Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja aluminiowa rozbudowa

Marek451 12 Nov 2015 20:20 3021 14
 • #1
  Marek451
  Level 10  
  Witam i proszę o porade.
  Blok z lat 70 miszkanie parter licznik na klatce schodowej
  Moc przydzielona 4,5kV zabezpieczenie 25A 1 faza.
  W mieszkaniu 3 bezpieczniki 1 gniazdka zabezpieczenie 10A oświetlenie 10A
  I trzeci 20A ( taki jest a czy powinien) zasilanie do kuchni gdzie było kiedyś gnazdo "większej mocy" nie wiem jak dokładnie to nazwać. Bezpieczniki "klapkowe" fale s301
  Patrząc do talicy połączeniowej w przedpokoju obok bezpieczników wszystkie kable aluminiowe tej samej średnicy prawdopodobnie 2,5mm.
  Problem po włączeniu żelazka po ok 10-15 min wybija bezpiecznik 10A  I teraz zastanawiam się czy zamontować B16 w to miejsce i da rade?

  Drugie rozwiązanie jakie biorę pod uwagę ,ale nie wiem czy jest to możliwe pociągnięcie osobnego kabla od tablicy z klatki schodowej na jedną część mieszkania - kuchnia- gdzie do podłączenia jest piekarnik lodówka zmywarka mikrofali pralka- na chwile obecna jakoś to działa oczywiście nie jednocześnie :-). a druga część mieszkania pozostawić na aluminium, oświetlenie i gniazdka tv komp itp
  Dlaczego pytam czy jest to możliwe po pierwsze czy da się połączyć kabel nowy oczywiście miedziany z istniejącą instalacja aluminiowa. Oraz czy jest to zgodne z przepisami.
  Oczywiście musiałbym wystąpić o zwiększenie przydziału mocy.
  Czy na wykonanie takie modernizacji o ile jest możliwa konieczny jest projekt czy elektryk z uprawnieniami moze to załatwić z głowy.
  Zaznaczam ze nie jestem elektrykiem i będę musiał to zlecić dla fachowca , ale zanim kogos zaprosze chciałbym wiedziec czy jest możliwa przebudowa o jakiej pisze.
  Dziekuje
 • #2
  mawerix123
  Level 39  
  Marek451 wrote:
  I teraz zastanawiam się czy zamontować B16 w to miejsce i da rade?


  Bezpiecznik da rade ale instalacja :?: zabezpieczenie dobiera się do instalacji a nie do żelazka tak że tu nie kombinuj.

  Zleć to komuś ogarniętemu, nie wiemy jakie są przewody od i do bezpiecznika 25A ale z wystąpieniem o zwiększenie mocy bym się wstrzymał a jedynie rozbudował instalację od bezpiecznika 25A do mieszkania z podziałem na kilka obwodów.
 • #3
  Marek451
  Level 10  
  Ok rozumiem , ale kucie scian i wymiana calej instalacji odpada dlatego najważniejsze czy można położyć kabel miedziany do kuchni gdzie jest największe zapotrzebowanie a resztę - gniazdka i oswietlenie zostawic w aluminium.
 • #4
  kierbedz4
  Level 36  
  W zasadzie Zakład Energetyczny przydzielając moc na mieszkanie 4kW zabezpiecza zabezpieczeniem przedlicznikowym 20A z charakterystyką B. Zabezpieczenie na gniazda nie może być większe niż 16A. Obwód gniazd w chwili obecnej masz zabezpieczony bezpiecznikiem 10A i dlatego następuje zadziałanie bezpiecznika 10A po pewnym czasie po włączeniu żelazka do gniazda. Również pralka automatyczna wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 16A, tak jak precyzuje producent pralki w instrukcji obsługi.
 • #6
  bartekfigura
  Level 29  
  Prawdopodobnie przewód zasilający lokal też jest aluminiowy. Składając w ZE wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej dostaniesz w odpowiedzi warunki przyłączenia które będziesz musiał spełnić aby zwiększyć moc. Zwiększenie mocy polega na wymianie zabezpieczenia przedlicznikowego na odpowiednio większe. Na pewno będziesz musiał wymienić przewód zasilający mieszkanie. A co do możliwości połączenia przewodów miedzianych z aluminiowymi to istnieje taka możliwość (są specjalne złączki). Jeśli nie możesz wymienić całej instalacji teraz, to bym zrobił to tak: wymienić przewód zasilający oraz rozdzielnicę główną i obwody gniazd w kuchni i łazience zrobić nowe. Instalacje gniazd w pokojach i oświetlenie zostawić stare. Ale i tak uważam, że najlepszym wyjściem jest wymiana całej instalacji. A najwięcej to Ci powie fachowiec na miejscu.

  Dodano po 2 [minuty]:

  kierbedz4 wrote:
  Również pralka automatyczna wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 16A jak precyzuje producent pralki w instrukcji obsługi.
  A moja pralka ma w instrukcji napisane, ze wystarczy zabezpieczenie 10 A. Różnie to z producentami bywa.
 • #7
  Marek451
  Level 10  
  mawerix123 wrote:
  Marek451 wrote:
  najważniejsze czy można położyć kabel miedziany do kuchni gdzie jest największe zapotrzebowanie


  Jak to rozumieć :?:
 • #8
  PPK
  Level 28  
  Nie wiem, jak tu konkretnie, ale żelazka obecnie mają 2000W i więcej. Według niemieckiej normy DIN VDE 0298-4, instalacja mieszkaniowa podtynkowa wielożyłowa (2+) PVC - 25°C, dla Cu 2,5mm2 obciążalność wynosi 19,5A. Dla aluminium wyniesie nie więcej jak 16A.
 • #9
  KaW
  Level 34  
  Na dziś trzeba zrewidować pobory mocy odniesione do zasilania odb. RTV i oświetlenia. W moim bloku jacys mili panowie pruli i wymieniali z rozpedu wszystko na miedż-u sąsiada . W ogóle część niepotrzebnie. Zyrandole po 3ooW już nie mają racji bytu i tym podobne oswietlenia.
  Obecne oświetlenie ledowe nie wymaga nowych instalacji.

  Wszystkie nakłady na rewitalizację sieci oplaca się ponieść w stosunku do wyposazenia kuchni- chłodziarka , kuchnia ,zmywarka, kuchenka mikrofalowa i BHP -do tych sprzętów .
 • #10
  Marek451
  Level 10  
  Wymyśliłem tak ze od licznika na klatce pociągnąć nowy kabel miedziany . Po drodze mam małą spiżarka w której zamontowalbym zabezpieczenie ( dodatkowy bezpiecznik , ) tak żeby nie podłączać się do juz istniejącej tablicy w przedpokoju.
  Powstała by jakby osobna linia w miedzi. I czy tak można?
  Tak jak pisałem w tej chwili jest jeden bezpiecznik 20A i na tej linii podłączona jest pralka , zmywarka i piekarnik oraz lodówka.

  A skoro całą instalacja jest w przekroju 2.5mm to moze B16 uciagnie bezpiecznie gniazdka?
 • #12
  CYRUS2
  Level 42  
  Najpierw sprawdź moc żelazka, i czy na tym obwodzie odbiorczym nie ma dodatkowo innego odbiornika. 10A nie wyleci przy 2300W. Wytrzyma 12-13A .
  Sprawdź ten bezpiecznik, czy jest sprawny.
 • #13
  Marek451
  Level 10  
  mawerix123 wrote:
  Niema sensu robić kolejnej skrzynki w mieszkaniu. Zrób jeną tablicę, nową zastąp dotychczasową i zasil nowym przewodem, stare obwody podłącz do nowej skrzynki zastępując stare zabezpieczenia nowymi typu "S".


  Ale to się wiąże z kuciem scian a tego chce właśnie uniknąć.
  Rozwiązanie jakie wymyśliłem umożliwia położenie kabla nawet na ścianie , tam może być widoczny. Pod swoim mieszkanie.m mam swoją piwnice , tak że mogę też ewentualnie wejść do kuchni od spodu

  Dodano po 5 [minuty]:

  CYRUS2 wrote:
  Najpierw sprawdź moc żelazka, i czy na tym obwodzie odbiorczym nie ma dodatkowo innego odbiornika. 10A nie wyleci przy 2300W. Wytrzyma 12-13A .
  Sprawdź ten bezpiecznik, czy jest sprawny.


  Na tym bezpieczniku są wszystkie gniazdka, tv komp radio satelita dwie lampki nocne.

  Jest jakiś sposób żeby sprawdzić? .czy tylko wymiana
  Ma już jakieś 10 lat mógł się "zuzyc"?
 • #15
  CYRUS2
  Level 42  
  Marek451 wrote:
  sprawdzić? .czy tylko wymiana
  Ma już jakieś 10 lat mógł się "zuzyc"?
  Tylko wymiana -symmboliczna kwota kasy.