Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siłowniki somfy z centralą HB5

13 Lis 2015 11:01 3900 8
 • Poziom 6  
  Witam od 2 lat eksploatowałem zestaw SGS 501 ale po trzeciej awarii centrali usłyszałem że jest nie do naprawienia. Postanowiłem więc zakupić coś odporniejszego na instalacją i przepięcia z sieci, wybór padł na centralę sterującą HB5

  Jako, że nie mam smykałki do elektryki zaprosiłem monterów bram. Założyli centralkę podpieli moje stare siłowniki somfy, fotokomórki i lampę, do podłączenia pozostał jeszcze elektrozamek ale do nie jak stwierdzili muszą dorobić odpowiedni przekaźnik ale nie o nim.

  Mam problem z działaniem mojej dwuskrzydłowej bramy zaprogramowane piloty działają tak, że aby wzbudzić centralkę należy nacisnąć dwukrotnie wcześniej zaprogramowany przycisk na przyuczonym zgodnie z instr. pilocie będącym w zestawie z HB5, niestety dwukrotne wcisnięcie odbywać się musi w niezrozumiałym dla mnie i zmiennym odstępie czasu pomiędzy kliknięciami. Raz klikam szybko działa raz trzeba wolniej kliknąć, czasem działa za jednym kliknięciem.

  Zadzwoniłem do sprzedawcy - powiedział jest możliwe ustawienie na jeden klik otwierania bramy dwuskrzydłowej pod warunkiem że moje siłowniki mają elektr krańcówki - z tego co wiem to nie mają niestety. Wszedłem na stronę dystrybutora firmę elektrobim która pokazuje jak ustawić siłowniki krańcowe i co zauważam tam także widoczny jest problem z klikaniem na pilocie, więc co jest nie tak z tym sterowaniem chyba....
  http://www.elektrobim.pl/sklep/automatyka-bramy-dwuskrzydlowej-spj-hb5/

  Proszę o poradę czy jest to do zaprogramowania, czy może powinienem kupić za 200 zł 2 siłowniki Jack które mają krańcówki licząc że zadziała z pilotem i centralą? czy może dokupić jakieś pasujące krańcówki które będą pasowały do moich siłowników z SGS 501?

  Poza tym brama zaczyna się sama z siebie niedomykać raz o 2 cm innym razem o 10 cm?

  Dodatkowo kiedy rano prubóję ją otworzyć centrala wzbudza siłowniki, które brzęczą i nic się nie dzieje, dopiero po 3-4 próbach zaczyna się otwierać, o co chodzi?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • specjalista -automatyka bramowa
  Co do potrzeby podwójnego kliku - ta centralka jest dostosowana do el. krańcówek i każde inne rozwiązanie (impulsowanie zamiast nich itp.) to proteza.

  Cóż - najprościej zmienić centralę na 100% taką nie wymagającą krańcówek (mądry polak po szkodzie). Są takie w okolicy 300 zł: RSB-2S od Wostera (bardzo wypasiona - zwolnienia, amperometryka) albo eL13QV3 od Eldrima (popularniejsza - trochę mniej wypasiona - bez zwolnień ale z amperometryką) - obie gołe bez trafa ani pudełka - co najwyżej z pilotami.

  Albo firmówki (np Nice MC424, FAAC 024S - gotowce z pudełkami, zasilaczami itp) - ale wtedy cena taka jak za oryginał - 500-600 zł.

  Krańcówki możesz zamontować - akurat w twoich siłownikach prosto - można je założyć po dwóch stronach szczeliny w której suwa się wodzik (i to on będzie je naciskał) - np gotowe od Nice Moby sa tu: http://www.altech24.pl/zespol-krancowki-moby-mikrowylacznik-kpl-z-przewodami-p-14601.html (tylko dość drogie - i do przeróbki - w Somfy trzeba by je było inaczej zamocować bo nie ma zębatych rantów do mocowania jak w Nice) albo zrobić coś na wzór - wodzik siłownika naciska mikroswitcha przez sprężynkę a do tego mechaniczna regulowana odbojka coby wodzik przypadkowo nie zmasakrował mikroswitcha - zresztą w Somfy chyba są jakieś odboje fabrycznie więc je przerobić.
  Zauważ że musisz pod bramą ciągnąć dodatkowy kabel do przeciwległej krańcówki.

  PS. nie zmieniaj chociaż starych siłowników na te Jacki.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 28  
  Podepnę się pod temat. Mam ten sam problem z podwójnym klikiem. Czy podpinając pod centralkę krańcówki z siłowników problem znika?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Powinien. Był nawet temat na forum w którym sam sprzedawca eletrobim proponował różne sztuczki ;) typu przekaźnik z podwójnym klikiem ale rzecz jak bumerang wracała do tego, że ta centrala jest TYLKO do siłowników z krańcówkami a przeciążeniówka to tylko zabezpieczenie.
 • Poziom 28  
  a masz może link do tego tematu ?
 • specjalista -automatyka bramowa
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15110047#15110047
  post #9 - sprzedawca proponuje impulsator na wejście krańcówek działający tylko w trakcie działania siłownika - sztucznie eliminujący potrzebę dwukliku.
 • Poziom 28  
  Dzięki za link. Podłączyłem krańcówki w siłownikach do centrali i wygląda ze chodzi jak powinna. Bede testował. Dodatkowo dołączyłem zewnętrzna antenę chyba z jakiegoś zestawu głośnomówiącego z auta i zasięg łapie z ok 100m. Wcześniej musiałem podjechać pod sama centralkę. Wielkie dzięki za pomoc
 • Poziom 6  
  Centrala somfy w koszu a kupiona jakas polska zax120 zl. Smiga choć nie umiem podlączyc elektromagnesu.
 • Poziom 11  
  DawiDD napisał:
  Dzięki za link. Podłączyłem krańcówki w siłownikach do centrali i wygląda ze chodzi jak powinna. Bede testował. Dodatkowo dołączyłem zewnętrzna antenę chyba z jakiegoś zestawu głośnomówiącego z auta i zasięg łapie z ok 100m. Wcześniej musiałem podjechać pod sama centralkę. Wielkie dzięki za pomoc


  Możesz narysować albo wstawić fotki jak to podpioles