Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ XL2411Z - HDMI/DVI - różnica między tymi kablami + hz

przemek26211 11 Lis 2015 17:14 1167 4
  • #1 11 Lis 2015 17:14
    przemek26211
    Poziom 3  

Witam, mam pytanie. Jaka jest w rzeczywistości różnica między kablem HDMI a DVI ? Posiadam monitor BENQ XL2411Z który posiada obydwa wejścia i zastanawiam się które byłoby korzystniejsze np do gier fps.

Przeglądałem wiele tematów na różnych forach. Przeważnie ludzie piszą, że HDMI przesyła dźwięk a DVI nie i że to jest jedyna różnica.

Wybierając monitor dowiedziałem się, że obraz na 144hz jest płynniejszy niż na 60 hz, natomiast kabel HDMI (patrzyłem w ustawieniach karty graficznej) oferuje maksymalnie 60 HZ. Czemu tak jest ? Osobiście wydaje mi się że obraz przez HDMI daje lepsze kolory oraz jest bardziej wyraźny zwłaszcza jeśli jakaś postać jest daleko (sprawdzałem w cs go, nie na najwyższej rozdzielczości).

Z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam.

0 4
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2015 17:27
    MrMajst3r
    Poziom 22  

Oba te złącza przesyłają sygnał cyfrowy i są ze sobą zgodne. Jakość obrazu będzie identyczna.
    Monitor lub telewizor musi obsługiwać wyższą częstotliwość odświeżania aby można było takową ustawić.
    Różnica w obrazie może być spowodowana ustawieniami monitora (filtry, tonacja kolorów).

0
  • #3 11 Lis 2015 17:28
    Elektronik96
    Poziom 17  

DVI ma solidniejszą konstrukcję (trudniej go zepsuć) . Pod względem elektrycznym są praktycznie takie same (można kupić przejściówki DVI-HDMI). Jak nie potrzebujesz dźwięku to DVI będzie lepszym wyborem.

0
  • #4 11 Lis 2015 17:35
    przemek26211
    Poziom 3  

Monitor ten obsługuje maksymalnie 144HZ i przy podłączeniu kablem DVI mogę tyle ustawić natomiast przy podłączeniu HDMI maksymalnie jest 60 hz

http://screenshot.sh/mLdRBGaVTOaZI -DVI
    http://screenshot.sh/ofiByjMejVBvs -HDMI

Różnica w grze jest dla mnie widoczna przy samej zmianie kabla bez zmieniania żadnych ustawień monitora lub grafiki.

0
  • Pomocny post
    #5 11 Lis 2015 18:28
    MrMajst3r
    Poziom 22  

Doczytałem i wyjaśniło się.
    HDMI 1.0-1.3 obsługuje tylko częstotliwość 60Hz. HDMI 1.4 obsługuje częstotliwość 60 i 120Hz. Natomiast 144Hz zadziała tylko przy połączeniu przez DVI lub Display Port.

0