Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAB+ quantek Q7+ - Przydźwięk sieci(?) przy wyłączonym dzwięku

12 Lis 2015 22:29 1386 5
  • Poziom 9  
    Dostałem radio DAB+ na module "quantek Q7+", niestety radio generuje słaby ale słyszalny pisk (brumm/hum) szczególnie wyraźnie słyszalny przy całkowitym ściszeniu. Jeśli się pogłośni to dźwięk zakrywa pisk.

Pisk prawie zanika przy przełączeniu z DAB na FM.
    Pisk słabnie, ale pozostaje słyszalny przy zasilaniu z baterii.

Czytałem w necie, że tanie moduły DAB+ niestety coś takiego generują. Spotkaliście się z czymś takim? Można jakoś temu zaradzić?

Wzmacniacz zrobiłem na PAM8403. DAB+ quantek Q7+ - Przydźwięk sieci(?) przy wyłączonym dzwięku

Dziekuję za wszelkie wskazówki
    Pozdr.
    B.

PS:
    Quantek podaje aplikację tylko do nowszego modelu: http://www.quantek-inc.com/product_detail.php?mid=1
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wyciągnij kondensator C1 i zobacz czy nadal będzie "pisk".
    Jaki zasilacz.
    Daj fotki bebechów jak to wygląda.
  • Poziom 9  
    kriss51 napisał:
    1. Wyciągnij kondensator C1 i zobacz czy nadal będzie "pisk".
    2. Jaki zasilacz.

1) znaczy podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza bez kondensatora? A co ze stalą składową?

2) Zasilacze (5V) próbowałem różne:
    - dobry impulsowy -> piszczy
    - tradycyjny z trafo i regulatorem LM317 z kondensatorami filtrującymi -> piszczy tak samo jak przy impulsowym
    - akumulator "power-tank" do doładowywania komórki -> piszczy z ta sama częstotliwością tylko odrobinę ciszej

Na płytce był oryginalny (jedno-kanałowy) wzmacniacz na sa4871, na który szła suma kanałów z modułu radia DAB. Też buczał!

DAB+ quantek Q7+ - Przydźwięk sieci(?) przy wyłączonym dzwięku DAB+ quantek Q7+ - Przydźwięk sieci(?) przy wyłączonym dzwięku DAB+ quantek Q7+ - Przydźwięk sieci(?) przy wyłączonym dzwięku

Dzięki za zainteresowanie!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    beny51 napisał:
    1) znaczy podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza bez kondensatora?

Nie tak. Źle mnie zrozumiałeś. Masz wyciągnąć go całkowicie na czas próby czy nadal "gwizda" bez kondensatora.
    Chodzi o to by odbiornik był odłączony od wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    ...ooops, jasne.

Trafiony zatopiony. To nie moduł radia buczy. To buczy wzmacniacz.
    Po osunięciu z toru C1 -> wzmacniacz buczy.
    Po usunięciu z toru R1 (wejście wzmacniacza wisi w powietrzu) -> nie buczy.
    Po podłączeniu wzmacniacza do masy -> buczy!

Mam pętle na masie, czy 50Hz ciśnie się przez masę z zasilacza?
    Także z baterii?

Pozdr.
    B.

Edycja dzień później:

Zmieniłem tego pająka, poprawiając podwójne linie masy i doszedłem do następujących rezultatów:

- Po usunieciu C1 i zwarciu wejścia wzmacniacza do masy przez R. Nie buczy.
    - Po ponownym włączeniu C1 zaczyna buczeć.

Miedzy masą wzmacniacza (punkt B) a masą radia (punkt A) pojawia się "piła" o częstotliwości ok. 200Hz.

Poprawiony schemat:

Układ zasilam z akumulatora, wiec nie są to bezpośrednie zakłócenia z sieci.
    Według mnie to cyfrowy układ DAB sieje. Po przełączeniu na FM pisk zanika.

Jakiś pomysł? Wszelkie uwagi mile widziane!

Kolejny update, może się komuś przyda:
    Pozbyłem się pisku, robiąc dwa niezależne zasilacze (impulsowe) - jeden dla radia, jeden dla wzmacniacza, ze wspólną jedna masa tuż obok wyjścia z modułu DAB.

Jeśli ktoś ma lepszy pomysł, chętnie skorzystam.
    B.
  • Poziom 2  
    Zmierzone 200Hz, ciekawe 4x 50Hz - skoro to bez zasilania zewn. może szumi układ usuwania szumu 50Hz, może jest tam taki, mam nadzieję że nie jest zintegrowany w tunerze?
    Zwykle tunery i inne odbiorniki mają wybór opcji środowiskowych, albo 50 albo 60Hz.
    Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.