Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proba budowy wzmcniacza Gainclone

12 Lis 2015 23:04 2688 35
  • Poziom 7  
    Chcialbym sie pokusic zbudowac od podstaw ten wzmacniacz z teg co wyczytalem ma bardzo dobre opinie jesli chodzo i jakosc dzwieku a wlasnie takiego czegos szukam.
    Jesli chodzi o plytke PCB (zalacznik) i jesli zrobie odbicie lustrzane to bedzie dobrze czy jak to zrobic ????
    I gdzie mozna zakupic elementy ?;

Diody MUR680
    - Black Gate N 4,7uF/50V (
    - Black Gate STD 1000uF/50V
    - Black Gate N 1000uF/50V (
    - Panasonic FC 10uF/50V
    - Panasonic FC 1500uF/50V
    - audiofilskie rezystory Caddock MK132 22K lub 220R
    - audiofilskie rezystory Riken 680R 0.5W

Wiem ze bylo juz duzo razy ale jakos nie moge tego zlepic do kupy i gdzie co powinno byc wlutowane jak by ktos mogl??
  • PCBway
  • Admin grupy audio
    Jak zobaczysz ceny tych "audiofilskich" rezystorów i kondensatorów to się zdziwisz i odechce Ci się budowania takiego wzmacniacza.
    Więcej w tym voodoo niż audio. Nie wiem kto wymyślił żeby stosować np. rezystory Rikken - akurat te konkretne to zwykłe rezystory warstwowe, węglowe jakich pełno na rynku i wcale nie mają powalających parametrów (jak to rezystory węglowe), za to cena może powalić.
    http://partstore.langsungjadi.com/index.php?route=product/product&product_id=884
    13000 Rupii Indonezyjskich za jeden rezystor - to jakieś 4zł + przesyłka. Najdroższy rezystor węglowy o mocy 0.5W jaki kiedykolwiek widziałem. ja kupuję rezystory węglowe po 1zł za 100 sztuk, czyli za 4zł kupiłbym teoretycznie 400 rezystorów, a w praktyce znacznie więcej bo przy tej ilości sztuk cena za sztukę byłaby jeszcze niższa. :)
    Czy rezystory grają? Owszem - szumią, zwłaszcza właśnie węglowe...
    To samo dotyczy kondensatorów, choć tutaj akurat dobrej jakości elementy mają sens.

Natomiast co gdzie wmontować - nie wiadomo, trzeba mieć kompletną dokumentację, a nie tylko rysunek płytki.
  • Poziom 38  
    Tak jak kolega Artur pisze - daruj sobie te audiofilskie elementy. Nie ma to najmniejszego sensu. Te LM-y jak na uklady scalone graja bardzo przyzwoicie i to caly efekt. Daj dobrej jakosci elementy i bedziesz zadowolony. Moze i nawet bedzie lepiej gralo bo te Black Gate to czuje ze gdzies po taniosci w chinach tluczone i sprzedawane naiwnym za gruba kase...

tutaj masz schemat do tej plytki:

ta plytka i schemat z tego co pamietam byla opublikowana na forum audiostereo (tak mam opisany folder z identyczna plytka i tym schematem)... do tego nazwa pliku plytki jest zle opisana bo uklad to LM3886... moze dlatego nie mogles znalezc...
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Artur k. napisał:
    Wartości elementów ze schematu nie pasują do tych z listy, więc to nie ten schemat. :)

Schemat jest na 100% do tej PCB, wlasnie nawet znalazlem temat na wspomnianym forum.
    Natomiast audiofile mocno kombinuja z wartosciami elementow wiec nie wiem od ktorej wersji wartosci i kto je wymyslil...
    Tak samo widzialem kilka aplikacji LMa nazywane jako gainclone wiec tutaj to sa tez czary ;)

http://www.audiostereo.pl/lm3886-gainclone-pcb_11631.html
  • Poziom 7  
    Tak jest płytka i schemat jest ze stronki co podał tplewa i właśnie to chciałem budować. Nie ma pełnego opisu elementów jakie sa potrzebne nie ma także wersji montażowej tej płytki i chciałbym to jakoś poukładać w całość. Wiem ze te podzespoły są drogie ale jednak ponoć brzmią najlepiej choć może ktoś coś może podpowiedzieć co warto zmienić a co nie.
  • Poziom 38  
    puchaty106 napisał:
    Wiem ze te podzespoły są drogie ale jednak ponoć brzmią najlepiej choć może ktoś coś może podpowiedzieć co warto zmienić a co nie.

Nie daj sie nabierac na te wynalazki do wyciagania od ludzi kasy. Jak zlozysz ten uklad na przyzwoitych elementach bedzie ok i bedziesz zadowolony. Daj metalizowane rezystory, te Panasonic FC moga zostac sa przyzwoite i niezbyt drogie.

Na w/w forum zapewne znajdziesz wiecej tematow odnosnie GC i roznych kombinacji z elementami.
  • Poziom 7  
    No jest dużo na temat GC ale nue ma nic sprawdzonego a to co ja podałem juz wielu robiło i jest pewne ale spróbuję coś znaleźć na temat co warto zmienić. Ale ma ktoś pełny spis elementów bo ciężko znaleźć. A co z płytka trzeba zrobić odbicie lustrzane i można drukować na laminat?
  • Poziom 38  
    puchaty106 napisał:
    No jest dużo na temat GC ale nue ma nic sprawdzonego a to co ja podałem juz wielu robiło i jest pewne ale spróbuję coś znaleźć na temat co warto zmienić. Ale ma ktoś pełny spis elementów bo ciężko znaleźć. A co z płytka trzeba zrobić odbicie lustrzane i można drukować na laminat?

Na temat GC na roznych forach audiofilskich to wiele nie znajdziesz rozsadnego, to jak bys sluchal "Napoleona" z domu wariatow. W sumie z elektrolitow poza panasonic calkiem niezle sa jeszcze firmy rubycon (zreszta i jedne i drugie dostepne w farnell-u i zapewne innych sklepach - tutaj raczej nalezy unikac chinszczyzny ktora po roku moze nadawac sie do wymiany).

Zasada jest taka jak widzisz w nazwie elementu hi-end audio, audiofilski itd. to omijaj takie produkt z daleka... Tak jak wspomnialem ja czuje ze to moze byc i najtansza chinszczyzna wciskana ludzia za gruba kase (a nie raz juz tak bylo w swiatku audiofilskim).

Po prostu podejdz do tego na luzie, a w ramach rozrywki mozesz sobie poczytac http://audiovoodoo.org/ i sie troche posmiac :) Niestety wiekszosc tych osob jest chyba glucha tak na prawde i nie sa w stanie rozroznic dobrej konstrukcji wzmacniacza od totalnej kiszki, a co dopiero slyszec rezystory, kable czy tam nawet swiatlowody :)
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    tplewa napisał:
    Schemat jest na 100% do tej PCB, wlasnie nawet znalazlem temat na wspomnianym forum.

Na 100% nie jest, spójrz na połączenie 8 nóżki - Mute. Na schemacie masz wiszącą w powietrzu, a na PCB jest podłączona przez R5, C10 do V-.
    Tu niestety wartość R5 jest dość krytyczna, ponieważ przez wyprowadzenie 8 musi płynąć określony prąd by układ scalony się wybudził. Rezystor trzeba w takim przypadku (jak na PCB) obliczyć odpowiednio do wartości napięcia zasilającego.
    Na schemacie jest inaczej - tutaj ktoś wymyślił podłączenie do zewnętrznego napięcia.

Trzeba dać sobie spokój z tym projektem, bo nie wiadomo co jeszcze się nie zgadza. To wyżej to tylko pobieżna, szybka analiza.
    Cały ten CG to przecież nic innego jak podstawowa aplikacja LM3886, jest pełno kompletnych opracowań i te należy wykorzystać, a nie jakieś dziwne niepasujące do siebie schematy i opisy.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Artur k. napisał:
    tplewa napisał:

Na 100% nie jest, spójrz na połączenie 8 nóżki - Mute. Na schemacie masz wiszącą w powietrzu, a na PCB jest podłączona przez R5, C10 do V-.

W to juz nie winikam co audiofile nawyprawiali ;) nie analizowalem tego i malo kiedy analizuje audiofilskie poprawki czy to sprzetu grajacego czy ich projekty :) W wspomnianym temacie projektowali ta plytke niby pod ten schemat...

Po prostu zobaczylem tutaj temat i zerklem na dysku w to co mialem odnosnie GC no i okazalo sie ze ta sama plytka - to wkleilem schemat...

To jest to co bylo tam dolaczone do PCB (zreszta widac w pierwszym temacie)... reszta moze wyjasniona jest w samym watku i tam ewentualnie nalezy szukac wyjasnien: http://www.audiostereo.pl/lm3886-gainclone-pcb_11631.html

Sam nie pamietam - kupe lat temu skladalem to znajomemu ktory przyniosl mi PCB :) Jednak nie pamietam na chwile obecna czy wartosci bralem ze schematu czy z DS i czy cos na tej PCB poprawialem... to bylo wlasnie chyba jakos jak ten watek na audiostereo bo chyba tam zamawial znajomy plytki...

Dodane:

Jeszcze to na dysku odnosnie GC znalazlem, nigdy go sobie nie skladalem wiec widocznie tez cos dotyczy tej plytki :)

• Poziom 7  
    Płytka powinna być ok bo tam chłopaki zamawiali hurtowo pod ten schemat i budowali. To mógł bym prosić o sprawdzona płytkę pcb + opis i spis elementów najbardziej mnie interesuje od Daniela Petera.
  • Poziom 38  
    puchaty106 napisał:
    Płytka powinna być ok bo tam chłopaki zamawiali hurtowo pod ten schemat i budowali. To mógł bym prosić o sprawdzona płytkę pcb + opis i spis elementów najbardziej mnie interesuje od Daniela Petera.

Nie wiem to musisz sam poszukac, mnie audiofilskie bzdury i jakis Peter Daniel nie interesuje... Mozesz u niego kupic jak chcesz to samo: http://www.audiosector.com/lm3875.shtml

Jak chcesz robic taki bezsensowny wynalazek do znajdz byle jaka aplikacje LM3866 (lub inny z serii overture) na tym forum lub tutaj masz opis kit-u z AVT: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2180.pdf

Nastepnie zastap elementy (zachowujac wartosc elementow) najdrozszymi audiofilskimi elementami na jakie cie stac i bedziesz mial to samo co zrobil ten Peter Daniel - a moze nawet lepiej jak wydasz wiecej kasy :) Na koniec nie zapomnij o przewodzie zasilajacym za 10000zl, podstawkach antywibracyjnych pod kable glosnikowe itd.

Albo poskladaj sobie normalny wzmacniacz na tym LM-e jakich znajdziesz pelno i bedziesz zadowolony majac o wiele wiecej kasy w portfelu...

Tak na serio to te LM-y (i cala seria overture) zostala zaprojektowana kupe lat temu przez National Semiconductor) na potrzeby wzmacniaczy do kina domowego (z tego co pamietam).
    Jak wspomnialem maja one calkiem znosne parametry i jakiegolwiek wynalazki i audiofilskie elementy dadza ci tyle samo co zlote zderzaki w fiacie 126p (maluchu)...

Sorry ale ja ciebie nie mam zamiaru nabijac w butle na gruba kase, wiec musisz raczej znalezc forum dla audiofili ktorzy na 100% pomoga ci sie pozbyc sporo gotowki na budowe tego cuda ;)
  • Poziom 7  
    A jakie inne Kodesatory mozna zastosowac bo te Black Gate sa raczej nie dostepne na rynku ja bynajmniej nie moge ich znalesc tak samo ma sie do rezystorow Caddock m132 22k i 220r riken 680r 0.5 w.
    Diody MR860 sa i sa dosyc tanie ale one beda potrzebna do zasilacza i do tego kondesatory 10000uF jak sie nie myle i tez musza byc dedykowanej firmy???
  • Admin grupy audio
    tplewa napisał:

Dodane:

Jeszcze to na dysku odnosnie GC znalazlem, nigdy go sobie nie skladalem wiec widocznie tez cos dotyczy tej plytki :)

I ten schemat już jest bliższy prawdy, ponieważ zawiera obwody o których wspomniałem. To samo jest na płytce.

puchaty106 napisał:
    tez musza byc dedykowanej firmy???

Nic nie musi być dedykowanej firmy. Ten wzmacniacz będzie tak samo działał z każdymi innymi elementami, tyle że będzie 2x tańszy. Nic więcej.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    @puchaty106

Ja sie zapytam jeszcze jedno czy masz juz plytke czy bedziesz gdzies kupowal, ewentualnie czy chcesz wykonac samodzielnie.

Pytam z prostej przyczyny z tego co widze niby oryginalny wzmacniacz jest na ukladach LM3875, na forum audiostereo wykonali znowu na LM3886.

Wiec zanim zaczniesz kupowac elementy to jest dosc istotne na ktorym ukladzie bedziesz chcial robic ten wzmacniacz i jakie bedziesz mial pod niego plytki (gdzies kupisz czy sam wykonasz) ? Kupne plytki moga sie okazac jeszcze pod inny schemat, maga to byc drobne roznice w ukladzie wejsciowym i wyjsciowym wzmacniacza...

Wiec od tego zacznij, a potem trzeba bedzie poszukac elementow (zwlaszcza kondensatorow) z odpowiednim rozstawem wyprowadzen pod plytki ktore masz...
  • Poziom 7  
    Napewno lm3886tf z tego co zdazyem doczytac to Kondy Panasonic fc ale 2200uF bo ktos robil na 1000 byl tragiczny bas. Plytke chcialbym sam zrobic i chyba ten co jest na 1 poscie bo nie mam innego czytelniejszego itd. Szukam tez plytki do zasilacza na diodach mur860 i kondesatory 4x10000 50v . Nie wiem czym zastapic rezystory itd chcem zeby to naprawde fajnie gralo a jak wiadomo te elementy powinny byc dobrej jakosci.
  • Poziom 40  
    Widzę że ulegasz trendowi audiovoodoo. Daj spokój z drogimi elementami. Kup dobrej jakości rezystory metalizowane. Nie muszą być tych dziwnych firm które gdzieś tam wyczytałeś. To nic nie zmieni. Kondensatory w zasilaczu i w pobliżu LM też powinny być dobrej jakości i tyle. Nie przesadzaj i nie wydawaj więcej niż to konieczne. Dobre kondensatory robi Panasonic, Elna, Rubycon i jeszcze pewnie by się kilka firm znalazło.
  • Admin grupy audio
    puchaty106 napisał:
    z tego co zdazyem doczytac to Kondy Panasonic fc ale 2200uF bo ktos robil na 1000 byl tragiczny bas.

Zapewniam, że przy filtracji w zasilaczu 20mF nie będzie absolutnie żadnej różnicy czy przy układzie scalonym będzie 1000uF, czy 2200uF. 2200uF w tym przypadku to raptem 10% tego co w zasilaczu. Przecież kondensatory elektrolityczne o takich pojemnościach mają tolerancję 10, a nawet 20%.
    Widzę, że Ty kompletnie nie rozumiesz czego oni się tam w tym basie doszukują. To są szczegóły, których na pewno nie usłyszysz i oni tam też tego nie słyszą, po prostu ulegają sugestii.

Proszę bardzo, schemat końcówki mocy wzmacniacza Cambridge Audio Azur 340A:
    http://www.acousticpsychos.com/Files/Cambridge/Cambridge-Azur-340A-int-sm.pdf

Nikt tutaj niczego nie szuka, wszystkie rezystory według specyfikacji metalizowane 1%, kondensatorów nie wy specyfikowali. Napisali jedynie jaką ma mieć pojemność, jakie napięcie i jaki raster.
    W zasilaczu też cudów nie ma - 2x6800uF i tyle. Zgodnie z prawami fizyki więcej nie potrzeba.
    A tu jest recenzja tegoż wzmacniacza:
    http://audio.com.pl/testy/stereo/odtwarzacz-cd-wzmacniacz/1337-azur-340c-340a

Niestety - prawda jest taka, że LM3886 to dobrze brzmiący układ scalony, ale nie jest to żaden Hi-End i poprzez dodanie Hi-Endowych rezystorów i kondensatorów się takim nie stanie.
    Dobrze o tym wie np. Cambridge Audio i właśnie dlatego nie kombinowali jak konie pod górę, a zastosowali łatwo dostępne elementy. Po prostu w tym przypadku stosowanie lepszych nie daje żadnych wymiernych korzyści, a jedynie wzrost ceny.
    Komu przyznasz rację? Grupce fanatyków z jakiegoś forum, czy firmie która sprzęt audio produkuje od 40 lat?

LM3886 to na tyle tani i dobrze grający układ, że teraz praktycznie w większości co lepszych urządzeń można go znaleźć - między innymi w przeróżnych monitorach studyjnych. Nikt tam niczego nie udziwnia - typowa aplikacja z noty katalogowej i typowe, tanie i łatwo dostępne na rynku podzespoły.
  • Poziom 38  
    Artur k. napisał:

Widzę, że Ty kompletnie nie rozumiesz czego oni się tam w tym basie doszukują. To są szczegóły, których na pewno nie usłyszysz i oni tam też tego nie słyszą, po prostu ulegają sugestii.

He he a moze i slysza - kij wie co to za audiofilskie elementy i na ile one trzymaja parametry :) Moze to na tym polega ze kupujesz element majacy tolerancje 50% (jakies odpady z fabryk).

@puchaty106

Marki kondensatorow elektrolityczych juz zostaly wymienione, pozostale (nie elektrolityczne) mozesz dac np. WIMA MKS (do kupienia w wiekszosci sklepow wysylkowych). Rezystory metalizowane 1%... np. firm Vishay, Royal Ohm itp. - a jak chcesz juz tak mocno zaszalec (co nie ma wiekszego sensu) to daj Vishay z tolerancja 0.1% (okolo 1zl za rezystor w detalu). Wszystkie czesci powinno sie udac kupic np. tutaj: http://www.tme.eu/pl/
  • Poziom 7  
    Poukladajmy to troche bo jednak bede chcial uzyc elemneto dobrej jakosci nie chcem NO NAME chcem sie troche zblizyc do oryfinalu.
    Bede potrzebowal :
    1x LM3886TF
    kondesatory Pansonic fc
    2X 1000uF czy 2200 uF??
    1X 4.7uF
    1X 10uF
    4X 10000 CZY 2X6800 ???
    diody
    4X dioda mur860
    rezystory matalizowane 1% vischay
    ?x ???????

Jak cos pominelem lub cos nie tak bardzo prosze o porawienie mnie.
  • Poziom 7  
    I pomoże ktoś czy nikt nie wie bo coś ucichlo
  • Poziom 7  
    Witam pisze tu bo nie chcem zakladac nowego tematu
    Zbudowalem i odpaliem wzmak ale gra on cicho za cicho jak na 65 watt napedzam go poki co mp4 przez alpsa 2x100k ale i jak dam bezposrednio tez jest to samo cicho. Czy bez preamp to zagra tak cicho czy mam cos ne tak z tym GC? glosnik do testow od wiezy sony okolo 4ohm nie zbyt duza ale zbyt cicho gra. Trafo mam 2x24 300w bo wyprostowaniu mam kolo 36v powinno to zagotowac ten glosnik a tak nie jest.
  • Admin grupy audio
    Przede wszystkim mocy wzmacniacza nie ocenia się na słuch, tylko za pomocą odpowiedniego miernika.
    Podłączysz głośnik o większej efektywności i będzie głośniej - dlatego właśnie na słuch się tego nie robi.

Poza tym odtwarzacze mp3/mp4 (w tym też telefony) często mają stosunkowo niski poziom sygnału, dlatego że mają funkcję oszczędzania słuchu.
  • Poziom 7  
    Ale mysle ze mp3 tel. itd wlaczony na maks powinno go wysterowac a jest z tym rpoblem.
  • Poziom 43  
    Jaki masz poziom sygnału na wyjściu tego MP3 - 0dB?
  • Admin grupy audio
    Nie może mieć 0dB, dlatego że to by oznaczało napięcie 775mV, a takie napięcie dałoby moc skuteczną 18mW na słuchawkach 32R. Tymczasem jest dyrektywa, która nakazuje producentom tego typu urządzeń ograniczyć moc wyjściową bodaj do 10mW max żeby nie niszczyć słuchu.
    Przy 10mW max na wyjściu masz amplitudę ok. 560mV, co daje wartość skuteczną ok. 400mV, a więc prawie połowę mniej.

No ale ktoś tu woli myśleć...
  • Poziom 7  
    Nie mam pojecia jaki jest poziom sygnalu mialem pierwszy pod reka mp4 i tel Galaxy S5 podlaczylem i moc z jaka gra jest bardzo slaba. Moze racja trzeba podlaczyc jakeis CD/DVD