Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia SEP powyżej 1kV

elktr_infrm 13 Lis 2015 01:58 3186 21
  • #1 13 Lis 2015 01:58
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Witam

Chcę wyrobić uprawnienia SEP powyżej 1kV

Jako że ja jestem elektronikiem a w uprawnieniach SEP powyżej 1kV jest wymagana znajomość tematów w zakresu energetyki i sieci przesyłowych prosiłbym o materiały/zagadnienia z tego zakresu prosiłbym o wsparcie i o rozeznanie w temacie.

0 21
  • #3 13 Lis 2015 08:32
    arturavs
    Poziom 38  

Tylko świadectwo kwalifikacji.

-1
  • Pomocny post
    #4 13 Lis 2015 08:42
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Nie na uprawnień SEP - jest coś takiego jak świadectwo kwalifikacji (dla branży elektryczne grupa G1). SEP jest jednym z stowarzyszeń, które jest uprawnione do organizowania szkoleń oraz przeprowadzania egzaminów.
    Jeżeli chcesz się czegoś nauczyć to musisz zapisać się na szkolenie. Jeśli chodzi o zakres napięcia powyżej 1kV to możesz mieć problem ze względu na fakt iż wiedzy jako takiej na szkoleniu nie nabędziesz - pozostaje w zaciszu domu literatura oraz na budowie praktyka i doświadczenie.
    Literatury typu 'Egzamin kwalifikacyjny ...' jest cała masa w sieci - można przejrzeć zawartość danej książki i zainwestować.
    Do 1kV materiały częściowo aktualne są na stronie (jest kilka rzeczy powyżej 1kV):
    Pytania i materiały na egzamin kwalifikacyjny do 1kV

2
  • #5 13 Lis 2015 11:33
    slawekjang
    Poziom 12  

"SEP jest jednym z stowarzyszeń", to prawda jest ich teraz od groma. Ja posiadam SPE ;).

Czy podchodząc do egzaminu na wyższe napięcia deklaruję je wstępnie? Czy to już w czasie trwania egzaminu wychodzi?

0
  • #6 13 Lis 2015 12:32
    Klosu92
    Poziom 15  

slawekjang napisał:

Czy podchodząc do egzaminu na wyższe napięcia deklaruję je wstępnie? Czy to już w czasie trwania egzaminu wychodzi?

Zakres egzaminu wybierasz we wniosku o egzamin, czyli przed.

0
  • #7 13 Lis 2015 15:52
    bartekfigura
    Poziom 26  

A do czego potrzebne Ci uprawnienia powyżej 1 kV? W tej chwili posiadasz już uprawnienia do 1 kV czy nie?

0
  • #8 13 Lis 2015 16:55
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

bartekfigura napisał:
    A do czego potrzebne Ci uprawnienia powyżej 1 kV? W tej chwili posiadasz już uprawnienia do 1 kV czy nie?

Jakie uprawnienia?

0
  • #9 13 Lis 2015 20:33
    JohnySpZOO

Na pewno nie budowlane... A pisałem o tym powyżej, kłania się rozumienie czytanego tekstu i stan wiedzy branżowej. Swoją drogą nie na jednych drzwiach placówek SEP'u wisi zakurzona i pomiętolona kartka z treścią 'uprawnienia SEP' a ludzie żyją w mentalności że SEP nie kłamie. Kochani materialiści...

0
  • #10 13 Lis 2015 21:30
    zbich70
    Specjalista elektryk

JohnySpZOO napisał:
    Nie na uprawnień SEP - jest coś takiego jak świadectwo kwalifikacji

Chyba musimy przywyknąć. Do uprawnień.
    Wszędzie dookoła (oprócz elektroenergetyki) są uprawnienia. Według SJP uprawnienia to
    Cytat:
    prawo do czegoś, możność działania w zakresie objętym prawnymi przepisami

Czyli ŚK to też "uprawnienia".

Odrębna kwestia to "uprawnienia SEP". Co prawda są inne, oprócz SEP, organizacje wydające ŚK. Ale ilość wydanych przez nie "kwitów" jest nieporównywalnie mniejsza (z wiadomych przyczyn).
    Stąd naturalne kojarzenie z SEP i nie sądzę by się to zmieniło.

0
  • #11 13 Lis 2015 22:52
    masonry
    Poziom 29  

ŚK zawsze mieściło się w definicji uprawnień, tak samo jak np. prawo jazdy, Patent motorowodny, cz np. pilota. Jest wiele dokumentów uprawniających posiadacza do wykonywania jakiś czynności gdzie w tytule nie użyto słowa "uprawnienia", co nie znaczy że uprawnieniami nie są.
    Mimo to "uprawnienia SEP" to jest ewidentne stare przyzwyczajenie Dawno dawno temu tylko w SEPie zdawało się egzaminy. Kiedyś mówiło się jeszcze "książeczka SEP" ważna lub nie ważna. :D
    Walka o niby prawidłowe nazywanie przybiera nieraz śmieszne formy tak jak tak jak żarówka LED lub przewijanie silników a ich przezwajanie itd. itp.

2
  • #12 13 Lis 2015 23:02
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

masonry napisał:

Walka o niby prawidłowe nazywanie przybiera nieraz śmieszne formy tak jak tak jak żarówka LED lub przewijanie silników a ich przezwajanie itd. itp.

Do uprawnień SEP tudzież innych organizacji je wydających oraz przewijania silników mogę przywyknąć. Zbytnio mnie to nie rusza.
    Natomiast do żarówki LED nigdy!!!

0
  • #13 13 Lis 2015 23:02
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

No tak.
    Przewinąć bobasa czy przezwoić ?
    Oto jest pytanie.

0
  • #15 14 Lis 2015 00:50
    Klosu92
    Poziom 15  

Łukasz-O napisał:
    elpapiotr napisał:
    No tak.
    Przewinąć bobasa czy przezwoić ?
    Oto jest pytanie.

Zmienić pampersa (pieluch się już nie używa) :D

Jak się czepiamy określeń to Pampers to marka pieluch. Swoją drogą cały temat schodzi na offtop.

0
  • #16 14 Lis 2015 01:06
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Klosu92 napisał:

Jak się czepiamy określeń to Pampers to marka pieluch. Swoją drogą cały temat schodzi na offtop.

Celowo napisałem z malej litery jako ogólnik. Masz racje powinienem użyć zwrotu - pieluchy jednorazowe :D
    Pewne nazwy się utarły i weszły do słownika - czy chcemy czy nie chcemy.
    Do dziś wielu emerytów na odkurzacz mówi "elektrolux" ;)
    Nazwy produktów, zawsze będą na swój sposób "własne" - tego nie zmienimy. Natomiast nazewnictwo techniczne już NIE! Tu każda nazwa jest kluczowa :D

0
  • #17 14 Lis 2015 09:18
    masonry
    Poziom 29  

Łukasz-O napisał:
    Masz racje powinienem użyć zwrotu - pieluchy jednorazowe

Nie do końca tak jest. Nazewnictwo nie zawsze nadąża za postępem technicznym.
    Mi osobiście nie przeszkadza żarówka led ani przezwajalnia silników, ani nawet to że ktoś chce bobasa przezwoić :D .
    Jak kiedyś pisałem pracowałem na przewijalni silników i tam się silniki przewijało, widziałem kilka przewijalni i ani jednej przezwajalni. Widziałem też wiele żarówek LED i nie robi to na mnie wrażenia.
    Wkurza mnie jednak to, gdy ktoś próbuje mi mówić że jedna z tych nazw jest bardziej właściwa niż druga gdy tak naprawdę obie są równoznaczne i tak samo prawidłowe.
    Jak komuś przeszkadza że piszemy nie na temat, to można wydzielić posty do nowego tematu. Możemy porozmawiać o nazwach technicznych i zwyczajowych, o diaxach, flexach i cyrkularkach.

0
  • #18 14 Lis 2015 11:33
    JohnySpZOO

masonry napisał:
    Wkurza mnie jednak to, gdy ktoś próbuje mi mówić że jedna z tych nazw jest bardziej właściwa niż druga gdy tak naprawdę obie są równoznaczne i tak samo prawidłowe.
    To po co we wcześniejszych podobnych tematach u kolegów było bicie piany z tego typu określeniami. Czyżby nagle zmiana toku myślenia? Albo mamy uprawnienia 'jakieś' albo świadectwo kwalifikacyji? U mnie na okładce widnieje 'świadectwo kwalifikacyjne' zarówno na papieru wydanym przez Sep jak i Pzitp i tego się trzymam i będę trzymał i nikt mi nie wmówi coś innego.
    Wystarczy że w pracy zarówno szefowie jak i monterzy nie potrafią odróżnić przewodu odprowadzająca oz zawodu (nie wnikając czy poziomy czy pionowy albo jakiś jeszcze inny).

0
  • #19 14 Lis 2015 11:42
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

JohnySpZOO napisał:

Wystarczy że w pracy zarówno szefowie jak i monterzy nie potrafią odróżnić przewodu odprowadzająca oz zawodu (nie wnikając czy poziomy czy pionowy albo jakiś jeszcze inny).

No właśnie, dlatego tak czepiamy się prawidłowego nazewnictwa. Może za lat 20 ludzie wreszcie się nauczą.

0
  • #20 14 Lis 2015 11:49
    Pittt
    Poziom 31  

JohnySpZOO napisał:
    U mnie na okładce widnieje 'świadectwo kwalifikacyjne' zarówno na papieru wydanym przez Sep jak i Pzitp i tego się trzymam i będę trzymał i nikt mi nie wmówi coś innego.

A co daje takie świadectwo ? Tylko ŚWIADCZY o zasobie wiedzy czy również UPRAWNIA do określonych działań ?

Poniżej jest wyraźnie napisane UPRAWNIAJĄCE DO....

Po prostu się Panowie czepiacie, nie raz przy tym używając slangu dla podkreślenia kim jesteście.

0
  • #21 14 Lis 2015 11:54
    masonry
    Poziom 29  

Łukasz-O napisał:
    No właśnie, dlatego tak czepiamy się prawidłowego nazewnictwa

Prawidłowego według czyjego mniemania?
    Przy zwodach (nie zawodach) i przewodach odprowadzających sprawa jest jasna każdy z nich jest czym innym i do czego innego służy i jak ktoś tego nie rozróżnia to ma braki w wiedzy.
    Natomiast tu często forsowane są nazwy mniej lub bardziej trafne, ale które tylko komuś się wydaje że są prawidłowe. Nie są to nazwy obligatoryjnie uznane za prawidłowe.
    Wprawdzie "uprawnienia SEP" nie jest najlepszym sformułowaniem, ale np. " uprawnienia kategorii E" jest tak samo prawdziwe jak zwrot "świadectwo kwalifikacyjne kategorii E"
    Wystarczy już tego "bicia piany" :D

0
  • #22 14 Lis 2015 12:38
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Świadectwo kwalifikacji to świadectwo kwalifikacji. Jest to zaświadczenie, że dana osoba posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności do wykonywania czynności przy zadaniach związanych z eksploatacją, montażem, itd. Tak samo definiuje to rozporządzenie.
    Jeżeli się czujecie lepiej z tym, że macie uprawnienia to możecie sobie to tak nazywać.

Potem wychodza takie kwiatki, że na rozmowę kwalifikacyją na stanowisko kierownika robót elektrycznych lub projektanta przychodzą ludzie z E, bo usłyszeli, że mają uprawnienia i mogą robić wszystko.
    I to wcale nie jest żart :D

Zamykam bo padła jednoznaczna odpowiedź autorowi.

0