Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G570 - Nie rozpoznaje grafiki i błędy na dysku twardym

12 Lis 2015 14:45 1197 8
  • Poziom 7  
    Problemy mi się trochę nawarstwiły, więc będzie chyba najlepiej, jeśli opiszę całą sprawę chronologicznie.

Zaczęło się niewinnie. Wczoraj Windows od rana pracował dość ociężale, postanowiłem zatem skorzystać z podpowiedzi systemu i ściągnąć brakujące aktualizacje. Pliki się pobrały, lecz na etapie instalacji i konfiguracji wystąpił błąd, który dla systemu okazał się problemem nierozwiązywalnym. Komputer z automatu podjął próbę przywracania poprzednich ustawień.
    Próba nie do końca się powiodła. W obu kartach graficznych (Intel i Radeon, to laptop z trybem przełączania grafiki) system rozpoznawał błąd. Próbowałem przeinstalować sterowniki, korzystając zarówno z plików producenta, jak i automatycznego wyszukiwania z poziomu Windowsa. Bez skutku.

Kolejne kroki to ccleaner, instalacja sterowników chipsetu i ponowna próba instalacji grafiki – bez rezultatu. Próbowałem też odinstalować stare sterowniki obu kart, lecz ten etap zaowocował stanem, gdy Windows nie był już w stanie rozpoznać żadnej, identyfikując je obie jako „kontrolery wideo (zgodne z VGA)”.

Na tym etapie spróbowałem skorzystać z opcji przywracania systemu Windows, korzystając z konfiguracji sprzed kilku dni. Dzięki temu naprawił się Intel HD, lecz Radeon pozostał niedziałającym „kontrolerem wideo”. Próby automatycznego wyszukania brakujących sterowników skutkowały komunikatem: „W pamięci podręcznej funkcji ładowania zasobów nie ma załadowanego wpisu MUI”. Instalacja ręczna kończyła się informacją o niepowodzeniu.

Następny krok: próba zmiany systemu na Windows 8. Instalację odpaliłem z poziomu Windowsa, wybierając pełną czystkę na dysku. Cała operacja zakończyła się niepowodzeniem i przywróceniem poprzedniego systemu. Komunikat błędu: 0x8007045D, co sugerowało potencjalne problemy z HDD.

Chkdsk /f dla dysku systemowego nie wykazał problemów, lecz Chkdsk /r zawiesił się w trakcie pracy i nie drgnął o krok dalej. Program HD Tune wynalazł błędy na 0,8% powierzchni dysku. Załączam screenshot z rezultatów.

No i... tyle. Na tym etapie skończyły mi się pomysły i nie wiem, co mogę zrobić dalej. Moja wstępna diagnoza to mechaniczne uszkodzenie dysku twardego, lecz nie wiem, jak to się ma do problemów z grafiką. Jakieś podpowiedzi?

tldr; Wyszło trochę tekstu, więc na koniec dołączam krótką syntezę problemu: na dysku twardym występują błędy, chkdsk /r zawiesza się w trakcie pracy, a karta graficzna nie zostaje rozpoznana przez system i nie mogę zainstalować do niej żadnych sterowników.

Laptop Lenovo G570
    Intel Core i3 2310M
    4 GB RAM
    AMD Radeon HD 6370M
    Seagate 500GB (ST9500325AS)
    Windows 7 Professional
  • Poziom 7  
    Wrzucam w dwóch plikach ze względu na rozdzielczość trybu awaryjnego.

• Pomocny post
    Spec od komputerów
    Dysk trwale uszkodzony i nadaje się tylko do wymiany (parametry 05, C5, C6).
    Z resztą swoje już przepracował - ponad 14 tysięcy godzin pracy.
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedź.

Pytanie - co z grafiką? Wymiana dysku wystarczy do rozwiązania problemu?
  • Spec od komputerów
    Podejrzewam, że ma to związek ze stanem dysku. Wymienisz dysk, to się przekonasz.
  • Poziom 7  
    W moim przypadku wymiana dysku oznacza zakup nowego. Nie chciałbym od razu kupować, jeśli mogłoby się okazać, że jedynym skutecznym rozwiazaniem problemu jest nabycie nowego laptopa.

Da się to jeszcze jakoś zdiagnozować?
  • Spec od komputerów
    Tak - odpal z płyty jakąś dystrybucję Linux'a i sprawdź czy będzie OK.
  • Poziom 7  
    Wymiana dysku wystarczyła. Dzięki za pomoc.