Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poczta - Microsoft Exchange

12 Lis 2015 18:12 1947 27
  • Poziom 16  
    Do czego właściwie służy Microsoft Exchange i jak to ogólnie działa, jaki ma sens działania (nie chce wchodzić w szczegóły, chce tylko poznać idee działania).
    Wiem że jakieś konta sie na tym zakłada ale nie wiem czy to są jakieś inne konta pocztowe czy jak?? (to co wyczytałem na necie nie zlewa mi sie w całość)

Wiem ze to coś do poczty służy ale nie wiem co to ma robić i że to sie nadaje do korporacji. Szukałem w internecie wyjaśnienia samego sensu działania, ale nigdzie konkretnie nie pisze.

(mam na myśli coś takiego że można komuś wytłumaczyć do czego służy telewizor ale nie trzeba mu tłumaczyć jak pon działa)
  • Poziom 16  
    Troche poczytałem na temat Exchange na http://blog.host-up.net/dlaczego-warto-laczyc-outlooka-z-serwerem-exchange/
    Nie wiem tylko odpowiedzi na jedno pytanie.

Jednej rzeczy nie rozumiem. Żeby korzystać z serwera Exchange muszę zakładać nowe konta mejlowe na tym serwerze?
    W firmie jest 40 pracowników którzy korzystają z poczty. Konta pocztowe są wykupione serwisie Nazwa.pl.
    Czy aby korzystać z Exchange muszę założyć nowe konta mejlowe (poczte) na serwerze Exchange i skonfigurować z outlookiem,
    czy moge połączyć aktualne konta (z Nazwy.pl) z serwerem Exchange.
    Właśnie tej informacji w tym artykule nie ma, ani nie mogę jej nigdzie w internecie znaleźć.
  • Specjalista Sieci, Internet
    google can I use exchange for calendar only
  • Poziom 16  
    Odpowiedz jak człowiek, jak pytam konkretnie na pytanie.
  • Poziom 16  
    Czy kolega przeczytał moje pytanie i go zrozumiał (to pogrubione we wczesniejszym mejlu)??? (Bo wydaje mi sie że nie)
    golec2604 napisał:
    Żeby korzystać z serwera Exchange muszę zakładać nowe konta mejlowe na tym serwerze?

Tak
  • Poziom 16  
    Stawiam swój serwer Exchange (lub wynajmuję serwer Exchange u jakiegoś usługodawcy) i to jest mój własny serwer pocztowy na którym tworze konta mejlowe dla użytkowników i przechowuję korespondencje na nim dla wszystkich moich użytkowników. Tzn sam sobie tworze pocztę i nie potrzebuje zewnętrznych dostawców poczty typu: gmail, onet, interia, o2, itd.

Dobrze rozumiem??
    =====================================================
    (pytam na razie ogólnikowo tylko aby przeanalizować czy mi sie to opłaca, a gdy już będę zainteresowany to wtedy zacznę szukać informacji technicznych)
    Tak, ale potrzebujesz domenę. (com, pl, etc...)
  • Poziom 16  
    Aha. O to mi chodziło od początku aby ogólnikowo rozpoznać temat.
    Ale jeszcze jedno pytanie. Wspomniałeś o domenie. Myślałem że jak założę swój serwer to wszystko. Mój serwer bedzie tylko serwerem danych pocztowych z adresem IP a domena potrzebna jest tylko do tego aby serwer DNS tłumaczył ją na mój adres IP i mejle dochodziły na mój serwer . Dobrze???

(może to podstawy ale chciałbym wiedzieć czy dobrze rozumuje schemat działania.)
    Jak poczta ma być wysyłana/odbierana z twojego serwera to potrzebujesz własnej domeny

np dla adresu bob(malpa)acme.pl potrzebujesz być właścicielem domeny acme.pl aby poczta do bob(malpa)acme.pl przychodziła na twój server i abyś twój server mógł wysyłać pocztę od bob(malpa)acme.pl
  • Poziom 16  
    To co w takim przypadku potrzebuje znowu zrobić aby na własnym serwerze pocztowym Exchange postawić domene??
  • Poziom 16  
    Nie stawiasz na serwerze domeny. Masz ją chyba wykupioną w nazwa.pl
    Łopatologicznie:
    1-instalujesz serwer exchange.
    2-przekierowywujesz porty na routerze
    3-dodajesz wpis mx do domeny pokazujący na adres ip twojego exchanga

Jeżeli nie chcesz iść w koszty to polecam serwer zentyal. Ma openchanga, i pełną funkcjonalność serwerów microsoftu, a jest za darmo..
  • Poziom 16  
    broda79 przecież to samo pisałem w poście #11 i pytałem czy tak to działa.
    ===============================================
    A co to ten serwer zentyal?? Chodzi mi o to żeby ktoś jak podaje jakies swoje inne informacje, pisał dokładnie o co kamam. Ty napisałeś
    Cytat:
    Jeżeli nie chcesz iść w koszty to polecam serwer zentyal. Ma openchanga, i pełną funkcjonalność serwerów microsoftu, a jest za darmo..

Nie wiem czy chodzi ci o oprogramowanie, które musze zainstalować na własnym serwerze czy to jest jakiś zewnętrzny serwer który udostępnia jakaś firma/organizacja??
  • Poziom 16  
    Zentyal to jest serwer oparty na ubuntu. Musisz go gdzieś zainstalować : maszyna fizyczna lub wirtualna. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda od środka pisz na priva.
  • Poziom 16  
    Na razie to ja sie tylko orientuje w temacie. Ogólnikowe informacje mnie w tej chwili interesują. (Szczegóły konfiguracyjne to później)
    Moje wyobrażenie:
    1.stawiam fizyczny serwer u mnie w firmie instaluje na nim ubuntu a na ubuntu oprogramowanie zentyal.
    2. Oprogramowanie zentyl łącze z wykupiona domeną (do której jest przypisany adres ip mojego serwera)
    3. Oprogramowanie zentyl konfiguruje z klientami a wiec w moim przypadku z Outlook-em.

DOBRZE???
  • Poziom 16  
    Instaluje go na czystym sprzęcie bez systemu operacyjnego??
  • Poziom 16  
    Tak. To jest cały zintegrowany system. Wszystko masz na płycie. Wrzucasz i instalujesz jak ubuntu. Póżniej masz kreatory w przeglądarce, gdzie możesz sobie wszystko skonfigurować..
  • Poziom 16  
    Oki dzięki za informacje i ogólny zarys funkcjonowania o to mi chodziło. Właśnie takich informacji mi brakuje szukając w google. Od razy wyskakują instrukcje konfiguracji i ewentualnie głupie marketingowe opisy co dana rzecz/program robi ale samych podstawowych wiadomości o zasadzie działania nie ma. Osoba taka jak ja, która dopiero szuka odpowiedniego rozwiązania nie musi znać szczegółów technicznych tylko ogólnikowe wiadomości i co ewentualnie jest potrzebne.
    =========
    Zapytam jeszcze: Czy MS Exchange jest tylko oprogramowaniem serwerowym, który instaluje na serwerze w systemie Windows Serwer, czy też gotowym systemem (jak zentyal), który musze zainstalować na czystym sprzęcie??
    (celowo pomijam wirtualizacje bo to wiadomo jak działa)
    golec2604 napisał:
    MS Exchange jest tylko oprogramowaniem serwerowym

toto
  • Poziom 16  
    Exchange jest komponentem windows server, nie jest samodzielnym systemem. Możesz go doinstalować do istniejącego windows servera, tylko uważaj na licencje.
  • Poziom 16  
    No to dzięki wam za te informacje, teraz wiem co i jak działa. O szczegóły techniczne poszperam w necie a jak cos nie bede wiedział to bede tutaj pytał.
    =======================================================

Jedna rzecz techniczna mnie tylko zainteresowała narazie. Na tej stronce: https://support.office.com/pl-pl/article/Co-t...Exchange-47f000aa-c2bf-48ac-9bc2-83e5c6036793 na dole jest obrazek tam jest pokazany typ poczty
    Exchange i POP3/SMTP. Mając swój własny serwer Exchange posługujemy się protokołem Exchange do wysyłania i pobierania wiadomości? Czy jak to jest w takim przypadku??
  • Poziom 16  
    Ja generalnie wewnątrz firmy mam protokół exchenga, na zewnątrz wystawione są protokoły imap/smtp
  • Poziom 16  
    Mam rozumieć że wewnątrz firmy - w wewnętrznej sieć LAN używa sie protokołu exchanga a jak użytkownik/pracownik gdzieś wyjeżdza i łączy sie przez internet to musi sobie zmieniać ustawienia poczty na IMAP/SMTP a jak wraca do firmy to znowu musi zmienić na Exchanga??

Troche bez sensu, moga być pracownicy nie kumaci w tych sprawach i bedzie problem.
    Pracownik na zewnątrz łączy się po VPN najpierw i wtedy wszystko wygląda i zachowuje się jakby był wewnątrz (można użyć exchange proto)
  • Poziom 16  
    O VPN nie pomyślałem. Mniejsza z tym. Zasada jest taka że protokół exchange służy do połączenia sie z pocztą wewnątrz własnej firmy tzn Intranetach a na zewnątrz służą IMAP/POP3 i SMTP. Dobrze rozumiem ??

Dodano po 4 [godziny] 45 [minuty]:

hmmm??/