Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit IWD 71051 nie startuje...

11 Lis 2015 17:37 2517 17
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Pralka Indesit IWD 71051 (trzyletnia) przestała reagować na przycisk Power (włącznik). Po dłuższym wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku Power pralka się załącza pokazując na wyświetlaczu kolejno: 2, 1, OFF. Zwolnienie przycisku powoduje wyłączenie pralki.

Przykładowe nagranie jak to wygląda (40sek):

Link

W czym leży problem? Wyłącznik, a może moduł sterujący?

--
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Najprawdopodobniej przełącznik. Wygląda na bistabilny i po prostu "nie załapuje". Trzeba zdjąć pokrywę i zobaczyć.
  • Poziom 10  
    Zauważyłem teraz że dodatkowo silnik nie wchodzi na obroty :cry:

Wygląda na to że to jednak nie wyłącznik

--
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Trzeba wyjąć moduł i zobaczyć co odpowiada za "całe włączanie" pralki. Przełącznik jednak nie bistabilny tylko micro-switch, więc musi być coś jeszcze, jakiś przekaźnik. Niestety nie widziałem takiego modułu, żeby udzielić konkretnych informacji.
  • Poziom 10  
    Wyprułem pralkę, okazuje się że faktycznie wyłącznik jest micro-switch.

Na płytce panelu nie widać żadnych uszkodzeń, wyłącznik wygląda na sprawny.

Na płytce sterownika (lub komputera, czy jak się to nazywa) są przekaźniki w formie białych kostek (4szt), nie wyglądają na uszkodzone, kondensatory również nie są spuchnięte. Natomiast zastanawia mnie przezroczysta warstwa jakiejś substancji na laminacie wyglądającej jak żywica epoxydowa, nie daje się zmyć izopropanolem. Na zdjęciu zaznaczyłem to miejsce na czerwono, czy to wyciek z kondensatora, czy też fabryczne zabezpieczenie przed zgrywaniem eproma który się znajduje pod warstwą tej substancji?

No i ostatnia kwestia, co to jest na zdjeciu na czerwono:

Prad z gniazdka idzie do punktu 1, potem 2 nastepnie do plytki panelu przedniego (na zdjeciu odlaczony od kabla).

--
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Po wnikliwej analizie faktów (...) i wytarganiu modułu z jakiegoś innego indesita śmiem doradzić wymianę wszystkich przewlekanych kondensatorów elektrolitycznych, przy czym za pewnie winowajcą będą te na płytce zasilacza.
    Mam na myśli kondensatory na głównym module. Napisałem wszystkich ponieważ nie wiem jak u Ciebie z wykonywaniem jakiś pomiarów, wiedzą z elektroniki itd. Szybciej wymienić te 5 kondensatorów na krzyż (wydatek kilka zł., ale trzeba umieć lutować :) )
    Tą żywicę zostaw w spokoju.
  • Poziom 10  
    Mam lutownicę, umiem polutować proste elementy.
    Czemu uważasz że to wina kondensatorów? Żaden z nich nie wygląda na uszkodzony.
  • Specjalista AGD
    Hasan napisał:
    Zaden z nich nie wyglada na uszkodzony.

"Na oko to chłop w szpitalu umarł" :) Kondensator nie musi być spuchnięty, są różne uszkodzenia. Poza tym objaw najbardziej pasuje do uszkodzonego zasilacza, a z kolei w nim pierwsze elementy jakie mogą paść to kondensatory.
    Mając moduł przed sobą wykonałbym jakieś pomiary, ale w Twoim szybciej będzie po prostu w ciemno wymienić kondensatory. Od czegoś trzeba zacząć.

Nie zniszcz tylko płytki tą lutownicą, bo widziałem już nie raz same otwory bez padów :) No i polaryzacja kondensatora. Jak masz wątpliwości co z czym, to lepiej zwrócić się o pomoc do kumatego elektronika w Twojej okolicy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Hasan napisał:
    Zauważyłem teraz że dodatkowo silnik nie wchodzi na obroty :cry:

Tej pralki nie uruchomisz przy niesprawnym silniku - sprawdź szczotki silnika.
  • Poziom 10  
    Zanim zabiorę się za wymianę kondensatorow sprawdzę jeszcze silnik i pompę.

Czy sprawdzenia silnika i pompy można dokonac przykladając napięcie na styki bez względu na biegunowość tzn. bez znaczenia gdzie przyłożę faze i 0?

--
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    adrianarktos12 napisał:
    Moim zdaniem cos nie tak z panelem górnym, nie może dziać się takie coś jak na filmiku. Zasilanie jest wporządku bo się włącza. Ale nie powinno mieć miejsca jego działanie tylko przy trzymaniu "wyłącz". Poza tym moduł główny jest na procesorze Renesys a z nimi nie było problemów. Wymień panel górny na wstępie.

Nie śmiem negować opinii serwisanta, jednak po obejrzeniu modułu górnego z innego indesita, również z micro-switchem do włączania, zrysowałem coś takiego:

Wygląda jakby cały zasilacz na module głównym był uruchamiany zwarciem do masy jednego z jego wyprowadzeń poprzez switch na oddalonym module górnym (analogia do komputera PC). Wydało mi więc się że moduł górny nie bierze jako takiego udziału w działaniu zasilacza, który mimo zwierania odpowiedniego pinu do masy nie chce zacząć pracować.
    To tyle w ramach wyjaśnienia moich wcześniejszych odpowiedzi :)

Jeżeli chodzi o podłączenie pompy biegunowość nie ma znaczenia, a opis sprawdzenia sinika jest na elektrodzie.
  • Poziom 10  
    Dokonałem ponownego przeglądu elektroniki, tym razem przy pomocy mocniejszego światła i lepszej lupy. Znalazlem trzech kandydatów na uszkodzenie, proszę o ocenę.
    Pralka Indesit IWD 71051 nie startuje... Pralka Indesit IWD 71051 nie startuje... Pralka Indesit IWD 71051 nie startuje...
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Wszyscy kandydaci (oprócz dławika) wyglądają obiecująco :D

Rezystor raczej spalony. Dławik sprawdź omomierzem, natomiast stabilizator 5V chyba szybciej wymienić.
    Zobacz jeszcze czy na wyjściu stabilizatora masz jakieś napięcie, jak nie ,trzeba go wylutować i przy okazji sprawdzić, czy "za nim" nie ma jakiegoś zwarcia które by go uszkodziło, chociaż w sumie ma on zabezpieczenia przed taką ewentualnością ...

Ps. Do czego podłączony jest spalony rezystor ?
  • Poziom 10  
    dzi_dziuś napisał:
    Do czego podłączony jest spalony rezystor?

Niestety nie znam się na elektronice, nie potrafię tego ocenić. Zastanawia mnie tylko, co moglo być przyczyną takich uszkodzeń? Wilgoć, a może nadmierne obciążenie?
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Jakby nie patrzeć stabilizator i rezystor są na panelu górnym, to jak już ma na wierzchu to dwa pomiary wykonać można :) Chociaż jeżeli cały panel górny zasilany jest z tego stabilizatora, to zapewne jest on sprawny.

Pomiary jakie można wykonać:

1. Wyczyścić rezystor spirytusem (lub pochodnymi jak szkoda :) ) i zmierzyć R.
    2. Zmierzyć dwa napięcia (VDC) między punktami
    czerwony- zielony, czerwony - niebieski.

Innych napraw już sam nie wykonasz i skoro to wina panelu górnego to trzeba będzie takowego szukać. Od biedy nowy moduł "north" nie taki drogi i można zwrócić :)

A jak z tym silnikiem i pompą o których była mowa ? Na filmiku silnik i pompę słychać ...
  • Poziom 10  
    Od awarii pralki minęło już trochę czasu, urosła góra rzeczy do prania więc chcąc niechcąc musiałem kupić nową pralkę :cry:

Jesli zaś chodzi o starą pralkę to zaryzykuję wymianę uskodzonych elemenów we własnym zakresie.

Tematu nie zamykam, jak zakończę prace naprawcze dam informację jaki był tego efekt.

Tymczasem wszystkim kolegom którzy sie udzielali w tej dyskusji bardzo gorąco dziękuję :D

--
    Pozdrawiam.