Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer bose - Jak podlaczyc subwoofer pod fabryczne radio

zupens007 13 Nov 2015 16:32 13626 19
    zupens007
    Level 9  
    Witam serdecznie, jestem uzytkownikiem toyoty avensis t25 i chcialbym wzbogacic ja o subwoofer z mazdy bose gj5a 66960 ktory jak doczytalem jest aktywny wiec ma wzmacniacz. Do suba wchodza 4 przewody. W mojej toyocie jest radio fabryczne toyota w58831 ktore z tego co wiem nie ma wyjscia na suba. A teraz moj plan, chcialbym kupic suba, podlaczyc plus z aku mase z nadwozia a jako sygnal sterujacy zmostkowalbym plusy ( lewe i prawe drzwi) i minusy z glosnikow z tylnych drzwi. Prosze mi tylko napisac czy bedzie to dzialac i czy jest to prawidlowy sposob podlaczenia. Wiem ze istnieja adapter ktore z kabli glosnikowych dadza wyjscie obnizone na sub w koncowkach chinch ale co mi z tego jak przy subie mam gole kable. Jesli istnieje podobny temat to prosze p link. Jestem swiadomy ze nie bedzie to odsluch estradowy, zalezy mi tylko na delikatnym podbiciu basu.
    Ponizej zdjecia suba i radia:

Nie posiadam polskich znakow.
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    zupens007 wrote:
    jako sygnal sterujacy zmostkowalbym plusy ( lewe i prawe drzwi) i minusy z glosnikow z tylnych drzwi. Prosze mi tylko napisac czy bedzie to dzialac i czy jest to prawidlowy sposob podlaczenia.

Nie i nie.
    zupens007 wrote:
    Wiem ze istnieja adapter ktore z kabli glosnikowych dadza wyjscie obnizone na sub w koncowkach chinch ale co mi z tego jak przy subie mam gole kable

Konwertery HI-LOW, dorobić odpowiednie końcówki.
    zupens007
    Level 9  
    Sosarek napisz czy dobrze kombinuje. Kupic kowerter, wpiac sie tylko w jeden glosnik, kupic wtyczke chinch w celu podlaczenia sie pod konwerter (do suba wystarczy jedna ?) do pierscienia wtyczki dolutowac kabel i podpiac do suba jako sygnal minus, do bolca wtyczki dolutowac kabel i podlaczyc do suba jako sygnal plus. Do tego prad i masa i powinno dzialac.
    sosarek

Level 43  
    zupens007 wrote:
    wpiac sie tylko w jeden glosnik

Pod oba, na wyjściu możesz założyć prosty sumator i podłączyć sygnał do subwoofera.
    zupens007
    Level 9  
    Podpinajac pod oba efekt bedzie lepszy?
    sosarek

Level 43  
    zupens007 wrote:
    Podpinajac pod oba efekt bedzie lepszy?

Nie lepszy, ale będzie prawidłowo podłączone i będzie grało jak powinno. A sumator to raptem kilka elementów.
    zupens007
    Level 9  
    Moge zrobic taki sumator sam ze starego kabla 2 x rca? + do + masa do masy? Czy to raczej wyzsza szkola jazdy i lepiej kupic w sklepie?
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    zupens007 wrote:
    Moge zrobic taki sumator sam ze starego kabla 2 x rca? + do + masa do masy?

Tak nie, poniżej masz schemat
    sztormik20
    Level 2  
    Hej.
    Udało Ci się podłączyć tego suba??
    Zakupiłem taki i nijak nie mogę go zmusić aby zagrał... może on potrzebuje jakiegoś specjalnego poziomu sygnału wejściowego???
    pozdrawiam
    Tomek.
    Jarzabek666
    Level 36  
    sztormik20 wrote:
    może on potrzebuje jakiegoś specjalnego poziomu sygnału wejściowego???

A jak myślisz skoro sygnałowy idzie zwykłym kablem bez ekranu to raczej to nie jest tradycyjny 2-4V sygnał.
    sztormik20
    Level 2  
    Udało się. W domu podłączałem go pod zasilacz który okazał się zbyt słaby. W aucie było już wszystko ok.Przewód sygnałowy do suba jest ekranowany tylko ekran nie jest do niczego podłączony więc go dolutowałem do masy RCA. Sub wysterowany z wyjść RCA sub-out z Pioneera.. bardzo poprawił audio w aucie. Polecam bo cena nie jest duża w stosunku do możliwości.
    pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
    kamilm20
    Level 9  
    Hej mam pytanie. Mam zamiar podłączyć ten subwoofer do Focusa 3 - radio nie ma wyjścia RCA.

1. Czy podłączając wejścia konwertera muszę odłączyć głośniki i wpiąć się bezpośrednio do radia czy mogę połączyć równolegle/szeregowo?

2. Czy podłączając się zgodnie z poniższym rysunkiem - L/P łączę w obydwu stykach cinch równolegle? Plus to wiadomo - są 2 żyły to 2 wtyki.

3. Czy warto dopłacać do konwertera np. HOLLYWOOD HLC-2 czy kupić najtańszy za 20 zł?

zupens007
    Level 9  
    Glosnikow odlaczac nie musisz, wpinasz sie w kable pod jeden glosnik ( u mnie tylny) i jezeli bass bedzie Ci za mocno lupal to radiem zmniejszasz moc grania tylnych glosnikow . ja kupilem kobwerter za 35 zl i dziala.

Dodano po 4 [godziny] 1 [minuty]:

W moim przypadku (Bose model GJ5A 66 960) przyłącze wyglądało następująco

Czarny przechodzący w Czarny -12V
    Niebieski z czerwonym paskiem przechodzący w pomarańcz +12V
    Żółty przechodzący w żółty sygnał +
    Brązowy przechodzący w fiolet sygnał -

a mój konwerter jest identyczny jak z aukcji poniżej:
    http://allegro.pl/konwerter-poziomu-sygnalu-audio-rca-adapter-hi-low-i6769614761.html

i powiem CI ze warto w taki sub zainwestować co prawda nie gra to nie wiadomo jak ale niskie tony świetnie podbija i co było dla mnie najważniejsze nie zajmuje miejsca w bagażniku.
    krs_51
    Level 9  
    Witam podepnę się to tematu :) a jak z zasilaniem ? jest tam stałe +/- 12V nie ma żadnego kabla wzbudzającego czyli sub będzie cały czas pod napięcie będzie pobierał i czy to nie rozładuje akumulatora ?
    darens
    Level 22  
    krs_51 wrote:
    Witam podepnę się to tematu :) a jak z zasilaniem ? jest tam stałe +/- 12V nie ma żadnego kabla wzbudzającego czyli sub będzie cały czas pod napięcie będzie pobierał i czy to nie rozładuje akumulatora ?

Dlatego musisz zastosować przekaźnik który poda +12V na zasilanie subwoofera wraz z włączeniem radia, sygnał REMOTE. Jeżeli Twoje radio nie posiada takiego wyjścia to możesz zastosować konwerter HI-LOW który ma funkcję AUTO REMOTE, po wykryciu sygnału audio podaje +12V na przewód REMOTE.
    zupens007
    Level 9  
    Ja suba podlaczylem pod zapalniczkę i zasilanie pojawia się po wlaczeniu zaplonu. Zawsze jeżdżę z wlaczonym radio więc mi to jak najbardziej odpowiada.
    darens
    Level 22  
    zupens007 wrote:
    Ja suba podlaczylem pod zapalniczkę i zasilanie pojawia się po wlaczeniu zaplonu. Zawsze jeżdżę z wlaczonym radio więc mi to jak najbardziej odpowiada.

Jeżeli nie pojawiają się stuki w subwooferze przy odpalaniu auta to jak najbardziej jestem za.
    zupens007
    Level 9  
    Nic takiego nie zauważyłem a jeżdżę z tym juz kilka lat.
    krs_51
    Level 9  
    moje radio posiada sygnał remonte , jaki model przekaźnika będzie dobry i może jakiś schemat połączenia