Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakość obrazu - telewizja kablowa

Dzwonek_Karpacki 11 Lis 2015 15:54 2976 7
  • #1 11 Lis 2015 15:54
    Dzwonek_Karpacki
    Poziom 2  

Mam pytanie, które jest pewnie dość laickie i potraktujcie mnie jako laika:

Chodzi o to, że rodzice mają w mieszkaniu UPC na kablówce i dotąd oglądali wszystko na starym telewizorze (takim rodem z ubiegłego wieku). Ostatnio kupili sobie nowoczesny 40-calowy Samsung Full HD. I ku ich rozczarowaniu (bo orientują się w tym jeszcze mniej niż ja) na wielu kanałach odbiór jest po prostu...no powiedzmy rozczarowujący. To znaczy na niektórych widać taką trochę pikselozę, albo trochę się rozmywa obraz, stwierdzili że uważali, iż jakość będzie w tym HD i w ogóle cud miód tymczasem poza samą poprawą z racji lepszego tv, sam odbiór nie jest znacząco lepszy niż na dobrze odbierających kanałach na starym tv i antenie naziemnej.

Tutaj moje braki w wiedzy się pojawiają bo nie do końca wiem jaka jest rada. Czy UPC na kablu ma analogowe kanały? Bo przy wyszukiwaniu kanałów po podłączeniu tv wyszukało 45 kanałów właśnie analogowych a cyfrowych oczywiście 0. Nie orientuję się dokładnie jaka jest techniczna różnica między analogiem a cyfrową jakością, ale wiem tyle że cyfrowa jest lepsza. Ale to znaczy że UPC ma po prostu jakość z poprzedniego wieku? Chyba niemożliwe skoro rywalizują na rynku, z resztą nawet widnieją tam u nich kanały w HD. Tyle że ta jakość nie jest HD w opisywanej sytuacji. No więc jak je osiągnąć?

W tym momencie z mojej raczej kiepskiej wiedzy rozumiem, że może chodzić o coś związanego z ew. brakiem dekodera i/lub kabla HDMI? (Bo przypomnę że mają sam kabel z UPC idący przez ścianę w bloku). I czy to dlatego nie mogą oglądać kanałów w super jakości, takich jak mam np. ja posiadając nc+? A jeśli tak to jakie byłoby rozwiązanie? Czy mają kupić sobie dekoder UPC? Ale co wtedy z kablem, czy on jakoś jest konwertowany w dekoderze i wysyłany na kabel HDMI do telewizora?

Z góry wielkie dzięki za takie proste wyjaśnienie co za co odpowiada i co w tej sytuacji należałoby zrobić.

0 7
  • #2 11 Lis 2015 16:22
    leszekpo59
    Poziom 27  

Witam. Ustalmy to, co podałeś. Na starym TV odbiór był do przyjęcia, czego nie można powiedzieć o takim odbiorze na nowym TV. Podejrzewam, że na nowy TV została pobrana ponownie lista kanałów analogowych, które z racji jakości jaką mają, na większym TV oznacza się gorszym odbiorem. Nie znam dokładnie UPC, ale po pierwsze pobrał bym w MENU TV listę programów cyfrowych ( do ich pobrania nie jest potrzebny dekoder czy też moduł wraz z kartą dekodującą). Dopiero po pobraniu programów cyfrowych, można pokusić się o próbę odbioru programów cyfrowych. Na stronie UPC znalazłem informacje, że 1TVP, TVP2 oraz program lokalny są dostępne dla każdego abonenta. Podpowiedzią, że pobraliśmy listę kanałów cyfrowych, możę być to, że powinna pojawić się informacja o tym, co w danym momencie jest nadawane, oraz co będzie nadawane później ( tzw EPG ). Myślę, że po pobraniu programów cyfrowych jakość zdecydowanie się zmieni na pozytyw. Pozdrawiam.

0
  • #3 11 Lis 2015 19:03
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Dzwonek_Karpacki napisał:
    przy wyszukiwaniu kanałów po podłączeniu tv wyszukało 45 kanałów właśnie analogowych

No i prawidłowo - to analog, już nikt o niego tam nie dba - jest jak jest.
    A swoją drogą o jakim HD mówimy w przekazie analogowym - nie ma tam czegoś takiego jak HD (bo i być nie może z racji systemu przekazu).
    Ostatnio kupili sobie nowoczesny 40-calowy Samsung Full HD

45 kanałów właśnie analogowych a cyfrowych oczywiście 0

UPC ma dostępne około 30 kanałów w przekazie cyfrowym (pakiet Start), niekodowanym - ale tv musi mieć dekoder DVB-C (kablowy).

0
  • #4 12 Lis 2015 21:32
    Dzwonek_Karpacki
    Poziom 2  

Panowie, dziękuję za odpowiedź i jednocześnie wybaczcie jeśli nie do końca zrozumiale napisałem, ale ogólnie jak wspomniałem, jestem laik i nie ogarniam tej kuwety.

Tak więc w odpowiedzi na wątpliwości wyjaśnię, że co do zdania które napisał @leszekpo59 a mianowicie:

Cytat:
    Witam. Ustalmy to, co podałeś. Na starym TV odbiór był do przyjęcia, czego nie można powiedzieć o takim odbiorze na nowym TV

Nie, nie, to nie tak że na starym było jak gdyby lepiej. Przeciwnie, na nowym tv jest lepiej, ale powiedziałbym że tylko z racji po prostu większego ekranu i ogólnie innego odbioru LCD w porównaniu do starych telewizorów kineskopowych. Szkopuł tkwi w tym, że sama w sobie jakość obrazu, jeśli pominąć przewagę nowego telewizora LCD, właściwie jest taka sama.

A co do tego o czym pisał KOCUREK1970:
    Cytat:
    A swoją drogą o jakim HD mówimy w przekazie analogowym - nie ma tam czegoś takiego jak HD (bo i być nie może z racji systemu przekazu).

Oczywiście tu moja gafa i pomieszanie tematów, bo choć ze mnie laik, to akurat głupotę palnąłem przez przypadek jakoby HD miało być na analogowych.

A co do meritum bo Panowie mi wyjaśnili w sumie największy problem, czyli to że po prostu pobrały się analogowe a winny być cyfrowe to jak pisał @leszekpo59 powyżej i @KOCUREK1970
    Cytat:
    UPC ma dostępne około 30 kanałów w przekazie cyfrowym (pakiet Start), niekodowanym - ale tv musi mieć dekoder DVB-C (kablowy).
    powinienem teraz na tym tv spróbować wyszukać kanały cyfrowe gdzieś w menu, natomiast ten telewizor, z tego co widzę posiada DVB-T/C czyli po prostu musi się dać jak sądzę. Choć tak na prosty rozum to dziwne wg mnie jest to, że od razu się nie pobrały cyfrowe skoro przeszukiwało wszystko i po prostu wyszukało analogowe a cyfrowych w ogóle.

Spróbuję jakichś opcji poszukać dot. wyszukiwania cyfrowych kanałów w tym telewizorze i zobaczymy.

0
  • #5 12 Lis 2015 21:45
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Spróbuję jakichś opcji poszukać dot. wyszukiwania cyfrowych kanałów w tym telewizorze i zobaczymy.

W UPC dane do pobrania listy kanałów zależą od lokalizacji klientów - czyli dane dla klienta z Warszawy będą inne niż dane dla klienta z Rawicza.

Skontaktuj się z operatorem i zapytaj o te dane.
    Albo tutaj więcej:
    http://www.upc.pl/telewizja/poznaj-telewizje-upc/telewizja-analogowa/
    Jest tam plik PDF z częstotliwościami i parametrami instalacyjnymi.

0
  • #6 13 Lis 2015 10:15
    k52
    Poziom 32  

KOCUREK1970 napisał:
    przy wyszukiwaniu kanałów po podłączeniu tv wyszukało 45 kanałów właśnie analogowych

No i prawidłowo - to analog, już nikt o niego tam nie dba - jest jak jest.

Sporo osób myśli że jak w kablówce analogowej ma stacje ze znaczkiem w prawym rogu HD to u nich z automatu też jest jakość HD(albo dlaczego jest tak kiepsko). Potem np. u sąsiada z własną anteną NC+, Polsatu, dziwią się że te same kanały odbierają spektakularnie lepiej.

0
  • #7 08 Maj 2017 13:26
    Grzegorz Ciecieląg
    Poziom 8  

Nieśmiało podpinam się pod temat. W sierpniu kończy mi się umowa na Vectrę (pakiet platyna + 100 mega) i zastanawiam się, czy zostać u tego operatora (poszerzając pakiet o HBO GO), czy przejść do nc+. Na forum Satkurier kilka osób stwierdziło, że jakość odbioru nc+ jest wyraźnie lepsza, niż w Vectrze. Czy faktycznie tak jest? Czy te same kanały w jakości HD wyglądają sporo lepiej w ence? A jeśli tak, to dlaczego?

0
  • #8 08 Maj 2017 18:35
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Grzegorz Ciecieląg napisał:
    Na forum Satkurier kilka osób stwierdziło, że jakość odbioru nc+ jest wyraźnie lepsza, niż w Vectrze. Czy faktycznie tak jest? Czy te same kanały w jakości HD wyglądają sporo lepiej w ence? A jeśli tak, to dlaczego?

Odbiór obrazu jest subiektywną oceną, a nie obiektywnym wyznacznikiem danej jakości przekazu.
    Zamów zdalnie, zamontuj i oceń.

0