Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BMW E46 318i - Farelka+dodatkowa centralka zamka centralnego=zdalnie ster. farel

13 Nov 2015 16:15 1662 7
  • Level 9  
    Dzień dobry.

Mam pytanie odnośnie zaprojektowania podłączenia farelki/nagrzewnicy 12V 150 W tak, aby uruchamiana była pilotem od centralki centralnego zamka.

Jeśli chodzi o szczegóły...
    Mam taką farelkę. BMW E46 318i - Farelka+dodatkowa centralka zamka centralnego=zdalnie ster. farel
    Niby nic, a jednak. Założenie jest takie, że mniej więcej 1h przed końcem pracy(ok 22), przez okno uruchamiam farelke ustawioną na przednią szybę i po wejściu do auta nie muszę tracić czasu...

Mam taką na zbyciu centralkę zamka. Link
    Chciałem ją podłączyć pod zapalniczkę. Naciśnięcie przycisku otwarcia powoduje uruchomienie farelki, natomiast nacisk zamykania ją wyłącza. Chcialbym zastosować przekaźnik aby to on sterował impulsami centralki.

Pytanie zasadnicze... jak to teraz podłączyć?

Dzięki za pomoc.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    To najpierw zostaw na godzinę, auto z włączonymi światłami drogowymi, a potem spróbuj uruchomić silnik. Podłączenie nie stanowi problemu, problem to brak energii na rozruch silnika. Pomyśl nad webastem, jeśli ma być ciepło. Do oczyszczenia szyby, lepiej się nadaje chłodne powietrze, a nie ciepłe.
  • OptexOptex
  • Level 9  
    Niedobór prądu to raczej mały problem. Mam silnik benzynowy i dość mocny aku 77Ah. Biorąc pod uwagę, że alternator nie doładowuje go wystarczająco, zamontowałem na stałe w samochodzie ładowarkę aku, z której korzystam co noc. Link
    Powody zastosowania w/w rozwiązania sprowadzają się do dużego zużycia prądu: niestandardowe nagłośnienie ze wzmacniaczem i kondensatorem plus kamera działająca na czujnik ruchu...
    To czy farelka będzie działała 1h czy 0.5 h itp. zależy od jej wydajności. Zawsze można ją... wyrzucić. Webasto to niestety rozwiązanie dla nowszego auta.

Proszę o pomoc.
  • Level 30  
    Nie ma w tym nic trudnego. Pobór prądu jest spory, wiec potrzebujesz kilka przekaznikow i wykorzystać do tego wyjść sygnalowych z centralki. Podają one 12V przez niecałą sekundę, co wystarczy aby przekaźnik zamknął obwód czyli zalaczyl to twoje urządzenie i po naciśnięciu zamknięcia rozlaczyl. Co do samej konstrukcji to jak już chcesz tak kombinować to lepiej zrób odpalanie na pilota.
  • Level 9  
    Proszę o rozpisanie w oparciu o schemat, ktore kable gdzie podłączyć. Wtyczka idzie do centralki i co dalej...
  • Helpful post
    Level 30  
    Musisz mieć jakiekolwiek pojęcie na temat elektryki i zmontować z kilku przekaznikow układ który po otrzymaniu impulsu zalaczy i podtrzyma przekaźnik i również po otrzymaniu impulsu rozlaczy. Spróbuję to narysować ale nie wiem czy mi się uda

Dodano po 24 [minuty]:

BMW E46 318i - Farelka+dodatkowa centralka zamka centralnego=zdalnie ster. farel

Dodano po 3 [minuty]:

Prosty schemat, robiony z głowy. Lepiej się buduje takie tematy na żywo ale powinno działać. Cztery przekaźniki w tym przynajmniej jeden z stykiem zlaczanym biernie, rozlaczanym podczas zasilenia cewki. Wszystko opiera się na założeniu że centralka podaje impuls plusowy. Jeśli podaje impuls minusowy no trzeba to przerobic- zamienić zasialnia przekaznikow.

Dodano po 3 [minuty]:

W przekazniku nr 3 pomyliłem się przy zasilaniu ale to zamazalem.
  • Level 9  
    Dziękuję za poświęcony czas. Teraz muszę kupić konektorki i przekaźniki. Czy to są przekaźniki np do świateł? Czy jest jakieś oznaczenie danego modelu przekaźnika? Z tego co widzę wszystkie są takie same...
    Dzięki za odpowiedź
  • Level 30  
    Mogą być zwykle od świateł. Pierwszy lepszy szrot i znajdziesz. Tylko ten jeden musi być z pięcioma nóżkami.