Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop

zasoby 10 Jun 2005 11:26 2645 5
  • Na temat stroboskopów napisano już wiele na tym forum. Konstrukcja załączona to rozwiązanie bazujące na popularnym palniku, który został zamieszczony w obudowie po lampie halogenowej. Regulatowany generator impulsów prostokątnych zbudowano na bazie popularnego timera NE555. Do jego zasilania nie użyto osobnego transformatora! Oczywiście zamiast NE555 można podłączyć źródło dowolnych impulsów prostokątnych np. z komputera - trzeba tylko przełączyc wbudowany wyłącznik. Jest pełna optylizacja wejścia impulsów, więc nic się nie stanie. Kondensatory gromadzące ładunek posiadają pojemność od 20 do 32 uF (w modelu trzy kondensatory po 12uF) a więc kilka razy więcej niż w popularnej konstrukcji Jabel. Nie powinno być żadnych problemów z dostaniem elementów do budowy tego stroboskopu.

Opis w języku czeskim w załączniku

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    zasoby
    Level 23  
    zasoby wrote 785 posts with rating 403, helped 4 times. Been with us since 2002 year.
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Witam

No zapowiada sie fajny projekt :) przeba bedzie go zrobić wolnym czasem. PODOBA MI SIE :)

Pozdrawiam
    delma
    Level 18  
    No ja bym się kłócił czy to fajny strob za same kondensatory trzeba zapłacić 40 zł
    a za części do SCLATA 2000 zapłaciłem ok. 35zł który „da radę” palnikowi XOP-25
    pozdrówka…..
    Popak
    delma wrote:
    No ja bym się kłócił czy to fajny strob za same kondensatory trzeba zapłacić 40 zł
    a za części do SCLATA 2000 zapłaciłem ok. 35zł który „da radę” palnikowi XOP-25
    pozdrówka…..

W sklepie może za kondensatorki dasz tyle ale jak ktoś ma i nie wspomne o innych elementach to wyniesie grosze :)

Pozdarwiam
    delma
    Level 18  
    hehe no OK ale nie wszyscy mają w piwnicy czy na strychu kondensatory na 400V i to takiej pojemności trzeba na wstępie napisać młodym forumowiczom że nie ma sensu go robić bo wyniesie on koło 60 zł + obudowa halopack ( na palnik ) i już się uzbierało ponad 100zł a tak to sobie początkujący kupi kit za 30 zł jak się spodoba to zostanie mu jeszcze 70 zł na np. SCLATA 2000 który ma moc 3 kW a nie jakieś 20 W
    pozdrówka…

Podwójny tekst usuwam.[h]
    Popak
    No ok :)

Ale jak da za to G......no jabla 30zł przeba doliczyć tuning (i tak to nic nie daje) i obudowe a nie wspomnie o wymiane co jakis czas kondensatorów i innych części :) a co do SCLATA 2000 to dobry strobo ale palnik 150zł :) i na to samo wychodzi :)

Aha a kondensatory moza wyciągnąć ze starych TV lampowych są tam przeznaczone do pracy impulsowej :) a wiec jak tos ma dostęp a napewno ktos ma do starego TV to śmiało może budować strobo.

Pozdrawiam