Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena kierunkowa - czyli zbijanie kosztów stałych sklepu.

dzetson 13 Lis 2015 10:43 3135 41
  • #1 13 Lis 2015 10:43
    dzetson
    Poziom 10  

Witam.
    Posiadam nieduży sklep z dużymi opłatami i zastanawiałem się jak mogę kilka z nich zbić. Dzisiaj zajmijmy się internetem.
    O co chodzi, mianowicie w chwili obecnej mam Nanobeam m5 z dostępem do internetu poprzez router (aby działał terminal) i jest to dla mnie rozwiązanie niezadowalające gdyż co miesiąc kosztuje mnie to 120zł za beznadziejną transmisję (8mb/s). Na przełomie grudzień/styczeń kończy mi się umowa której nie zamierzam przedłużać i tutaj będzie potrzebna wasza pomoc.
    Jest to sklep wolnostojący więc odpada internet od dużych znanych dostawców gdyż sam podkop do sklepu w celu usadowienia puszki wyceniają na 5 tyś.
    Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem. Kiedyś gdy pojechało się za chlebem do Holandii kupiłem antenę kierunkową, niestety nie pamiętam modelu (kwadraciak z wychwycaniem do 3km), wcisneli mi również wzmiacniacz Engenius EUB-362 EXT a to wszystko zmontowane na kablu takim:

W sklepie posiadam router TP-LINK TL-WR841N i teraz co planuje. Chciałbym podłączyć antene kierunkową (bo z nanobeama chyba się nie da) i skierować jej sygnał tam gdzie znajdę sieć NETIA-SPOT ponieważ po zmianie mieszkania możemy korzystać tylko z usług Netii a co za tym idzie rownież z opcji wspomnianej wyżej. Tym sposobem jeden z kosztów by mi spadł tylko proszę mi powiedzieć czy przy posiadanym sprzęcie jestem w stanie coś takiego wykonać czy jednak muszę coś wymienić? Stawiam na router ale może jednak się myle, może jednak również taki zabieg da się zrobić z nanobeama?
    Bardzo proszę o cierpliwość i wyrozumiałość gdyż w tej materii nie jestem zbyt lotny.

0 29
  • #2 13 Lis 2015 11:21
    rooneyasd
    Poziom 20  

TP-LINK TL-WR841N do tego router nie podłączysz anteny kierunkowej. Jak byś miał TP-LINK TL-WR841ND to wtedy jak najbardziej + wgrywasz DD-WRT i ustawisz w trybie AP Client.
    Sprawdź dokładnie jakie masz model routera.

0
  • #3 13 Lis 2015 11:26
    dzetson
    Poziom 10  

rooneyasd napisał:
    Sprawdź dokładnie jakie masz model routera.

TP-LINK TL-WR841N
    Teraz bawiłem się jeszcze z nanobeam. Zwiększyłem moc wyjściową do 26dBm i gdy skanowałem sieci pojawiły mi się sieci takiej jak UPC i inne a co za tym idzie myślę że gdy odwrócę ją w strone centrum to znajdę jakiś sygnał od Netii. Niestety teraz nie mam drabiny aby to zrobić ale już jest jakiś trop chociaż nie wiem czy wyszuka takie sieci jak UPC Wiifree czy chociaż Netia-Spot

0
  • #4 13 Lis 2015 12:43
    mistrzszymon1
    Poziom 24  

Ja mam zasadnicze pytanie co to za siec ta NETIA-SPOT? Czy to darmowy internet akces ???

0
  • #5 13 Lis 2015 13:40
    smario11
    Poziom 31  

Zmniejsz abonament na najniższy. Do terminala nie potrzebujesz dużego transferu

0
  • #6 13 Lis 2015 13:43
    dzetson
    Poziom 10  

mistrzszymon1 napisał:
    Ja mam zasadnicze pytanie co to za siec ta NETIA-SPOT? Czy to darmowy internet akces ???

Zgadza się. Wystarczy że podam login i hasło i mam dokładnie taki sam internet jak w domu.
    Cytat:
    Zmniejsz abonament na najnizszy. Do terminala nie potrzebujesz duzego transferu

W chwili obecnej mam najniższy abonament. A nawet jeśli był by mniejszy to po co skoro mogę mieć 2x internet w cenie 1.

0
  • #7 13 Lis 2015 15:50
    mistrzszymon1
    Poziom 24  

kolego darmowy internet do transmisji danych o tranzakcjach bankowych to nie jest najlepsze rozwiazanie zwłaszcza ze ceny internetu sa naprawde niskie. Nie wiem czy to jest dopuszczane przez dostawce usług bankowych.

0
  • #8 13 Lis 2015 16:07
    dzetson
    Poziom 10  

A kto mówi o darmowym internecie? Byłby to internet za który płace. Cała rzecz polega na udostępnianiu niewykorzystywanego połączenia internetowego przez innych klientów Netii. Klient A (powiedzmy ja) który udostępnił w swoim routerze opcję Spot'a ma możliwość łączenia się z każdym routerem B który również ją udostępnił, czyli z ponad 5mln routerów w Polsce. Musi podać tylko dane logowania tak jak do swojego routera i juz ma dostęp do prywatnego łącza.

Zastanawiam się też nad inną opcją. Mam w domu, od poprzednich właścicieli mieszkania antenę ubiquiti airgrid m5. Jestem ciekaw czy mógłbym te 2 anteny ze sobą zestroić z odległości 9km przez całe centrum Opola.

0
  • #9 13 Lis 2015 16:20
    smario11
    Poziom 31  

Jesli jest widocznosc optyczna miedzy punktamito na 9km da sie zestawic.

Darmowy czy platny internet to male znaczenie bo terminale i tak transmituja po VPN dane.

Do autora darmowy internet ktory trzeba podawac loginy i hasla to jakby powiedziec... wyjdzie duzo drozej bo jestem pewny ze terminal bedzie mial spore problemy zeby w ogole sie polaczyc.

Daj link do operatora bo nie wierze zeby mieli najtanszy pakiet za 120zl i do tego jeszcze az 8Mbit.
    Na bank cos maja w granicach 50zl

0
  • #10 13 Lis 2015 16:28
    dzetson
    Poziom 10  

smario11 napisał:
    Daj link do operatora bo nie wierze zeby mieli najtanszy pakiet za 120zl i do tego jeszcze az 8Mbit.
    Na bank cos maja w granicach 50zl

http://airmax.pl/klienci_ind/internet/?neoconnectplus

Pakiet 12mb/s na 12 miesięcy. Podana cena jest stawką netto oraz w umowie co się okazało masz zapis że musisz opłacić linie cyfrową co miesiąc 24zł netto. Wynik, 118.08zł/brutto za 8mb/s gdyż tyle wychodzi transfer.

0
  • #11 13 Lis 2015 16:41
    mistrzszymon1
    Poziom 24  

Gdzie te ceny co podawalws ??
    ps nie doczytalem tego dopisu dodatkowymi oplatami

0
  • #12 13 Lis 2015 16:58
    dzetson
    Poziom 10  

Cytat:
    Gdzie te ceny co podawalws ??

Dodano po 11 [minuty]:

Co do zestrajania anten to niestety nie ma optycznego powielania się, chyba. Muszą one między sobą mieć pustą przestrzeń czy jednak jakieś drzewa czy inne niskie budynki mogą być? Jest to za duża odległość żebym stwierdził czy mogą się dostrzec lecz mam dość wysoki budynek mieszkalny i może udałoby się to zestroić, choć wchodzenie na stromy dach przyprawia mnie o dreszcze :cry:
    Antena kierunkowa - czyli zbijanie kosztów stałych sklepu. [/img]

0
  • #13 13 Lis 2015 17:11
    smario11
    Poziom 31  

Zmien operatora na innego. Masz sprzet wiec bedzie latwiej.
    Gorzej trafic nie mogles. Airmax jest jakby to powiedziec... Wart swoich opinii ;)
    Obnizke kosztow tez poszukaj gdzie indziej. Chocby telefon voip. Obnizenie abonamentu za komorki, wymiana oswietlenia.
    Nie wiem jaki masz sklep ale w spozywce ogromny calosciowo koszt generuja lodowki. Szczegolnie stare potrafia.
    Jak sa zabytki to czasem lepiej wziasc w leasinh na 5lat bo oszczednosc pradu miesieczna to rata leasingu

0
  • #14 13 Lis 2015 17:14
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Po co takie pomysły ? jak czytam to się dziwię . Do terminala to można mieć mobilny internet a w Opolu zasięg LTE i 3G mają wszyscy operatorzy mobilni. Koszt od 5 zł/m-c( nawet za bez limitu na LTE) , oferty pre-paid i na abonament. Oferty internetowe i głosowe z dużymi pakietami internetowymi. Do wyboru do koloru. A tutaj dyskusja o jakiś karkołomnych rozwiązaniach , radioliniach czy NetSpotach za Free. Pytanie po co?

1
  • #15 13 Lis 2015 17:20
    smario11
    Poziom 31  

Technicznie to na virgin mobile za 5zl na rok objedzie bo w freemium jest 300mb miesiecznie. Na terminal sam by starczylo moze

0
  • #16 13 Lis 2015 17:22
    dzetson
    Poziom 10  

smario11 napisał:
    Obnizke kosztow tez poszukaj gdzie indziej. Chocby telefon voip. Obnizenie abonamentu za komorki, wymiana oswietlenia.

W Playu podpisana nowa umowa za grosze a oświetlenie w sklepie wymienione na ledy.
    smario11 napisał:
    Nie wiem jaki masz sklep ale w spozywce ogromny calosciowo koszt generuja lodowki

Lodówek brak, sklep zoologiczny :)
    matek451 napisał:
    Po co takie pomysły ? jak czytam to się dziwię . Do terminala to można mieć mobilny internet a w Opolu zasięg LTE i 3G mają wszyscy operatorzy mobilni. Koszt od 5 zł/m-c( nawet za bez limitu na LTE) , oferty pre-paid i na abonament. Oferty internetowe i głosowe z dużymi pakietami internetowymi. Do wyboru do koloru. A tutaj dyskusja o jakiś karkołomnych rozwiązaniach , radioliniach czy NetSpotach za Free. Pytanie po co?

Śpieszę z odpowiedzią. Oczywiście że mogę wziąć internet mobilny i z niego korzystać, żaden problem. Ale mam 1,5 miesiąca na przetestowanie innego rozwiązania za jeszcze niższe pieniądze. Mobilny ma taki problem iż za rozsądne pieniądze ma limity czego akurat ja nie chcę (tak jak pisałem, do terminala od pół biedy może być) lecz na komputerze potrzebuję nielimitowany internet gdyż ściągam dużo wielkich plików, śledzę promocję, kontaktuje się przez z Skype itd, itd. W zależności od miesiąca, wykorzystywany pakiet jest między 60 - 100GB. Dlatego póki mam czas wole przetestować różne rozwiązania. Lepiej się trochę pomęczyć i zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie co by kupić szpilki dla kobiety :)

ps. zapomniałem wspomnieć że w obsłudze jest jeszcze kamera hd która zapisuję mi obraz jednocześnie na wewnętrznej karcie SD oraz na serwerze NAS który posiadam w domu, więc łącze jest wykorzystywane 24/7.

0
  • #17 13 Lis 2015 17:28
    CHACA
    Poziom 43  

To co pisał kolega @matek451 w zupełności ci wystarczy. W niektrych sieciach możesz wyciągnąć nawet ponad 200G transferu w miesiącu.

0
  • #18 13 Lis 2015 17:37
    dzetson
    Poziom 10  

Pakiet Gold w T-moblile to 73,80 brutto za 60GB. Nie śledziłem jeszcze tematu ale podejrzewam że konkurencja nie będzie miała znacząco różniących się ofert.
    Poza tym porty wejściowe dla internetu mobilnego są blokowane przez co nie ma stałego podglądu oraz zapisu wyżej wspomnianej kamery.

0
  • #19 13 Lis 2015 17:48
    matek451

Ja tam od dwóch lat mam 3 karty pre-paid z LTE , które kosztują mnie po około 5 zł/m-c za sztukę. A niekiedy i po 300-400GB/m-c na jednej pociągłem. Ostatnio trochę zwolnił ale za taką kasę nie ma co narzekać. Masz telefon w Play to i tutaj jest pole do popisu , jaka oferta i taryfa ?. Znajomej kupiłem taką za 9,99 i do niej za 20 zł dokupiona usługa Nielimitowany Internet LTE za 20 zł. 100GB z pełną prędkością a potem możliwy lejek 2Mb/s ale często pozwalają na więcej. Dlatego napisałem, że opcji masz wiele. No i 1,5 m-ca na testy. Ja jestem mistrzem kombinacji i oszczędzania i 120 zł za internet to płacę ale na rok. Wtajemniczenie wiedzą o co chodzi w tym temacie. Wiedza przekłada się na kasę. Chaca a jak tam działa u Ciebie ?, Pozdrawiam. Co do kamery to może być problem. Posiadasz stałe IP z dostępem z zewnątrz w tym Airmaxie? W mobilnym taką funkcję udostępnia Plus na abonament, Orange i T-Mobile dla Firm. Oczywiście odpłatnie. Orange dawał na prośbę dynamiczny IP z dostępem z zewnatrz APN vpn dla indywidualnych nawet za darmo. Co do podglądu to można zastosować kamerę P2P , która nie wymaga IP z dostępem z zewnątrz.

0
  • #20 13 Lis 2015 17:50
    dzetson
    Poziom 10  

Rozumiem i z pewnością zainteresuje się tematem wertując co raz to kolejne strony w internecie aby się tego dowiedzieć i wybrać odpowiednią opcję lecz teraz a w zasadzie jutro spróbuje przestawić antenę lub je zestroić razem i zobaczyć czy takie połączenie będzie możliwe i co najważniejsze stabilne. Bo jeśli tak to może być jeszcze taniej. Rozumiem że to nie są duże koszta ale przy założeniu że będę płacił jak mówisz

matek451 napisał:
    5 zł/m-c za sztukę. A niekiedy i po 300-400GB/m-c na jednej pociągłem

to wyjdzie mnie 5*12= 60zł rocznie.
    Może zakręcona logika ale za 60zł kupuje powiedzmy jeden promocyjny worek jakieś karmy który po nałożeniu marży sprzedaje za 90zł. Cegiełka do cegiełki a w końcu wybuduje chałupe, nawet jeśli miała by tylko 10m2 :)

Dodano po 1 [minuty]:

matek451 napisał:
    Co do podglądu to można zastosować kamerę P2P , która nie wymaga IP z dostępem z zewnątrz.

W czujne oko strażnika nie zamierzam już inwestować.

0
  • #21 13 Lis 2015 17:53
    matek451

Próbuj, ale zestawienie mostu na 9 km w zabudowie miejskiej czarno widzę, chyba że wybudujesz maszty aby anteny się widziały. Powodzenia, choć pewnie się i tak tu jeszcze spotkamy.

0
  • #22 13 Lis 2015 17:57
    dzetson
    Poziom 10  

Teraz już wracam do domu i pokombinuje z tamtą anteną. A co do spotkania, to jestem tego pewny :) Jutro napiszę co z tego wyszło.

0
  • #23 13 Lis 2015 18:00
    CHACA
    Poziom 43  

Dziękuję działa super jak na te warunki. Pozdrawiam.

-1
  • #24 13 Lis 2015 18:42
    ozy2001
    Poziom 28  

Redbull mobile ma darmowy LTE po doładowaniu 50 zł / 5 miesięcy więc wychodzi z tym, żeby włączyć trzeba mieć 30 zł na koncie. Teoretycznie jest tego 100 GB, ale mój rekord coś ponad 270 GB i skończył się miesiąc. Musiałbyś kupić sobie jakiś router to ogarnięcia tego.

Co do dysku NAS - skoro on jest w domu a kamera zapisuje na nim transmisję to w domu masz "serwer" Kwestia konfiguracji raczej ci odpada. LTE na karty jest świetnym rozwiązaniem i niskim kosztem. W moim przypadku prędkość transferu waha się od 5 mb/s do nawet 40-kilku przy pobieraniu. Wysyłanie zawsze jest powyżej 10 mb/s
    Co do łącza na 9 KM - na radiówce w twoim przypadku zapomnij :(
    odległość między punktami to tylko połowa problemu - Sprawdź w Wikipedii termin Strefa Fresnela - przy dużych odległościach naprawdę robi to problemy - dlatego konieczne są maszty.
    Mniej problematyczne byłoby bezprzewodowe połączenie optyczne - ale to kosztuje.

Skoro jesteś klientem netii, oznacza, że możesz połączyć się z dowolnym netiaspotem który jest zarejestrowany jako darmowy spot. Może znajdziesz coś bliżej niż te 9 KM? Samochód, odpowiednie oprogramowanie, laptop z wifi i powolna wycieczka po okolicy późnymi godzinami, na spokojnie. Mieszkam w centrum Nowego Sącza i w samym rynku mam przynajmniej 10 takich sieci ;)

Pozdrawiam.

0
  • #25 13 Lis 2015 19:00
    matek451

Tylko pozostaje kwestia stabilnego połączenia z takim NetiaSpotem? Raczej ludzie nie wystawiają ich na zewnątrz, często pojawiają się takie sieci z darmowymi NS ale poziom sygnału z nich jest za niski aby połączenie było stabilne A to ma być używane do terminala, kamery a i kolega napisał że chciałby na nim korzystać z internetu i to intensywnie. Na takim NS to sobie FB można przejrzeć ale terminal musi mieć stabilne połączenie z siecią. Są granice oszczędności. A darmowy LTE na RBM oby trwał jak najdłużej , tym bardziej, że mam kilka kart z RWK i przez rok nie muszę ich doładowywać.

0
  • #26 13 Lis 2015 19:55
    dzetson
    Poziom 10  

Póki co moja ciekawość nie zostanie zaspokojona i musze cierpliwie czekać do jutra chociaż nie umiem. Stwierdziłem że skoro poprzedni właściciele mieszkania zostawili podobną antenę to sprawdzę czy patent z netią zadziała ale niestety chyba muszę obejść się smakiem.
    Jak wiadomo przy logowaniu na AirOS potrzebne jest login i hasło a standardowe ubnt;ubnt nie działa. Kontaktu z poprzednikami żadnego niestety a restet z poziomu "puszki" (tak to określę bo nie wiem jak się nazywa - wychodzą dwa kable, Lan-Poe) nie działa. Cóż, muszę wytrzymać chyba do jutra, chyba że macie jakieś rady? Dobrze że zaraz jest mecz to będzie można odciążyć myśli

0
  • #27 13 Lis 2015 20:01
    CHACA
    Poziom 43  

Kabelkiem oznaczonym LAN do komputera i polecenie ipconfig/all. Adres bramy sieciowej będzie adresem do zalogowania się.

0
  • #28 13 Lis 2015 20:03
    dzetson
    Poziom 10  

Tyle to wiem :) natomiast login i hasło już nie wiem

0
  • #29 13 Lis 2015 20:26
    smario11
    Poziom 31  

Reset zrob do fabrycznych.
    Masz dwie opcje. Pierwsza to na zasilaczu a druga bezposrednio na antenie.
    Wciskasz reset i trzymasz tak dlugo zaczna migac wszysykie diody na przemian. Odlaczasz pozniej z pradu i podlaczasz.
    Ip bedzie miala domyslne 192.168.1.20

0
  • #30 13 Lis 2015 20:36
    dzetson
    Poziom 10  

Próbuje ciągle resetu na zasilaczu bo dach bardzo stromy, ciemno i przede wszystkim strach (lęk wysokości). Póki co niespecjalnie mi to wychodzi. Jutro najwyżej wejde na dach i tam spróbuje.
    Ale powiedz mi czy jest jakaś różnica zasilacza? W pracy mam stricte nanobeam m5 natomiast w domu nanobeam airgrid m5 i wziąłem zasilacz z roboty bo nie wiem gdzie podziałem zasilacz z mieszkania.

Dodano po 4 [minuty]:

obecny zasilacz.

0