Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał cyfrowy - jakość audio

jarek_135 11 Lis 2015 17:09 894 10
  • #1 11 Lis 2015 17:09
    jarek_135
    Poziom 9  

Witam,

Specjalnie poruszam to zagadnienie na forum elektrody a nie jakiegoś forum audio itp.

Chciałbym dowiedzieć się, jak to jest z praktycznego punktu widzenia z sygnałem cyfrowym - w tym przypadku audio.

Mianowicie mamy powiedzmy, płytkę CD-Audio, montujemy ją w napędzie CD/DVD/BR laptopa i "przesyłamy" sygnał do wieży przez k. graficzną ( HDMI ) do TV ( dalej po spdif ) do DAC i tutaj dopiero następuje zamiana sygnału C/A. Następnie sygnał już analogowy trafia na przedwzmacniacz i wzmacniacz, czy też wzm. zintegrowany i dalej na kolumny.

Powiedzmy, że do tej pory z mojego banalnego pkt. widzenia sygnał cyfrowy to cyfrowy, jest albo go nie ma.
    O ile go nie przerabiamy po drodze, to powiedzmy, na CD mam jakość, 100% to na DAC ten sygnał też będzie 100%. Czy może nie, bo po drodze ten sygnał nie jest tylko "przesyłany", a jest także w jakimś stopniu przez każdy element przerabiany i ostatecznie modyfikowany?

Do tego "straty" jakości na kablach, pomiędzy laptopem a tv i pomiędzy tv a dac. Dla mnie ich nie ma, ale może są?

0 10
  • #2 11 Lis 2015 18:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Odpowiem tak - jeśli nie masz w domu sprzętu do odsłuchu za 50 tyś zł, i kolumny za 100 tyś - nie ma to żadnego znaczenia w odsłuchu.

Mam wrażenie, że identyczny temat już się kiedyś tu na forum pojawił... - ale może to tylko moje wrażenie.

0
  • #3 12 Lis 2015 09:59
    jarek_135
    Poziom 9  

Nie chodzi na pewno o audio za 150 tys, może okolice 10-20.
    Ogólnie chodzi o rozmowy na forach audio, gdzie często narzekają na DAC, a bardziej polecają np odtwarzacz cd z DAC za 2000-3000... Uzasadniają to często tym, że taki sygnał z kompa, np przez USB jest przesłane bezpośrednio do DAC i ogólnie jakość jest przez to słabsza od cd z dac. Nie wiem, może te przetworniki w DAC są tyle gorsze od tych w odtwarzaczach?

Ja zaczynam przygodę ze stereo i odtwarzacz za te pieniądze przyprawia mnie o dreszcze. DAC też jest obrzydliwie drogi, ale ma chociaż tą ogromną zaletę, że ma wejścia, często kilka, a współcześnie audio wykorzystuje się nie tylko do puszczania muzyki z cd.

0
  • #4 12 Lis 2015 10:17
    mirex
    Poziom 43  

Ja mam taką radę - wpisz w wyszukiwarkę słowo audiofil, ustaw wyszukiwanie na datę dodania i przejrzyj pierwsze trzy, cztery strony wyników.
    Kompletowanie sprzętu zacznij od kabli sieciowych. ;)

Co do meritum - im więcej urządzeń pośredniczących, tym - teoretycznie - większe szanse na jakieś zmiany sygnału. Których zresztą 98% nie słyszy, 1% wydaje się, że słyszy, a 1% to błąd statystyczny. ;)

@KOCUREK1970, rozumiem, że ten sprzęt dotyczy tego 1% użytkowników. ;)

0
  • #5 12 Lis 2015 16:53
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

jarek_135 napisał:
    Nie chodzi na pewno o audio za 150 tys, może okolice 10-20

Więc zapewniam Cię, że nie zrobi to żadnej różnicy w odsłuchu przy takiej kwocie jaka planujesz na to przeznaczyć.

Słuchasz sprzętu z 2 lata - a więc Twoje "kubki" słuchowe tak się już do tego sprzętu przyzwyczaiły, że podepniesz DAC-a za 800 zł i powiesz WOW - co za scena, szczegółowość, klarowność i przejrzystość każdego instrumentu...itd., itp...

W taką "zabawę" mogą się "bawić" ludzie, którzy mają stały i niezmiennie dopływający strumień gotówki...
    mirex napisał:
    @KOCUREK1970, rozumiem, że ten sprzęt dotyczy tego 1% użytkowników

I to w porywach :D .
    mirex napisał:
    Kompletowanie sprzętu zacznij od kabli sieciowych.

Kable sieciowe: a własne żródło zasilania, własny dom z dala od cywilizacji, w domu ZERO komórek, mikrofalówki, telefony tylko stacjonarne i to tylko na kablu, zero internetu, tv, komputerów - najlepsza by była drewniana szopa na Biegunie Północnym :D .

0
  • #6 12 Lis 2015 19:03
    k52
    Poziom 32  

jarek_135 napisał:

płytkę CD-Audio, montujemy ją w napędzie CD/DVD/BR laptopa i "przesyłamy" sygnał do wieży przez k. graficzną ( HDMI ) do TV ( dalej po spdif ) do DAC i tutaj dopiero następuje zamiana sygnału C/A. Następnie sygnał już analogowy trafia na przedwzmacniacz i wzmacniacz, czy też wzm. zintegrowany i dalej na kolumny.

Trochę nie jasno to napisane, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój problem.
    Opcja 1Muzykę z CD przesyłasz HDMI do wieży (chyba chodzi o amplituner ?) i słuchasz.
    Opcja 2 Natomiast jeśli przesyłasz sygnał okrężną drogą tzn. audio(muzyka) idzie do telewizora, a z niego dopiero kablem optycznym do amplitunera . Lub też z tego tv do jakiegoś DACa i potem do telewizora to różnica jest względem połączenia optymalnie krótkiego.
    W DACach w tv, czy w jakimś DACza kilkadziesiąt zł "kości" do obróbki dźwięku są kiepskiej jakości i nawet nie chodzi tu o wersje 16, 24, 32 bity, nawet zwykłe 16bit są i bardzo dobre i kiepskie. Sam napisałeś wyjście po karcie graficznej HDMI, czyli nie strikte dźwiękowej, tylko audio video, a te też są różne.
    Zresztą Tv nie polepsza dźwięku nie ma takich właściwości.
    Nie chodzi o sprzęt za 20tys. wystarczy zwykły amplituner kina domowego, czy sprzęt do kupienie w sieciówce.
    Każdy element dodatkowy nieco maskuje dźwięk, nie chodzi że zmienia się pasmo, czy głośność, ale pewne zakresy, dźwięk staje się pozlepiany, matowy, nie brzmi tak efektownie jak powinien. Każdy dodatkowy element ma przecież swoje zasilanie, które źle opracowane wpływa na sygnał.
    Skoro sygnał cyfrowy tylko " jest albo go niema" to czemu bluray za 200 ma gorszy obraz od tego za 900zł skoro jak to nazwałeś "karta graficzna prztwornik" jest cyfrowa 0-1, niby tak, ale są lepsze i gorsze.

jarek_135 napisał:

powiedzmy, na CD mam jakość, 100% to na DAC ten sygnał też będzie 100%. Czy może nie, bo po drodze ten sygnał nie jest tylko "przesyłany", a jest także w jakimś stopniu przez każdy element przerabiany i ostatecznie modyfikowany?

Nie wymaga test nie wiadomo jakiego zachodu. Weź stare CD za 200zł i klasyczny wzmacniacz z normalnym dobym jakością DACkiem, popularny Marantz 6005, Yamaha as501.
    Puść raz sobie sygnał z odtwarzacza po optyku do wejścia optycznego wewnętrznego wzmacniacza, a potem wersja dwa podepnij pomiędzy niby też 16Bit mały przenośny DAC za 100-200zł i wepnij już dalej w RCA. Weź nawet 3 DACi i każdy zagra inaczej, mimo podobnych parametrów, bo ma różne kości wewnątrz.
    Dodatkowo DAC jako urządzenie zewnętrzne z własnym kiepskim zasilaniem, oraz wspomnianymi różnicami w budowie wewnętrznej bardzo słyszalnie wpływa na dźwięk względem połączenia do DACa wewnętrzenego we wzmacniaczu i względem połączenia ciągle jednak najlepszego po klasycznych chinchach. Tak więc najtańszy DAC może nieco podbarwić dźwięk, bo ma zadanie tylko przerobić sygnał, natomiast te lepsze i droższe mają za zadanie być lepszymi niż np. karta dźwiękowa w laptopie i stosują je osoby które archiwizują część muzyki w laptopie.

0
  • #7 12 Lis 2015 19:18
    mirex
    Poziom 43  

k52 napisał:
    Skoro sygnał cyfrowy tylko " jest albo go niema" to czemu bluray za 200 ma gorszy obraz od tego za 900zł skoro jak to nazwałeś "karta graficzna prztwornik" jest cyfrowa 0-1, niby tak, ale są lepsze i gorsze.

No dlaczego ma?? Wytłumacz.
    I w jakim stopniu to się może przełożyć na dźwięk? Wprost? ;)

Choć bywa i odwrotnie - tańszy ma lepiej. Nie zawsze cena decyduje o jakości. :) Idąc tą drogą, to każdy kabelek za 1000zł musi być lepszy od tego za 10. A nie jest. ;)
    Mitomania. ;)

0
  • #8 13 Lis 2015 09:32
    k52
    Poziom 32  

mirex napisał:
    k52 napisał:

No dlaczego ma?? Wytłumacz.
    I w jakim stopniu to się może przełożyć na dźwięk? Wprost? ;)

Choć bywa i odwrotnie - tańszy ma lepiej. Nie zawsze cena decyduje o jakości. :) Idąc tą drogą, to każdy kabelek za 1000zł musi być lepszy od tego za 10. A nie jest.

1) Cytat ten dotyczył autora w 1 wpisie, jego dywagacji.
    2) Co do ceny to dlatego też napisałem, weź 3 różne DACi po 200zł, a nie np. jakiś za 3 tys.
    Co do kabli cyfrowych- optycznych, coaxial to ja różnicy nie słyszę, więc po co ta dygresja ?
    Dyskusja dotyczyła urządzeń-przetworników DAC i przesyłu sygnału przez kolejne urządzenia, a nie kabli, bo te choć ważne dla sygnału urządzeniami się nie nazywają.
    3) Jeśli chodziło Ci o kable analogowe to zgadzam się że droższy kabel nie musi być lepszy, tańszy może mieć czasami lepsze cechy.
    Natomiast bardzo mnie denerwuje i smuci że jeżeli ktoś jest ignorantem i nie chce mu się sprawdzić dlaczego blu-ray za 200 zł gra i ma inny obraz od takiego za 1000zł, czy nawet dwa cyfrowe odtwarzacze sieciowe muzyki za 2tys mają inny dźwięk, to swoją ignorancję i lenistwo broni pytaniami typu: " to mi wytłumacz"
    Odpowiem wprost, bo ma inna budowę i sam posłuchaj.
    Równie dobrze można postawić podobną tezę że: "nie ma różnic i wszystkimi autami klasy C z silnikiem 1,4l jeździ się tak samo" i bronić takiej bzdury pytaniem wytłumacz : "czemu miałoby być inaczej ?" I odpowiedź jest ta sama bo mają inna budowę i się przejedź sam.
    Podważanie tak oczywistych i sprawdzalnych rzeczy jest dziwne, mamy XXI wiek i nie mieszkamy na Antarktydzie w iglo .
    Może dam autorowi jeszcze prostszy przykład, choć tamte też banalne były.
    -Podepnij pendriva z piosenką pod USB w tv i puść piosenkę cyfrowo na amplituner KD.
    Potem ten sam utwór i pendriva odtwórz na dobrym odtwarzaczu sieciowym, lub nawet wejściu usb w tym amplitunerze.
    Skoro sporo osób naiwnie zakłada że Tv za 2 tys. i jego obróbka dźwięku jest taka sama dobra( oraz że tv nie degraduje jako dodatkowe urzadzenie dźwięku) jak DAC w wzmacniaczu/amplitunerze za 2 tys, czy odtwarzaczu sieciowym za 2 tys. ma spory problem ze słuchem.

0
  • #9 13 Lis 2015 09:56
    mirex
    Poziom 43  

k52 napisał:
    Natomiast bardzo mnie denerwuje i smuci że jeżeli ktoś jest ignorantem i nie chce mu się sprawdzić dlaczego blu-ray za 200 zł gra i ma inny obraz od takiego za 1000zł, czy nawet dwa cyfrowe odtwarzacze sieciowe muzyki za 2tys mają inny dźwięk, to swoją ignorancję i lenistwo broni pytaniami typu: " to mi wytłumacz"
    Odpowiem wprost, bo ma inna budowę i sam posłuchaj.

Gratuluję poczucia humoru. :)
    Ale, ale ... inną, to znaczy??
    I jeszcze ... obrazu mam słuchać? ;)

Tak tylko dodatkowo, jako ignorant, dopytam, żeby było jasne (szczególnie dla tych, co mają problemy ze słuchem)- w którym miejscu następuje degradacja dźwięku w telewizorze? Przy założeniu oczywiście, że na wstępnym etapie jest on w postaci cyfrowej.

0
  • #10 13 Lis 2015 10:09
    k52
    Poziom 32  

[quote="mirex"]

k52 napisał:

I jeszcze ... obrazu mam słuchać? ;)
    .

Tak myślałem.Tylko czepianie i łapanie za słówka.
    Nie obraz się ogląda, a dźwięku się słucha, zaś jak się obrazu słucha i dźwięk, czy muzykę postrzega zero jedynkowo , nie rozróżnia się brzmienia i każdy sprzet gra tak samo.

mirex Przyjmuje do wiadomości czyjeś odmienne podejście, natomiast wpisałem swoje ( i nie tylko ) i nie dla słownych potyczek, a dla wyjaśnienia kwestii autorowi, bo ma prawo je poznać.
    Takie potyczki i wyrwane słówka, niczemu nie służą, ja nie mam 20 lat żeby mnie to bawiło.
    Pozdrawiam życząc miłego odbioru.

0
  • #11 13 Lis 2015 18:29
    mirex
    Poziom 43  

A ja nadal proszę o podstawowe wyjaśnienia tego, co kolega spłodził tutaj. I o odpowiedź na kolejne pytanie.
    Nie dla mnie, choć jam ignorant, ale dla czytających temat.

Cosik mi się widzi, że mamy tu "audiofila" lub "kandydata na audiofila" -"jest tak, jak ja mówię i już". ;)
    A gdy poprosić o uzasadnienie, to osobiste wycieczki się zaczynają, a potem pretensje o wszystko. ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo