Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega328p + PWM + DAC - sprawdzenie schematu

dudus17 12 Lis 2015 20:29 879 6
  • #1 12 Lis 2015 20:29
    dudus17
    Poziom 12  

Witam serdecznie,

Proszę o sprawdzenie schematu i ewentualne propozycje odnośnie poniższego układu.

Układ ma rozpoznawać czy napięcie zasilania jest napięciem stałym czy zmiennym. Jeśli będzie to napięcie stałe to do wystawiania napięcia 0-15mV DC chciałem wtedy użyć przetwornika C/A MCP4822, lecz gdy będzie to napięcie zmienne chciałem generować za pomocą PWM 16-bit sinusoidę napięcia zmiennego w zakresie od 0-15mV AC o częstotliwości wejściowej.
    Wielkość sygnału wyjściowego (0-15mV) będzie zależna proporcjonalnie od wartości napięcia podanego na wejście ADC atmegi328p (0-2,56V) i procentowo wyświetlona na wyświetlaczu LED 7-segmentowym.

Da się wygenerować sinusoidę za pomocą jakiś zewnętrznych układów przy rozdzielczości np. 24-bit, żeby nie angażować do tego PWM-a w mikrokontrolerze :?:
    Jakiego poboru prądu mogę się spodziewać po wyłączaniu nieużywanych modułów w ”PRR – Power Reduction Register” :?:

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.

Atmega328p + PWM + DAC - sprawdzenie schematu

0 6
  • #2 12 Lis 2015 20:59
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi w tym projekcie. Z opisu funkcjonalności wynika, że zamiast mikrokontrolera powinieneś użyć zwykłego wzmacniacza.

Do generowania sinusa możesz użyć układu DAC, który już masz.

Pobór mocy przez uC to mały ułamek tego, co pociągnie wyświetlacz LED.

0
  • #3 12 Lis 2015 21:05
    dudus17
    Poziom 12  

Urządzenie miałoby być symulatorem czujnika tensometrycznego, tylko niektóre urządzenia zasilają czujniki tensometryczne napięcie zmiennym a niektóre stałym.

Chciałbym zasilić układ całkowicie ze źródła podawanego przez miernika wagowy.

Jakiego rzędu pobór towarzyszy takiemu wyświetlaczowi 7-segmentowemu :?:

0
  • #4 12 Lis 2015 21:18
    BlueDraco

Kilkadziesiąt mA.

0
  • #5 13 Lis 2015 07:03
    dudus17
    Poziom 12  

Istnieją jakieś inne wyświetlacze z niskim poborem prądu, mniejszym od tych 7-segmentowych wyświetlaczy led, na których mógłbym wyświetlić 2 lub 3 cyfry :?:

0
  • #6 13 Lis 2015 09:39
    BlueDraco

LCD...........

0
  • #7 13 Lis 2015 15:30
    dudus17
    Poziom 12  

A co ze schematem, jest ok :?:

Czy dobrze doczytałem, że pobór prądu przez taki wyświetlacz LCD do około 1uA/1cm2 i przy wyświetlaczu 3-cyfrowym wyniesie on około 300uA :?:

w jaki sposób wygenerować sygnał sinusoidalny napięcia zmiennego za przetwornikiem C/A :?:

0