Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie mogę uruchomić RX Taurus 80m

11 Lis 2015 14:56 978 4
  • Poziom 14  
    Witam. Nie mogę uruchomić RX "Taurus 80m". Niby wszystko działa, stroi, a nic nie słychać. Możliwe,że układ MC3362P uległ uszkodzeniu?
    https://www.youtube.com/watch?v=eDRjwTFN9d4

edytowane: pomyślałem o tym układzie MC, ponieważ zapomniałem przylutować jednej nóżki podczas pierwszego uruchamiania. Napięcie podałem, a szumu nie było. Pomyślałem, że od tego mogło się coś uszkodzić w środku.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    Witaj jeśli układ MC był by uszkodzony to nie miał byś reakcji na zmiany dostrojenia bpf i bfo - wtedy na ogół jest cisza lub warszawa pierwsza . Czy częstotliwość pośredniej 8 czy 10 MHZ , czy ofset wpisany miernik częstotliwości jest prawidłowy ? bo być może VFO nie działa w odpowiednim zakresie . Zmiany przy strojeniu trymerów na ucho pokazują że jest OK . Ciężko będzie pomóc na odległość . Czy posiadasz jakiś generator w obrębie pasma 80m aby podać sygnał ?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 14  
    Pośrednia to 8 Mhz. F-meter mierzy pośrednia minus VFO. (8 - 4,3 = 3,7). Złapałem bardzo cichuteńko, na granicy słyszalności jekąs stację CW nadającą w okolicach 3,510 Mhz, więc wskazania F-meter raczej dobre. Zbuduje jakiś szybki generator dla pewności.
  • Poziom 16  
    Witam. Sz.kolego, przede wszystkim zastosuj tłumik antenowy w postaci najzwyklejszego potencjometru 1k /A .Jeżeli masz możliwość , sprawdż poprawność pracy obwodów (dobroć, charakterystyka pasma przepuszczania). Wzmacniacz na BF 245 na b. duże wzmocnienie nie tylko sygnału, ale i szumów. Dlatego odbierasz,to słychać. Vfo i bfo pracują poprawnie. Nie kombinuj ze scalakiem MC to nic nie da , Sprawdż również filtr kwarcowy. Może za szeroko pracować. Powodzenia.
  • Poziom 14  
    "Taurus" uruchomiony. Zastosowałem tłumik zgodnie z poradą. Przydał się w określeniu optymalnego poziomu odbioru. Pomogło też podłączenie helipota do masy. Jest problem z zakłóceniami od telewizorów i sieci 15 kV nad działką. Dzięki. Temat do zamknięcia. Pzdr.