Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmniejszenie obrotów sprężarki olejowej

12 Nov 2015 22:18 1023 4
  • Level 5  
    Witam, posiadam sprężarkę olejową Eutoec 24l. Sprężarka do użytku domowego, mam pytanie, jak zmniejszyć obroty tego kompresora? Chodzi o to by napełniała się nieco dłużej i ciszej. Może jakiś mniejszy kondensator? Zmniejszenie obrotów sprężarki olejowej
  • Level 36  
    Wpisz sobie w google "regulacja obrotów silników jednofazowych" są gotowe regulatory.

Ewentualnie możesz zmienić przekładnie na kołach pasowych.

Kondensator służy do rozruchu.

Na pewno może być wolniej ale ciszej wątpię.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    ciuqu wrote:
    Wpisz sobie w google "regulacja obrotów silników jednofazowych" są gotowe regulatory.

Aha... AKurat to jest silnik indukcyjny, a nie komutatorowy. I z jego regulacją jest zdecydowanie gorzej.
    ciuqu wrote:

Wybitnie! Szczególnie, że wygląda na to, że kompresor jest zamocowany bezpośrednio na wale silnika.
    Pogratulować!
  • Level 21  
    Potrzebujesz przemiennika częstotliwości zwanego potocznie falownikiem. Tyle że ten falownik będzie sporo więcej warty niż taki nowy kompresor.
  • Level 36  
    Błażej wrote:
    ciuqu wrote:

Aha... AKurat to jest silnik indukcyjny, a nie komutatorowy. I z jego regulacją jest zdecydowanie gorzej.
    ciuqu wrote:

Wybitnie! Szczególnie, że wygląda na to, że kompresor jest zamocowany bezpośrednio na wale silnika.
    Pogratulować!

Masz rację nie dokładnie przyjrzałem się kompresorowi. Wszystko tego typu co widziałem było na pasku.

Regulatory do silników klatkowych jak najbardziej są, ale raczej przeznaczone do rozruchu lekkiego, w opisie do wentylatorów, choć czasem rozruch wentylatora trudno nazwać rozruchem lekkim.

Ostatnio montowałem takie ustrojstwo podobno wg instrukcji do 2,2 kW na wentylatorek 0,75kW i działa bez problemu, a sprężareczka na pierwszy rzut oka nie wygląda na 2,6kW.

Więc zostaje falownik (zapewne droższy od kompresora jak pisze powyżej) lub wymiana silnika.