Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

siłowniki somfy z centralą HB5

marioIII 13 Nov 2015 11:01 4440 8
Ochrona Domu
 • #1
  marioIII
  Level 8  
  Witam od 2 lat eksploatowałem zestaw SGS 501 ale po trzeciej awarii centrali usłyszałem że jest nie do naprawienia. Postanowiłem więc zakupić coś odporniejszego na instalacją i przepięcia z sieci, wybór padł na centralę sterującą HB5

  Jako, że nie mam smykałki do elektryki zaprosiłem monterów bram. Założyli centralkę podpieli moje stare siłowniki somfy, fotokomórki i lampę, do podłączenia pozostał jeszcze elektrozamek ale do nie jak stwierdzili muszą dorobić odpowiedni przekaźnik ale nie o nim.

  Mam problem z działaniem mojej dwuskrzydłowej bramy zaprogramowane piloty działają tak, że aby wzbudzić centralkę należy nacisnąć dwukrotnie wcześniej zaprogramowany przycisk na przyuczonym zgodnie z instr. pilocie będącym w zestawie z HB5, niestety dwukrotne wcisnięcie odbywać się musi w niezrozumiałym dla mnie i zmiennym odstępie czasu pomiędzy kliknięciami. Raz klikam szybko działa raz trzeba wolniej kliknąć, czasem działa za jednym kliknięciem.

  Zadzwoniłem do sprzedawcy - powiedział jest możliwe ustawienie na jeden klik otwierania bramy dwuskrzydłowej pod warunkiem że moje siłowniki mają elektr krańcówki - z tego co wiem to nie mają niestety. Wszedłem na stronę dystrybutora firmę elektrobim która pokazuje jak ustawić siłowniki krańcowe i co zauważam tam także widoczny jest problem z klikaniem na pilocie, więc co jest nie tak z tym sterowaniem chyba....
  http://www.elektrobim.pl/sklep/automatyka-bramy-dwuskrzydlowej-spj-hb5/

  Proszę o poradę czy jest to do zaprogramowania, czy może powinienem kupić za 200 zł 2 siłowniki Jack które mają krańcówki licząc że zadziała z pilotem i centralą? czy może dokupić jakieś pasujące krańcówki które będą pasowały do moich siłowników z SGS 501?

  Poza tym brama zaczyna się sama z siebie niedomykać raz o 2 cm innym razem o 10 cm?

  Dodatkowo kiedy rano prubóję ją otworzyć centrala wzbudza siłowniki, które brzęczą i nic się nie dzieje, dopiero po 3-4 próbach zaczyna się otwierać, o co chodzi?
 • Ochrona Domu
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do potrzeby podwójnego kliku - ta centralka jest dostosowana do el. krańcówek i każde inne rozwiązanie (impulsowanie zamiast nich itp.) to proteza.

  Cóż - najprościej zmienić centralę na 100% taką nie wymagającą krańcówek (mądry polak po szkodzie). Są takie w okolicy 300 zł: RSB-2S od Wostera (bardzo wypasiona - zwolnienia, amperometryka) albo eL13QV3 od Eldrima (popularniejsza - trochę mniej wypasiona - bez zwolnień ale z amperometryką) - obie gołe bez trafa ani pudełka - co najwyżej z pilotami.

  Albo firmówki (np Nice MC424, FAAC 024S - gotowce z pudełkami, zasilaczami itp) - ale wtedy cena taka jak za oryginał - 500-600 zł.

  Krańcówki możesz zamontować - akurat w twoich siłownikach prosto - można je założyć po dwóch stronach szczeliny w której suwa się wodzik (i to on będzie je naciskał) - np gotowe od Nice Moby sa tu: http://www.altech24.pl/zespol-krancowki-moby-mikrowylacznik-kpl-z-przewodami-p-14601.html (tylko dość drogie - i do przeróbki - w Somfy trzeba by je było inaczej zamocować bo nie ma zębatych rantów do mocowania jak w Nice) albo zrobić coś na wzór - wodzik siłownika naciska mikroswitcha przez sprężynkę a do tego mechaniczna regulowana odbojka coby wodzik przypadkowo nie zmasakrował mikroswitcha - zresztą w Somfy chyba są jakieś odboje fabrycznie więc je przerobić.
  Zauważ że musisz pod bramą ciągnąć dodatkowy kabel do przeciwległej krańcówki.

  PS. nie zmieniaj chociaż starych siłowników na te Jacki.
 • #3
  DawiDD
  Level 28  
  Podepnę się pod temat. Mam ten sam problem z podwójnym klikiem. Czy podpinając pod centralkę krańcówki z siłowników problem znika?
 • Ochrona Domu
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Powinien. Był nawet temat na forum w którym sam sprzedawca eletrobim proponował różne sztuczki ;) typu przekaźnik z podwójnym klikiem ale rzecz jak bumerang wracała do tego, że ta centrala jest TYLKO do siłowników z krańcówkami a przeciążeniówka to tylko zabezpieczenie.
 • #5
  DawiDD
  Level 28  
  a masz może link do tego tematu ?
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15110047#15110047
  post #9 - sprzedawca proponuje impulsator na wejście krańcówek działający tylko w trakcie działania siłownika - sztucznie eliminujący potrzebę dwukliku.
 • #7
  DawiDD
  Level 28  
  Dzięki za link. Podłączyłem krańcówki w siłownikach do centrali i wygląda ze chodzi jak powinna. Bede testował. Dodatkowo dołączyłem zewnętrzna antenę chyba z jakiegoś zestawu głośnomówiącego z auta i zasięg łapie z ok 100m. Wcześniej musiałem podjechać pod sama centralkę. Wielkie dzięki za pomoc
 • #8
  marioIII
  Level 8  
  Centrala somfy w koszu a kupiona jakas polska zax120 zl. Smiga choć nie umiem podlączyc elektromagnesu.
 • #9
  egon1
  Level 11  
  DawiDD wrote:
  Dzięki za link. Podłączyłem krańcówki w siłownikach do centrali i wygląda ze chodzi jak powinna. Bede testował. Dodatkowo dołączyłem zewnętrzna antenę chyba z jakiegoś zestawu głośnomówiącego z auta i zasięg łapie z ok 100m. Wcześniej musiałem podjechać pod sama centralkę. Wielkie dzięki za pomoc


  Możesz narysować albo wstawić fotki jak to podpioles