Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowalny licznik impulsów

10 Cze 2005 14:22 4407 7
  • Poziom 10  
    Szukam licznika impulsów, może to być schemat lub kit. Licznik po pierwszym impulsie powiniem podać sygnał START na wejście czasomierza, a po zliczeniu zadanej liczby impulsów (do 999) powiniem podać sygnał STOP. Czas między impulsami to min. 2s. Impulasy są generowane z czujnika optycznego typu MHP-C233Q (karta katalogowa w załaczniku). Ktoś mi powiedział że mógłbym wykorzystać licznik programowany z rodziny CMOS 40102.
    Może ktos wie jak zbudować taki układ.
    Załączniki:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Witam mnie interesuje podobny problem ale ja potrzebuję jedynie mieć stan powiedzmy wysoki po zliczeniu określonej liczby impulsów.
  • Poziom 35  
    witam !! najprościej możesz użyć liczników 193 ( binarnych ) , lub 192 ( dziesiętnych ) . jeżeli potrzebujesz zliczać do 10 lub 16 to wystarczy po jednym układzie , jak więcej to musisz je połączyć kaskadowo . przeglądnij notę tych układów . pozdrawiam !!
  • Poziom 22  
    -> pukury jak zliczyć do 99 impulsów to wiem łącze dwa liczniki dziesiętne kaskadowo i sprzęgam ich wyjścia bramką and (mogę narysować jak chcesz to co wykombinowałem). Ale przy łączeniu dla zliczenia większej ilości impulsów układ zaczyna się mocno komplikować (nie jestem za mocny z cyfrówki). Czy możesz więc narysowaćmi jak łączyć te liczniki 192??
  • Poziom 35  
    witam !! zrobiłem zdjęcie - powinno się przydać . zrób sobie najpierw na płytce uniwersalnej i zbadaj co i jak . jak zastosujesz zamiast 192 liczniki 193 to zwiększysz możliwy podział do 255 ( 256 impuls zrobi reset ) . musisz tylko wukombinować jak to zrobić żeby generator stawał aż do następnego impulsu " start " . przegłądnij noty katalogowe . a i jeszcze - jak chcesz uzyskać poziomy CMOS ( i zakres napięcć zasilających do 18V ) to zastosuj układy - cd40192 / 193 . wtedy jako generator możesz użyć cd4060 . pozdrawiam !!
  • Poziom 22  
    ->pukury Witam dzięki za informację. Generatorem będzie przycisk ręczny :) więc napewno kostka się zatrzyma. A z tego co rozumiem to na wejściu danych (A,B,C,D) ustawiam wartość do której ma zliczaćkostka. A stan wysoki pojawia się na P- Jeżeli się mylę to proszę popraw mnie. Acha z kąd masz notę po polsku?? Ja znalazłem tylko po angielsku a łatwiej zrozumieć jak coś jest w tutejszej mowie pisane.
  • Poziom 35  
    witam !! układ wg. schematu z załącznka liczy wstecz od zaprogramowanej wartośći a impuls pojawi się na pinie - P- i nastąpi reset jednocześnie zostanie wpisana zadana wartość i tak w koło macieju . materiały są z jakieś starej polskiej księgi o ttl . pozdrawiam !!
  • Poziom 22  
    Acha bardzo dziękuję to mi wiele wyjaśniło. Postaram się zdobyć ten ukłdzik i zrobić ten układzik.