Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Młotowiertarka Celma PRWg 26GEO - słaby udar

sinat-ra 12 Nov 2015 19:27 6441 7
    sinat-ra
    Level 10  
    Witam
    Od niedawna tj od dzisiaj jestem posiadaczem Motowiertarki Celma PRWg26GEO. Nie znam jej przeszłości, ale sądząc po ilości pyłu, stanu szczotek to jest niemal nowa. Jest jednakże z nią kłopot polegający na słabym udarze tzn praktycznie braku udaru. Po uruchomieniu funkcji młota czuć jak wiertarka wibruje i słychać jak bijak uderza. Rozebrałem mechanizm i ugrzązłem na wyjęciu bijaka(30) z tulei obrotowej (26). Tłok pływający(44) nie posiada oznak zużycia. Proszę o poradę jak wyjąć bijak aby ocenić jego stan i ruszyć dalej z naprawą.

Cały schemat
    pppooo
    Level 16  
    Wyjąć pierścień osadczy oznaczony nr:35
    sinat-ra
    Level 10  
    Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie chodzi mi co wyjąć, ponieważ widać to na schemacie a jak wyjąć np po przeciwnych stronach są dwa otwory należy więc przez nie podważyć i wyjdzie, albo wsadź z przeciwnej strony zeszlifowany gwóźdź i potraktuj bijak młotkiem.

Właśnie mam kilka możliwości i nie wiem która możliwość jest poprawna.
    sinat-ra
    Level 10  
    Więc rozmontowałem i udzielam sam sobie odpowiedzi.
    Należy użyć cienkiego płaskiego śrubokrętu i przez dwa większe otwory umiejscowione po przeciwnych stronach tulei obrotowej wcisnąć pierścień ustalający(35) a następnie posiłkując się węższym otworem (pojedynczy) odepchnąć w stronę wylotu. Jeśli nie wyjdzie na tyle aby go chwycić płaskoszczypcami to trzeba użyć drutu i przez otwór popchać. Chwycić szczypcami i wyjąć. Dalej wszystko wychodzi już bez bólu.

Bijak wygląda jak nowy tylko uszczelka A (28) od strony wiertła postrzępiona od wewnątrz. Oprócz tego uszczelka(33) lekko sfałdowana. Zamówię wszystkie od tłoka do uszczelki A (tanie). Poza tym widzę, że zrezygnowali z podkładki amortyzującej (29), zresztą na stronie celmy też nie można jej dostać.

Pozdrawiam, jeśli wymiana zadziała to napiszę i zamknę temat.
    sinat-ra
    Level 10  
    Mam jeszcze pytanie: Czy jest możliwe zużycie bijaka lub tłoczka tzn czy może się on zużyć bez wykruszania?
    sinat-ra
    Level 10  
    Witam ponownie.
    Po wymianie uszczelek nastąpiła poprawa, teraz jest udar w pełnym zakresie, lecz niestety słaby porównując z Makitą HR 2470. Może 1/3 - 1/4 siły makity.

Według specyfikacji powinien być zbliżony. Ktoś ma może porównanie?
    bommer
    Level 16  
    Jak mówisz powinno być podobnie, sprawdź czy przypadkiem czegoś nie zapomniałeś włożyć :) i czy wszystko jest dobrze złożone. Może któraś z uszczelek Ci się uszkodziła podczas montażu. Sprawdź a będziesz pewny.
    sinat-ra
    Level 10  
    Powód był prozaiczny.

1) ciasna uszczelka (element 28) powoduje blokowanie się bijaka
    2) zbyt krótki bijak, który ciężko odblokować wiertłem

Problem częściowo zlikwidowałem stosując oliwę techniczną zamiast smaru od strony wiertła. Zaś co do uszczelki to pewnie się wypracuje.

Więc albo w tuleja jest niewłaściwie wykonana, albo bijak, albo uszczelka. Zobaczymy jak się trochę uszczelka wypracuje.

Co do udaru, to jest solidny oczywiście jeśli nie zablokuje się bijak.