Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyka domowa - tymczasowe połączenie przekaźnika bez Arduino

pyby 12 Lis 2015 22:10 1284 6
  • #1 12 Lis 2015 22:10
    pyby
    Poziom 15  

Witam,
    Na początek przepraszam za błahostki, ale czas mnie goni i nie zdążę przewertować forum aby zdobyć tą wiedzę. Proszę o wyrozumiałość.

Chcę sterować w domu światłem przez Arduino. Jestem na etapie montażu kabli, do każdej puszki z przełącznikiem puszczę skrętkę cat 5e.
    Nie chcę jednak od razu sterować przekaźnikiem przez Ardu, jednak chciałbym już zamontować przełączniki bistabilne + włączniki dzwonkowe. Czyli zrobić takie rozwiązanie przejściowe.
    Z czasem podłączę przekaźniki bistabilne pod skrętkę - sygnał z Arduino.

I teraz zapytam:
    1.Czy takie połaczenie będzie OK?

2. Czy jak zechcę przełączyć się na Arduino to muszę wymienić przekaźniki? ( z tyłu głowy czuję, że tak. Jak to ewentualnie obejść..). Standardowy przekaźnik ma chyba sygnał sterujący o potencjale 230v - czy dam radę go wysterować przez Arduino?
    Przekaźnik na 230v :
    Link

Przykład przekaźnika do Arduino:
    Link

3. Czy jako przełącznik dzwonkowy do arduino (5v) mogę zastosować zwykły przełącznik przystosowany do 230v?
    np. Link

dziękuję z góry

0 6
  • Relpol
  • #2 12 Lis 2015 23:07
    strikexp
    Poziom 27  

Każdy przekaźnik steruje się niskim napięciem, inaczej nie miałoby to sensu. Są różne napięcia ale Ty musisz kupić takie na 5V bo właśnie takim napięciem będziesz sterował z Arduino. Nie ma więc sensu wprowadzania trzeciego napięcia.

Jednak przekaźniki maja poważną wadę i pułapkę. Może na początek pułapka, poszukaj jak trzeba zabezpieczać Arduino przy podłączaniu przekaźnika, inaczej długo się nim nie nacieszysz.
    A wadą jest duży pobierany prąd, co wymaga zarówno stosowania tranzystora pośredniczącego jak i porządnego zasilacza.

Samo napięcie 5V też nie bardzo nadaje się do sterowania przez długie kable (spadek napięcia). Radziłbym zupełnie zmienić koncepcję, z Arduino sterować tranzystorem, a z tranzystora optotriakiem, natomiast optotriak uruchomi triak główny podpięty bezpośrednio pod oświetlenie.

0
  • Relpol
  • #3 13 Lis 2015 10:02
    pyby
    Poziom 15  

Dziękuję za dokładne wyjaśnienie.

Czy jeżeli taki układ:

Cytat:
    Arduino sterować tranzystorem, a z tranzystora optotriakiem, natomiast optotriak uruchomi triak główny

jest pewnym rozwiązaniem - można kupić jakiegoś gotowca na płytce pcb?
    Może posiadasz jakiś schemat takiego podłączenia?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lis 2015 10:51
    strikexp
    Poziom 27  

Niestety podłączenie triaka jest zależne od zastosowanego obciążenia. Więc gotowego modułu raczej nie znajdziesz, ale schematów jest pełno.

Sam właśnie robię identyczny sterownik tyle że radiowy. Chociaż przyznam że jeszcze do końca nie ustaliłem jak to podłączyć. Jest taki schemat w dokumentacji optotriaka:

A w internecie są nawet takie:

Sęk w tym że moim zdaniem takie coś powinno działać tylko w jednej połówce sinusoidy. Testowałem na prądzie stałym i tak właśnie działało.
    Może na prądzie przemiennym działałoby prawidłowo ale nie mam czasu przetestować, możesz ten drugi schemat (z miejscem na rezystor 330 ze schematu 1) przetestować sam. Podłaczając dwie małe żarówki, powinno byc widać czy ta zasilana z tego układu świeci tak samo jasno co ta podłączona normalnie.

Ten rezystor szeregowo z kondensatorem na schemacie 1 to tzw gasik. Jest niepotrzebny gdy podłącza się zwykłą żarówkę, ale niezbędny przy silniku i zalecany przy pozostałych obciążeniach.

0
  • #5 13 Lis 2015 17:00
    strikexp
    Poziom 27  

Może dodam że zmontowałem taki układ z drugiego zdjęcia i jednak działa prawidłowo w obu połówkach sinusoidy. Coś musiałem pokręcić poprzednio...

No i mała rada, obciążenie zawsze podłączaj od strony masy czy tam przewodu neutralnego jak wolisz nazywać. Dzięki temu nie będziesz miał napięcia na wyłączonej żarówce, co może uratować życie komuś nierozgarniętemu podczas grzebania przy żyrandolu.

0
  • #6 13 Lis 2015 22:41
    pyby
    Poziom 15  

Czyli jeśli dobrze Cię rozumiem, przełącznik powinien rozłaczać fazę, czyli L ?

0
  • #7 13 Lis 2015 22:52
    strikexp
    Poziom 27  

Tak, w sieci masz zawsze 3 fazy L1, L2 i L3 oraz przewód neutralny (podłączony np do wiadra w ziemi :P). W nowych instalacjach jest też przewód ochronny PE który często jest przez niedbalstwo podłączony jako N. To tak jakby zapasowy N żeby przypadkiem kogoś nie poraziło itp, w oświetleniu sufitowym chyba się go wcale nie stosuje.

0