Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY Piaskarka 100l kabinowa - nie podaje ścierniwa

PolandMET 11 Lis 2015 22:21 2847 11
  • #1 11 Lis 2015 22:21
    PolandMET
    Poziom 10  

Witam
    Zbudowałem sobie piaskarkę w oparciu o typową kabinę do piaskowania oraz kompresor Kraft&Dele

Dane techniczne:
    zasilanie: 400V/50Hz
    pojemność zbiornika: 100l
    moc: 4100W / 5,6KM
    obroty: 1030obr/min
    ilość tłoków: 3
    ciśnienie wyjścia: 8bar
    wydajność: 650l/min

W innym temacie wyczytałem wzór na sprawdzenie wydajności kompresora:
    100Lx10/czas(110s)*60s= 545L/min
    Kompresor nabija się 110s od zera do pełna, ale nie wiem czy dobrze to policzyłem. W każdym razie 545L/min to by było zbliżone do danych producenta.

Kompresor znajduje się w sąsiadującym pomieszczeniu (kotłownia) żeby uniknąć strasznego hałasu, a powietrze doprowadzane jest wężem ogrodowym (10m) do kabiny i pistoletu. Pistolet to zwykła allegrowa typowa tandeta ale działa, chyba działa.

Ścierniwo pobieram z wiader za pomocą wetkniętego węża i podciśnienia.
    Problem w tym, że to podciśnienie jest dość małe i ścierniwo nie dochodzi do pistoletu w sposób ciągły, tylko skokowo albo w cale. Muszę na przykład wciąż włączać i wyłączać pistolet, bo jak puszcze powietrze w sposób ciągły to nic nie leci. Nie wiem co w tym układzie jest nie tak. Dysza duża czy mała, wąż cienki czy gruby, wiadro ze ścierniwem pod czy nad pistoletem cały czas to samo. Wydaje mi się, że kompresor mam wystarczająco dobry zeby piaskowac jakieś niewielkie przedmioty.

Kabina z dwoma wentylatorami wysysającymi powietrze do filtru z jakiegoś auta. Sprawdza się. Dół przerobiony tak, żeby ścierniwo się osypywało i można je było wysypać przez kranik do kubełka. Oczywiście producent o takim zaawansowanym patencie nawet nie słyszał, bo to co dostajemy w oryginalnej kabinie jest po prostu do d****przerobienia.
    DIY Piaskarka 100l kabinowa - nie podaje ścierniwa DIY Piaskarka 100l kabinowa - nie podaje ścierniwa

W kabinie dwie lampy i pistolet. Jest oczywiście siatka, ale aktualnie jej nie mam dlatego widać aż do dołu.
    DIY Piaskarka 100l kabinowa - nie podaje ścierniwa DIY Piaskarka 100l kabinowa - nie podaje ścierniwa

Kubełek z grubym korundem

No i sam kompresor

Bardzo proszę o opinię i porady co zrobić z tym brakiem podawania ścierniwa do pistoletu.

• #2 17 Lis 2015 20:12
    filipas
    Poziom 11  

Witam.
    Wydajność kompresora mniej więcej odpowiada mocy silnika elektrycznego jakim jest napędzany i przyjmuje się 100 litrów na wydmuchu dla 1kW mocy silnika.

W pierwszej kolejności wywaliłbym te wszystkie szybkozłączki powietrzne(ograniczają swobodny przepływ powietrza), również tą z pistoletu - zamontowałbym króciec i podłączył powietrze. Ja używam węża fi12 od kompresora(WAN-AW) do piaskarki i wewnątrz niej. Piaskarka jest stacjonarnym urządzeniem i nie ma powodu stosowania połączeń szybko demontowanych.
    Nie podoba mi się to ciągnięcie ścierniwa z zewnątrz. Pobieranie ścierniwa wprost z kabiny(w obiegu zamkniętym) sprawdza się i chyba nie warto kombinować. Może niech kolega do testu odłączy zielony odcinek węża wewnątrz kabiny od kolanka i przymocuje(czymś obciąży koniec) tak by był zanurzony w ścierniwie i sprawdzi czy coś pomogło.

Pozdrawiam

• #3 17 Lis 2015 20:23
    PolandMET
    Poziom 10  

Dzięki przetestuje.

Ścierniwo wole mieć na zewnątrz ponieważ nie używam tylko korundu. Także kulki szklane, drobny korund a nawet granulat z łupin orzecha. Dlatego dno jest przerobione tak żeby można było szybko i czysto wymieniać ścierniwo. Poza piaskowaniem robię tez matowienie aluminium i czyszczenie meteorytow z rdzy i osadów.

• #4 17 Lis 2015 20:50
    filipas
    Poziom 11  

Ja używam tylko karborundu i czyszczę tylko elementy stalowe.
    Jeśli przed każdym użycie innego ścierniwa czyści kolega wnętrze piaskarki(by nie mieszały się ścierniwa) to moim zdaniem nie ma różnicy czy ścierniwo będzie w kabinie od początku czyszczenia czy zostanie tam "wciągnięte" przez pistolet.
    Wszystkie ścierniwa idą z oporem?
    stawiam na zbyt długą drogę ścierniwa do pistoletu - zbyt małe podciśnienie.

• #5 17 Lis 2015 21:24
    PolandMET
    Poziom 10  

Próbowałem węższe węże ale to nic nie daje. W sumie tam jest około metra przewodu, to nie powinno robić różnicy czy będzie 100cm czy 30cm. Jak przytknę palec to zasysa mi go po 1s dopiero. Być może ten karborund jest za gruby i potrzebuje większego ciągu.

Natomiast co do szybkozłączek to są one tylko po stronie powietrza. Tylko trzy, na kompresorze, na kabinie i na pistolecie. Wygodniej się używa pistoletu ze skręcanym przewodem niż ze sztywnym wężem. Myślę, że to nie to.

• #6 18 Lis 2015 10:54
    saskia
    Poziom 38  

PolandMET napisał:
    Próbowałem węższe węże ale to nic nie daje. W sumie tam jest około metra przewodu, to nie powinno robić różnicy czy będzie 100cm czy 30cm. Jak przytknę palec to zasysa mi go po 1s dopiero. Być może ten karborund jest za gruby i potrzebuje większego ciągu.

Natomiast co do szybkozłączek to są one tylko po stronie powietrza. Tylko trzy, na kompresorze, na kabinie i na pistolecie. Wygodniej się używa pistoletu ze skręcanym przewodem niż ze sztywnym wężem. Myślę, że to nie to.

Jak wygląda końcówka ssąca węża zanurzonego w ścierniwie?
    Powinien to być jakby dziurawy lejek, aby wraz ze ścierniwem powietrze mogło być zasysane, bo bez przepływu zassanego powietrza samo ścierniwo całą objętością węża nie poleci.
    Druga sprawa to jednolity przekrój weża ssacego, nie moze być tak jak zrobiłeś z tymi rurkami-tulejkami na łączeniu z końcówką we wiaderku.
    Każde przejście z jednej średnicy w drugą przerywa strumień ścierniwa i masz pulsowanie ilości ścierniwa.

• #7 15 Cze 2016 18:09
    qoompel
    Poziom 21  

saskia napisał:
    ak wygląda końcówka ssąca węża zanurzonego w ścierniwie?
    Powinien to być jakby dziurawy lejek, aby wraz ze ścierniwem powietrze mogło być zasysane, bo bez przepływu zassanego powietrza samo ścierniwo całą objętością węża nie poleci.

Dopiszę się do tematu, bo w sumie mam identyczny problem.

Jestem w trakcie składania kabiny. Postanowiłem dzisiaj przetestować pistolet (chyba identyczny jak autora tematu).
    Przy dyszy 4mm bardzo słabo zaciąga kruszywo (piasek kwarcowy <1mm). Używając dyszy 6 i 7mm jest dużo lepiej, ale i tak "pulsowanie" piasku jest widoczne. Poza tym siła wyrzutu mieszanki powietrze-piasek jest bardzo mała; o wiele słabiej to się sprawuje niż przy piaskarce syfonowej. Zastanawiam się, czy to nie kwestia słabego zasilania powietrzem - na pistolecie jest choinka, 1m węża technicznego 6mm a dalej po drodze 2 szybkozłączki typ26. Dalej ok. 8m PEXa 20, po drodze odwadniacz i filtro-odwadniacz Rectus (wszystko na 3/4).

W końcówce węża zasysającego 12mm wywierciłem dziury wiertłem fi4.

Kompresor ~600l/min. Piasek suchy jak pył.

• #8 20 Sie 2016 21:20
    PolandMET
    Poziom 10  

Chyba mam rozwiazanie problemu nie podawania ścierniwa i to banalne.
    Po pierwsze poprowadzilem wąż z wiadra do pistoletu bez zadnych przelotek, złaczek. Po prostu dziura na wąż w obudowie piaskarki i wąż (normalny zbrojony do wody) sobie przechodzi.

Druga sprawa kupilem na allegro "Rurka Rura do Pistoletu piaskowania Piaskarka 12mm" i ona podaje elegancko. Na razie testowalem na nowym korundzie 0.1-0.4mm i da sie piaskowac nareszcie.

• #9 20 Sie 2016 23:35
    qoompel
    Poziom 21  

PolandMET napisał:
    kupilem na allegro "Rurka Rura do Pistoletu piaskowania Piaskarka 12mm" i ona podaje elegancko
    Wrzuć jakieś konkretne zdjęcia tej rurki :)

• #11 21 Sie 2016 00:25
    qoompel
    Poziom 21  

PolandMET napisał:
    wklep w allegro
    Zrobiłem to, ale fotka nie pokazuje czy ta mniejsza rurka jest przelotowa, czy jedna ma przejście do drugiej itp.

Może to kwestia późnej pory, ale nie rozumiem w czym konstrukcja tej rurki ma pomagać.

• #12 21 Sie 2016 00:40
    PolandMET
    Poziom 10  

Chodzi o to, że jedna zasysa ścierniwo, a ta zagięta podaje powietrze z atmosfery tak jakby podając ścierniwo do tej prostej rurki. Mi to działa, muszę zobaczyć jutro jak to idzie z grubym korundem. Ale te kilka złotych warto wydać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME