Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: RFT SMARAGD - Naprawa magnetofonu

Falkorn1980 11 Nov 2015 14:29 1815 14
    Falkorn1980
    Level 9  
    Witam, chciałbym zapytać w jaki sposób można naprawić lub co jest przyczyną że po podłączeniu do prądu szpule się nie kręcą, czy to można naprawić ??
    jakubek56
    Level 31  
    Sprawdź bezpieczniki i zasilanie silników.
    januszx3
    Level 31  
    Temat remontu magnetofonu RFT Smaragd, wraz z pomocnymi dla Ciebie informacjami, znajdziesz na forum tu: Link
    Nie ukrywam ciekawości, jak wyglądają paski napędowe, guma, po tylu latach. Przepraszam, ale wyszło w związku z powyższym, że ja się dziwię ( a może niesłusznie) że Ty się dziwisz.
    A może dasz się skusić na zdjęcie wnętrza
    Falkorn1980
    Level 9  
    Nawet nie wiem gdzie znajdują się w nim bezpieczniki i jak wyglądają w takich magnetofonach, ale bardzo chętnie jak uda mi się go rozkręcić to z przyjemnością wstawię zdjęcia środka , ale najwcześniej dopiero wieczorem jak uda mi się go rozkręcić, na razie bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedzi, może jak wstawię zdjęcia to może uda nam się go wspólnie naprawić
    januszx3
    Level 31  
    Falkorn1980 wrote:
    Nawet nie wiem gdzie znajdują się w nim bezpieczniki i jak wyglądają w takich magnetofonach

Wszystkiego dowiesz się z instrukcji serwisowej. W poscie #5, podałem Ci link , a w nim zawarty adres źródła dokładnej instrukcji serwisowej "RFT Smaragd", więc ściągnij ją stąd: Link
    Falkorn1980
    Level 9  
    Wielkie dzięki, instrukcję ściągnąłem, tylko muszę ją przetłumaczyć.
    Próbowałem zdjąć obudowę od góry ale nie chce się zdjąć, dlatego odkręciłem tylko dolna obudowę i tak wygląda w środku.
    TELEWIZOREK52
    Level 28  
    Na zdjęciu 1 i 5 masz dwa bezpieczniki a raczej były. Jeden wygląda na spalony a drugiego brak i o ile dobrze widzę w jego miejscu jest kawałek drutu. Przełącznik napięć możesz przełączyć w pozycję 240V.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    jakubek56 wrote:
    zasilanie silników.
    To nie Revox albo Akai, więc JEDEN silnik, dziecko drogie. Bezpieczniki (1) Transformator (2) Silnik.

Dodano po 2 [minuty]:

_PREDATOR_ wrote:
    Model to BG-20?
    A pamietasz Tonko i Viola -przystawki magnetofonowe, a ta druga pędzona z talerza gramofonu. To była machina. Mając 14 lat, wsadziłem do Tonko wzmacniacz na ECL82 z ,,Bambino" i powstał całkiem fajny magnetofon.
    Falkorn1980
    Level 9  
    Witam, mam takie pytanie....
    dzisiaj wymieniłem bezpieczniki ten z lewej i ten z prawej
    proszę powiedzieć jakiej mocy mają być te bezpieczniki ?
    oraz co zrobić gdy podczas wymiany tychże bezpieczników które tam wchodzą
    to są tam takie dwa cieniutkie druciki który idą od góry do dołu , i mi się przerwały
    efekt końcowy jest taki że po włożeniu nowych bezpieczników i podłączeniu do prądu magnetofon przestał działać.
    Czy muszę te dwa cieniutkie druciki zalutować ponownie góra - dół ??
  • Helpful post
    kris8888
    Level 34  
    Falkorn1980 wrote:

proszę powiedzieć jakiej mocy mają być te bezpieczniki ?

Nie jakiej mocy tylko na jaki prąd znamionowy. Te dwa na płytce z przełącznikiem napięcia zasilania mają mieć po 1A, natomiast ten pojedynczy ma mieć 0,2A.
    Falkorn1980 wrote:

oraz co zrobić gdy podczas wymiany tychże bezpieczników które tam wchodzą
    to są tam takie dwa cieniutkie druciki który idą od góry do dołu , i mi się przerwały
    prądu magnetofon przestał działać.
    Czy muszę te dwa cieniutkie druciki zalutować ponownie góra - dół ??

O jakich cieniutkich drucikach Ty piszesz. Tych, które ktoś wstawił zamiast bezpieczników? Takich drutów nie powinno być wcale, w ich miejsce mają być normalne bezpieczniki topikowe o wartościach jakie podałem.
    Falkorn1980 wrote:

efekt końcowy jest taki że po włożeniu nowych bezpieczników i podłączeniu do prądu magnetofon przestał działać.

Jeśli przepalają się bezpieczniki o wartościach, które podałem, to przyczyn może być kilka, od zwarcia w obwodzie silnika, zatarcia łożysk silnika, zwarcia w transformatorze zasilającym, zwarcia w prostownikach selenowych aż po przebite lub z dużym upływem kondensatory w filtrach. Sprawdź przede wszystkim czy przy odłączonym zasilaniu można swobodnie obrócić oś silnika ręką. Nie obraź się, ale mam obawy, że z elektroniką tego magnetofonu możesz sobie sam nie poradzić nawet pytając tu na forum.
    Falkorn1980
    Level 9  
    kris8888

a więc tak:
    silnik działa, jak również cała reszta też się kręci w środku, poza szpulami na zewnątrz. I oczko zielone się nie świeci.

Co zauważyłem:
    wystarczył tylko 1 bezpiecznik ten od lewej strony na płytce i wszystko chodzi w środku magnetofonu kręci się samoczynnie po podłączeniu do prądu -> nie włączając żadnego przycisku na panelu.
    Natomiast te dwa bezpieczniki z prawej strony po założeniu efekt jest taki sam jak powyżej.

Może nie ma gdzieś styku, bo tam są naprawdę bardzo cieniutkie te blaszki przy tych bezpiecznikach.
  • Helpful post
    kris8888
    Level 34  
    Jeden bezpiecznik 1A wystarczy, żeby kręcił się silnik i działało samo żarzenie lamp. Pozostałe bezpieczniki są wymagane, żeby działała elektronika magnetofonu. Jeśli je wstawiłeś i się nie przepalają to niestety pozostaje dalsze szukanie usterki. Przede wszystkim trzeba zmierzyć napięcia zasilające w odpowiednich punktach, czy są zgodne z tymi, które są podane w instrukcji serwisowej. Chodzi o napięcia 280V, 245V, 190V i 225V w filtrze zasilacza oraz 12V. Napięcia można zmierzyć na wyprowadzeniach plusowych kondensatorów elektrolitycznych. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby podjąć się tej naprawy to może lepiej poszukaj jakiegoś fachowca a w Twojej okolicy. Napięcia zasilające, jak to bywa w układach lampowych, są tu dość wysokie i niebezpieczne.
    Falkorn1980
    Level 9  
    kris8888

ile fachowiec może wziąć za taką naprawę ?