Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można zrobić zasilacz symetryczny z dwóch AVT1731 ?

kajzerek90 11 Nov 2015 15:19 2115 12
    kajzerek90
    Level 8  
    Witam, posiadam dwa kity AVT1731 na układach LM338 i chciałbym zrobić z nich jeden symetryczny zasilacz regulowany. Według mnie to należało by zastąpić dwa potencjometry jednym, zmostkować wyjścia + z - i to byłoby 0 oraz oba układy zasilić tym samym trafo. Czy ktoś może próbował coś podobnego lub może powiedzieć czy to ma szanse działać?

brofran
    Level 39  
    Ten transformator nie nadaje się do tego. Musisz mieć 2 szt, lub jeden z podwójnym uzwojeniem na stronie wtórnej.
    kajzerek90
    Level 8  
    Pamiętam, że musi być trafo z trzeba wyprowadzeniami, zapomniałem dodać te wyprowadzenie na rysunku, ale połączenie jest ok?
    krzysztof723
    Level 30  
    kajzerek90 wrote:
    Witam, posiadam dwa kity AVT1731 na układach LM338 i chciałbym zrobić z nich jeden symetryczny zasilacz regulowany. Według mnie to należało by zastąpić dwa potencjometry jednym, zmostkować wyjścia + z - i to byłoby 0 oraz oba układy zasilić tym samym trafo. Czy ktoś może próbował coś podobnego lub może powiedzieć czy to ma szanse działać?

Można zrobić z dwóch kitów AVT1731 zasilacz symetryczny, który będzie działać, ale nie w ten sposób jak narysowałeś na obrazku w poście # 1 i nie do końca tak, jak napisałeś.
    Dwa kity AVT1731 można zasilać z jednego transformatora, ale z transformatora, który posiada dwa oddzielne uzwojenia wtórne (cztery końcówki drutów) podłączone do poszczególnych mostków prostowniczych zamontowanych w kitach.
    Nie mozna zastąpić dwa potencjometry jednym, ale można zmostkować wyjścia "+" z "-" i uzyskać 0, czyli masę GND oraz dwa gniazda wyjściowe o potencjale dodatnim i ujemnym tak, jak na schemacie poniżej.

kajzerek90
    Level 8  
    Aha, rozumiem, wielkie dzięki za pomoc! Dam znać jak skończę i jak będzie to działać.
    kajzerek90
    Level 8  

Dobrze zrozumiałem?
    anders11
    Level 30  
    Równolegle do potencjometrów regulujących napięcie, lub inaczej, między końcówką ADJ, a masą wlutuj po kondensatorze 100 do 470nF. Poprawi to stabilizację odfiltrowując śmieci indukowane w przewodach idących do potencjometru.
    krzysztof723
    Level 30  
    kajzerek90 wrote:

Dobrze zrozumiałem?

Dobrze zrozumiałeś. Narysowałeś dokładnie tak, jak mają być połączone dwa zasilacze AVT1731.
    Dariusz190
    Level 2  
    Zasilacz symetryczny na dwóch AVT1731, z możliwością rozłączenia GND i pracy jako dwa niezależne zasilacze.
    Zestaw czeka na mierniki i obudowę.

brofran
    Level 39  
    Dariusz190 wrote:
    Powiedz gdzie można kupić jakąś ładną obudowe do takiego zasilacza ?
    Dariusz190
    Level 2  
    brofran wrote:
    Dariusz190 wrote:
    Powiedz gdzie można kupić jakąś ładną obudowe do takiego zasilacza ?

Wpisz sobie np. "obudowa T88" na słynnym portalu, gość ma bardzo fajne metalowe obudowy w różnych rozmiarach.
    Dariusz190
    Level 2  
    Czym można zastąpić LM338 aby zwiększyć maksymalny prąd układu?