Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silma szkb6514f - W jaki sposób regulować obrotami?

11 Nov 2015 15:48 1281 12
 • Level 13  
  Posiadam zegar zewnętrzny, który jest zasilany silnikiem Silma szkb6514f. W jaki sposób najlepiej ustawić, regulować jego obrotami? Czy kit AVT 1007 do tego będzie się nadawał?
 • Level 32  
  No nie, to jest silnik z pomocniczym uzwojeniem zwartym, czyli indukcyjny, a obroty takiego silnika zależą od napięcia w bardzo małym stopniu, (do poślizgu krytycznego) więc nie można tu regulować prędkości za pomocą napięcia. Ten regulator jest przeznaczony do silników komutatorowych jak w odkurzaczu, albo w wiertarce.
 • Level 13  
  Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że jeśli zamiast AVT1007 użyję AVT1613 to będzie działał poprawnie?
 • Level 32  
  Na to wygląda ten silnik był stosowany m.in. w wentylatorach i suszarkach do włosów
 • Level 32  
  Dyskutowany był temat silnika 1,1 kW z pomocniczą fazą kondensatorową tutaj chcemy regulować silnik z wentylatora biurowego, a ten regulator służy właśnie do tego...
 • Level 43  
  Silnik szkb6514f ma obroty 2400/min, czyli pracuje w "głębokim" poślizgu, zatem jako napęd do zegara niezbyt się nadaje, gdyż w takich warunkach jego obroty będą bardzo zależne od napięcia sieci ( 230V±10% - patrz http://www.calmet.com.pl/pdf/Pomiary%20jakosci%20energii%20KNWS04.pdf). Taka też (±10%) może być dokładność tego zegara (±2 godziny na dobę?).
  Do napędu zegara powinno się użyć raczej silnik synchroniczny
 • Level 32  
  Masz rację, ale jeśli zegar jest tak fabrycznie skonstruowany, a tak podejrzewam, to przyczyny problemów upatrywałbym w przejściu z 220 na 230V...
 • Level 13  
  Zegar jest z 1967 roku i od prawie 20 lat nie działa. Obecnie zamontowany jest w nim w/w silnik. Nie mam pojęcia czy jest od początku czy ktoś go wymienił.
 • Level 43  
  W "pierwszym" podejściu zamontuj silnik bez regulacji obrotów, i sprawdź, jak zegar chodzi. Potem możesz zamontować szeregowy opornik (lub żarówkę) i ponownie sprawdź, jak zegar chodzi.
  Według mnie, żaden zegar nie będzie chodził dobrze z takim "napędem", natomiast zegary z silnikami synchronicznymi chodzą rewelacyjnie dokładnie - mają odchyłki poniżej minuty na rok!
  Łatwo osiągalny silnik synchroniczny nadający się do napędu zegara jest w każdej kuchence mikrofalowej, mikrofalówki na złomie mają najczęściej te silniki sprawne - od "złomiarzy" dostaniesz to za puszkę piwa.
 • Level 13  
  Tylko, że silnik od mikrofali ma 4/5 obrotów na minutę, a mój ma 2400 obr/min i jest na przekładniach. Jeśli założę silnik z mikrofali bezpośrednio na wał od wskazówek to może nie ruszyć lub się spalić, może być za słaby?
  Silma szkb6514f - W jaki sposób regulować obrotami? Silma szkb6514f - W jaki sposób regulować obrotami? Silma szkb6514f - W jaki sposób regulować obrotami?

  Dodano po 18 [minuty]:

  Ewentualnie czy można zastosować silnik G-205 UHL4 http://allegro.pl/silnik-synchroniczny-220v-g-205-uhl4-m3-205-i5774224619.html i zmniejszyć jego obroty?
 • Level 32  
  Hm to co masz tam założone na pewno nie pochodzi z lat 60-tych ten silnik jest dużo nowszy wydaje mi się że w oryginale był tam silnik 1950 rpm były takie silniki nie znam niestety oznaczenia, ale mechaniczne były bardzo podobne do twojego tylko nie stosowano tych plastikowych elementów wokół cewek. Stąd poznałem że jest to znacznie nowsza konstrukcja... O regulacji silnika synchronicznego raczej zapomnij - tylko częstotliwościowo, ale tak jak pisał kolega podłącz to zobacz ja chodzi jeśli moje podejrzenia są słuszne to powinien śpieszyć jakieś 8 godzin na dobę.
 • Level 43  
  Oczywiście, że między wskazówkami a silnikiem musi być dopasowana przekładnia.
  A jak zegar chodzi na dotychczasowym silniku? Jaki ma błąd?