Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zaoszczędzić na kosztach oświetlenia hali magazynowej?

13 Lis 2015 11:17 783 8
 • Poziom 17  
  Mam halę magazynową z regałami paletowymi wysokość hali to 8m wzdłuż alejek zamontowane są oprawy na świetlówki 2x T8 58W łącznie na całej hali jest 28 takich opraw czyli 56 świetlówek T8 58W. Obecnie jest tak że całe oświetlenie zapalane jest rano a gaszone wieczorem po około 10h, zastanawiam się czy opłacalne by było zamontowanie czujników ruchu i zapalanie tylko tych które są potrzebne, oczywiście z odpowiednim ustawieniem czujników tak aby światło zapalało się odpowiednio wcześniej. Dodam jeszcze że często jest tak że na hali nic kompletnie się nie dzieje przez 1-2 godziny, czasami w jednej z alejek nawet kilka godzin.
  Czy takie sterowanie oświetleniem ma sens? Czy to w ogóle pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną oraz jak to wpłynie na żywotność świetlówek?
 • Poziom 27  
  Mój znajomy tak ma i chwalił to rozwiazanie (ale nie wiem czy sprawdzał koszty). Proponuję obliczyć ile płacisz za ten prąd do oświetlenia i orientacyjnie ile byś zaoszczędził. W ten sposób zobaczysz po ilu latach zwróciłaby Ci się inwestycja w czujniki.
  Minus jest taki że świetlówki pobierają dużo energi przy rozruchu. I to właśnie mi sie bardzo nei podobało u tego znajomego. Czujnik powinien odpalać lampę na kilka minut a u niego to jest może 2-3 minuty. Z tego powodu przypuszczam że płaci sporo za samo odpalanie tych lamp.
  Najlepiej jest wymienic świetlówki na LED, one po prostu normalnie się włączają.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  XnIcRaM napisał:
  Czy to w ogóle pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną oraz jak to wpłynie na żywotność świetlówek?


  Na żywotność świetlówek wpłynie destrukcyjnie. Jęśli czyjniki ruchu to z duzym opóżnieniem gaszenia (1 godzina).
  A hala jest dość wysoka, jeśli ma się to świecić stale to warto rozważyć czy nie lepiej byłoby zastosować oprawy high-bay z lampami MH.
 • Poziom 27  
  Przy mocy 6,5kW koszty są dość spore bo wyłączenie na 2h spowoduje oszczędność kilku złotych. Lepiej moim zdaniem będzie wstawić czujniki i lampy LED. Chociaż LED podobno strasznie zniekształcają napięcie wewnętrznymi zasilaczami.

  Z lampami MH też nie jest różowo jeśli chodzi o koszty...
 • Poziom 30  
  56 świetlówek T8 58W wychodzi 3,2kW. Po 10 godzinach pracy za dzień masz zużyte 32kWh energii. Koszt energii za jeden dzień może wyjść około 20zł. Wtedy łatwo policzyć po jakim czasie inwestycja się zwróci.
  Czujki ruchu faktycznie skrócą żywotność. Zależy też czy oprawy świetlówek mają ciepły start (z podgrzewaniem elektrod) czy zimny start.

  Skoro hala pracuje w dzień to może świetliki dachowe?
  www.google.pl/search?q=skylight+industrial&source=lnms&tbm=isch
 • Poziom 27  
  Faktycznie pomyliły mi się świetlówki z oprawami. Świetlik dachowy to świetny pomysł jednak nie wiadomo czy hala jest bezpośrednio pod dachem i czy jest ogrzewana. Koszt ogrzewania przy świetlikach też znacznie wzrasta.
 • Poziom 17  
  Świetliki już są, jednak w naszych szerokościach geograficznych to ile by ich nie było to i tak będzie ich za mało (w sensie jesienią zimą nie ma szans żeby doświetliły odpowiednio całą halę). Hala jest nie ogrzewana a świetlówki podejrzewam że ciepłego startu nie mają, choć musiałbym to sprawdzić bo pewny nie jestem, wiem tylko że zapłonniki są elektroniczne w związku z czym nie ma tak zwanych starterów.
  Czy ktoś w ogóle gdzieś widział jakieś wiarygodne dane o tym jak włączanie i wyłączanie takich świetlówek wpływa na ich żywotność?
 • Poziom 30  
  Zobacz tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2511921.html

  Gaszenie świetlówek oszczędzi energię, natomiast skróci żywotność.
  Dane o żywotności podają sami producenci. Trzeba sprawdzić i przeliczyć opłacalność.
  Świetlówki i źródła metalohalogenkowe muszą się rozgrzać do uzyskania pełnej jasności, zimne świecą słabiej. Dokładnie odwrotnie działa LED, zimna świeci odrobinę jaśniej niż nagrzana. Dla krótkotrwałego świecenia lepsze byłoby światło LED

  Co to są za świetliki? Wiadomo że najtaniej byłoby ze światłem słonecznym. Tylko trzeba go jakoś wprowadzić do hali i rozproszyć, przykładowo biała powierzchnia oświetlona słońcem potrafi dość dobrze rozświetlić ciemne pomieszczenie. Albo może okna dorobić :)