej bo jeśli nie to mamy świetny bardzo szczelny skraplacz.
  Poza tym chyba oświetlenie LEDowe jeszcze nie jest zbyt opłacalne, dobre diody dość sporo kosztują i wymagają dla siebie dość sporo. A po wymiarach prezentowanego oświetlenia chyba przewidywane jest ono do niewielkiego akwarium. Więc poniesione koszty dają tym bardziej wiele do zastanowienia...

 • #5 13 Lis 2015 13:24
  criter
  Poziom 11  

  Oświetlenie do akwarium dobiera się w zalezności od rodzaju akwarium, a w związku z tym świetlności - lumenów, i barwy światła - rośliny preferują barwę powyżej 6500K tzw zimny biały. Świetlność LEDów zalezy od technologii.
  Oczywiście to uogólnienie. Np do akwarium o pojemności ok 25l wystarczaja LEDY o mocy ok 11W dające ok 1000lm.

  Rozumiem że oświetlenie wisi nad akwarium, a samo akwa jest przykryte szybą.
  Czy mozna sterować każdym kanałem oddzielnie?

 • #6 13 Lis 2015 14:16
  Galareta
  Poziom 21  

  Ostatnio robiłem oświetlenie do akwarium to podszedłem do tego troszkę inaczej - matryca z 32 LED 10W Białe 7000K + czerwone 8 x 10W + niebieskie 16 x 10W, sterowane każdy kanał oddzielnie. max wysterowanie białego to 80W sterowniki na przetwornicach ponad 90% sprawności, po prostu 10W się dobrze zakręca i nie mają soczewki.

 • #7 14 Lis 2015 14:04
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  Na pytania jak rosną rośliny pod oświetleniem LED odpowiedź znaleźć można tutaj - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3104119.html