Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV kablowa - Stop klatki, szumy i zakłócenia obrazu

13 Lis 2015 20:18 4116 30
  • Poziom 6  
    Od jakiegoś czasu mam problem z odbiorem cyfrowego sygnału z kablówki. Pojawiają się zakłócenia w obrazie. Wezwałem serwis z kablówki i technik stwierdził co następuje:
    1. Sygnał na wejściu do budynku - OK
    2. Sygnał w gnieździe przy telewizorze - nie OK

Technik zalecił zamontowanie wzmacniacza szerokopasmowego. Jako kablówka montują wzmacniacze Vector Amigo M865 P30. Warto płacić 160 zł za ten wzmacniacz czy może polecicie jakąś tańszą alternatywę??

Chcę podłączyć jeszcze jeden telewizor który będzie korzystał z sygnału cyfrowego. W pakiecie z tv mam też internet od tego operatora.
  • Poziom 39  
    Obowiązkiem dostawcy jest dostarczyć sygnał na odpowiednim poziomie, jeżeli nie są w stanie zapewnić takiego sygnału to możesz spokojnie wypowiedzieć im umowę.
    Usługa jest nie zgodna z umową.
  • Poziom 6  
    Sygnał z ich kabla jest OK (pisząc budynek miałem ma myśli dom nie blok). Na ich kablu jest zamontowany trójnik, na trójniku jeden bezpośredni kabel z dławikiem do gniazda przy telewizorze (z zakłóceniami) i jeden dzielony między inne telewizory nie korzystające z cyfrowego sygnału. A wzmacniacz dlatego że jest kilka odbiorników i chciałbym podłączyć kolejny który korzystałby z cyfrowego sygnału.
  • Poziom 38  
    monster3 napisał:
    ...Na ich kablu jest zamontowany trójnik, na trójniku jeden bezpośredni kabel z dławikiem do gniazda przy telewizorze (z zakłóceniami) i jeden dzielony między inne telewizory nie korzystające z cyfrowego sygnału...

Proszę rozrysować układ połączeń i zamieścić zdjęcia tego trójnika i pozostałego osprzętu, ukazujące ich tabliczki znamionowe.
  • Poziom 6  
    Wygląda to tak

Trójniki między TV 1, 2 i 3 to efekt przybywających odbiorników. Długości kabli nie jestem w stanie podać bo to wszystko ciągnie się przez 3 piętra.
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    Na ich kablu jest zamontowany trójnik, na trójniku jeden bezpośredni kabel z dławikiem do gniazda przy telewizorze (z zakłóceniami) i jeden dzielony między inne telewizory nie korzystające z cyfrowego sygnału

NIE WOLNO pobierać sygnału analogowego z toru cyfrowego - musi być specjalna zwrotnica multimedialna z pasmem kablowym i KZ do modemu.
    monster3 napisał:
    Trójniki

To jest trójnik - Kolega kpi sobie - to jakaś "popierdułka" a nie trójnik.
    monster3 napisał:
    wzmacniacz dlatego że jest kilka odbiorników i chciałbym podłączyć kolejny który korzystałby z cyfrowego sygnału.

W kablówce nie stosuje się wzmacniaczy.

Jeśli sygnał jest za słaby, za mocny wymaga regulacji serwisu z kablówki - Ty go sam nie wzmocnisz - a wzmacniaczem możesz tylko narobić szkody i Sobie i operatorowi!.

A tak swoją drogą - kable i całą resztę, to kto to robił - serwis kablówki na pewno nie - nie zrobili by takiej popeliny.
  • Poziom 6  
    Kablówka była zakładana jakieś 20 lat temu przez monterów ale wtedy był tylko jeden telewizor. Przybywały kolejne to rozdzielało się antenę. Ja miałem wtedy jakieś 12-13 lat więc za bardzo mnie to nie interesowało a robiło się tym co było dostępne w sklepach. Później doszedł internet więc monterzy założyli rozdzielacz i dławik. Dolny biały kabel ze zdjęcia jest wyprowadzony do pokoju z telewizorem.
    Środkowy kabel to antena do telewizora a prawy to internet. W telewizorze moduł CI i karta. A sugestia żeby założyć wzmacniacz wyszła od serwisanta kablówki. Mówił że zakładają wzmacniacze Vector Amigo M865 P30. Ja szczerze mówiąc aż takim znawcą tematu nie jestem ale zakładam że serwisant wie co mówi.

Z toru cyfrowego sygnał bierze tylko telewizor z kartą i internet. Reszta telewizorów bierze sygnał z toru z dławikiem.
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    A sugestia żeby założyć wzmacniacz wyszła od serwisanta kablówki

Skoro to "zalecił" to doskonale wie, że sygnał jest zbyt słaby - i to oni powinni go wyregulować, podnieść do wartości potrzebnych do prawidłowej pracy.
    monster3 napisał:
    Mówił że zakładają wzmacniacze Vector Amigo M865 P30

monster3 napisał:
    Warto płacić 160 zł za ten wzmacniacz czy może polecicie jakąś tańszą alternatywę??

Skoro to ich sieć - to dlaczego Ty masz za to płacić?.
    Są tańsze i równie skuteczne wzmacniacze, choćby Alcad 223:
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ai-223_szerokopasmowy_alcad_R90452.htm
    - tylko pytanie, czy będą kręcić nosem, czy podłączą.
  • Poziom 6  
    KOCUREK1970 napisał:
    - tylko pytanie, czy będą kręcić nosem, czy podłączą.

Wydaje mi się że podłączą bez problemu. Vectora proponował bo go montują ale z rozmowy wynikało że mogę sam kupić wzmacniacz i nie koniecznie taki i też będzie dobrze.

KOCUREK1970 napisał:
    Skoro to ich sieć - to dlaczego Ty masz za to płacić?.

Wzmacniacz byłby zamontowany już na mojej instalacji a nie na ich kablu.

Zostawmy na chwilę wzmacniacz i powiedz jak byś to zrobił bez niego. Co byś założył zamiast tych "popierdółek" zwanych trójnikami. Jak byś pociągnął i podzielił kable?? Jak już pisałem wcześniej serwisant sprawdzał sygnał na ich kablu i według niego jest odpowiedni (jeśli faktycznie tak jest). I jeszcze jedna sprawa: chcę podłączyć do instalacji jeszcze jeden TV z cyfrowym sygnałem który znajduje się w pokoju obok TV3.
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    Wzmacniacz byłby zamontowany już na mojej instalacji a nie na ich kablu

Nie ma znaczenia gdzie - a ich sygnał i tak do niego musi wchodzić - wzmacniacz ma KZ, więc trzeba to zrobić rozważnie, z miernikiem w ręce - bo sygnał będzie tez wracał z powrotem do ich sieci.

monster3 napisał:
    powiedz jak byś to zrobił bez niego

Z kablówką nikt Ci na odległość nie doradzi (co innego zwykła tv naziemna - tu praktycznie w całej Polsce instalacje wyglądają tak samo).
    monster3 napisał:
    Co byś założył zamiast tych "popierdółek" zwanych trójnikami. Jak byś pociągnął i podzielił kable??

Zastosowałbym rozgełęźniki z prawdziwego zdarzenia (Telmor, Telewes itp.), albo nawet już ODGAŁĘŻNIKI (TAP) - masz tyle sprzętów a planujesz następne, że sygnału nie można w nieskończoność tylko rozdzielać (bo już nie ma czego, a co dalej).
    Kablówka, jej specyfika ma to do siebie, że wszystko zależy od sygnału wchodzącego do instalacji, potem od sygnału jaki mamy na "końcu" danej odnogi - to determinuje nasze dalsze działania, wtyczki F powinny być kompresyjne a nie takie nakręcane g...o.

Nie doradzę Ci co i jak zrobić, nie widzę tego na własne oczy, nie pomierzę Ci na odległość sygnału, stopy błędów itd. - do tego musi być instalator na miejscu z miernikiem i to miernikiem DVB-T, albo nawet już z miernikiem QAM.
  • Poziom 38  
    Zrób fotkę gniazda abonenckiego ze zdjętą obudową.
    Opisz dokładnie, co jest napisane na elemencie z żółtym paskiem.
    Z zamieszczonych fotek widać, że instalacja do poprawki.
    Do wymiany RA-2F i trójniki. Konkretniej, po otrzymaniu informacji, jak powyżej (foto + opis).

Takich trójników nie stosuje się do podziału sygnału.
  • Poziom 6  
    Po zdjęciu obudowy ukazuje się coś takiego

Żadnego elementu z żółtym paskiem nie widziałem.

Czym w takim razie zastąpić te trójniki??
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    Po zdjęciu obudowy ukazuje się coś takiego

Czyli tor dla radia, tv analogowej i tv cyfrowej/modemu - i tak wychodzą z tego kable (fotka całej puszki) - teraz tylko trzeba wiedzieć gdzie idzie dany kabel, jaki sygnał przekazuje i dopiero podłączać dany sprzęt.
    monster3 napisał:
    Czym w takim razie zastąpić te trójniki??

KOCUREK1970 napisał:
    Zastosowałbym rozgełęźniki z prawdziwego zdarzenia (Telmor, Telewes itp.), albo nawet już ODGAŁĘŻNIKI (TAP)

O jak najmniejszym tłumieniu - ale to dobiera się na miejscu, wiedząc jakim sygnałem się dysponuje - trzeba go kontrolować na każdym etapie podłączania nowych splitterów, by wiedzieć co dać dalej.

Nie zmienia tu niczego fakt, że ma być wzmacniacz - jeśli ma już być, to ma pracować na jak najmniejszym wzmocnieniu i niekoniecznie wzmacniając sygnał w całej sieci tak samo - może trzeba będzie go założyć tylko tam, gdzie sygnał już niedomaga.

Jeśli to kablówka gdzie sygnał to DVB-T (i jego modulacje), można to sprawdzić miernikiem DVB-T, ale jeśli to tv typowo kablowa, która ma pasmo DVB-C (kablowe), to potrzebny jest już miernik QAM - w drugim przypadku nie wydaje mi się, byś znalazł kogokolwiek kto będzie taki miernik miał - więc módl się, by było to DVB-T - tu o montera z takim miernikiem znacznie łatwiej.
  • Poziom 6  
    Że środkowego gniazda kabel idzie do telewizora który ma problemy z sygnałem a z prawego gniazda kabel do modemu który jest piętro wyżej. Sygnał wchodzący to dolny biały kabel na zdjęciu z RA-2F. Tutaj nie ma podłączonego żadnego innego odbiornika. Serwisant zostawił też jakieś 12 metrów kabla żeby wymienić ten między rozdzielaczem a gniazdem abonenckim bo według jego miernika tutaj gubi się sygnał.

A zamiast tych trójników założyć takiego RA-2F czy jakiś aktywny RTA?? Czy na przykład taki http://www.antenyteleves.pl/rozgalezniki/rozgaleznik_f_2d_dwa_wyjscia
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    Sygnał wchodzący to dolny biały kabel na zdjęciu z RA-2F.

Skąd wchodzący?.
    monster3 napisał:
    Tutaj nie ma podłączonego żadnego innego odbiornika.

Tutaj, to znaczy gdzie, co, jak?.

Jeśli chce Kolega pomocy, to proszę precyzyjnie opisywać co i jak podłączone - to co tam jest i jak, widzisz tylko TY!.
  • Poziom 6  
    Kabel od kablówki wchodzi do domu w piwnicy. Na kablu jest zamontowany rozdzielacz. Kabel który doprowadza sygnał do gniazda abonenckiego to dolny biały kabel który widać na zdjęciu rozdzielacza. Nie wiem już w jaki sposób to wyjaśnić.

Tutaj czyli z gniazda abonenckiego. Jeden kabel bezpośrednio do TV a drugi do modemu.
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    Nie wiem już w jaki sposób to wyjaśnić.

Właśnie tak jak to teraz zrobiłeś - teraz wiadomo jak to wygląda.

A te kable na górze tego splitera w piwnicy - gdzie one idą i do czego podłączone?.
    Idą do odbiorników z analogową tv?.
    monster3 napisał:
    Tutaj czyli z gniazda abonenckiego. Jeden kabel bezpośrednio do TV a drugi do modemu.

I tu masz tv analogową i internet - czy tv cyfrową i internet?.
  • Poziom 38  
    monster3 napisał:
    ...Żadnego elementu z żółtym paskiem nie widziałem...
    Prawdopodobnie filtr kanału zwrotnego.
    Przerób instalację jak poniżej.
    Zastosuj rozgałęźniki małostratne, odpowiednio Signal R-2 lub Telmor RM-2F i Signal R-3 lub Telmor RM-3F. Jeśli będziesz musiał połączyć kable ze sobą, to zastosuj tzw. beczkę; Przejście gniazdo F - gniazdo F. Wszystkie "efki" nakręcane przejrzyj, źle oprawione opraw ponownie. Na temat oprawiania "efek" przeczytaj tu.
    Nie stosuj rozgałęźników serii RA - nie zapewniają dobrego dopasowania impedancji, w związku z czym wprowadzają dodatkowe straty.
  • Poziom 43  
    Właśnie też chciałem wskazać, że tą zwrotnicę z mieszkania powinien przełożyć do piwnicy.
    A rozgałęźnik z piwnicy do mieszkania.

Choć najpierw niech to zrobi - potem zobaczymy co dalej.

I teraz w piwnicy
    - pod port DATA TYLKO I WYŁĄCZNIE tv cyfrową i modem kablowy,
    - pod port TV TYLKO I WYŁĄCZNIE tv z ofertą analogową,
    - pod port FM TYLKO I WYŁĄCZNIE radio.
  • Poziom 6  
    W takim razie zacznę gromadzić elementy.Z przeniesieniem gniazda nie byłoby problemu gdyby kable nie szły przez stropy i ściany. W tym wypadku do wymiany poszłyby też wszystkie kable. I gdzie na tym schemacie podłączyć drugi TV cyfrowy??

Jeśli dobrze odczytałem to na filtrze jest SHP3-86.
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    Z przeniesieniem gniazda nie byłoby problemu gdyby kable nie szły przez stropy i ściany

A jaki to problem - to da się z tej plastikowej "myszki" wyjąć.
    monster3 napisał:
    I gdzie na tym schemacie podłączyć drugi TV cyfrowy??

KOCUREK1970 napisał:
    pod port DATA TYLKO I WYŁĄCZNIE tv cyfrową

I robisz to w piwnicy - tam dajesz kolejny rozgałęźnik - podpinasz go do portu DATA i z niego dalej, albo bierzesz sygnał z odnogi, gdzie jest TYLKO sygnał cyfrowy.

Choć powiem szczerze, że ja bym nie montował rozgałęźników - tłumienie będzie takie, że dając wzmacniacz wyjdziesz na 0 - i będzie jak jest teraz.
    Ja przy takiej ilości sprzętów dałbym już ODGAŁĘŻNIK-i (TAP-y).
  • Poziom 6  
    Jak by to w takim razie wyglądało z tym odgałęźnikiem i jaki wybrać?? Jeśli i tak muszę od początku całą instalację zrobić to niech już będzie zrobiona tak jak powinno być.
  • Poziom 38  
    monster3 napisał:
    ...I gdzie na tym schemacie podłączyć drugi TV cyfrowy?...
    W torze Data, zamiast rozgałęźnika 2-drożnego zastosuj 3-drożny. Jeśli drugi odbiornik cyfrowy planujesz na później, to wolne wyjście zaterminuj Rezystorem obciążeniowym 75 Om we wtyku F.
    monster3 napisał:
    ...na filtrze jest SHP3-86...
    To jest filtr kanału zwrotnego. Może się jeszcze przydać.
    W przyszłości, jeśli będziesz wymieniał kable, to zastosuj układ gwiazdowy, tzn. ciągnij osobne kable od każdego punktu do pomieszczenia z zakończeniem kablówki. Takie rozwiązanie jest najbardziej elastyczne w konfiguracji.
  • Poziom 6  
    Czyli z odgałęźnikiem wyglądałoby tak: ciągnę kabel do głównego TV cyfrowego, przecinam kabel, zakładam na przykład triax tta1 i do tego podłączam drugi TV cyfrowy. Dobrze kombinuję??
  • Poziom 38  
    monster3 napisał:
    >>>przecinam kabel, zakładam na przykład triax tta1 i do tego podłączam drugi TV cyfrowy...
    Nie. Robisz w/g rysunku poniżej. Na temat rozgałęźników i odgałęźników poczytaj: Rozgałęźniki i odgałęźniki.
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    jaki kabel będzie dobry??

Taki sam, jaki daje operator.
    Proponowany kabel dobry - tylko po co Ci żelowany? - zwykły wystarczy - no chyba, że do koła domu z tym lecisz...
    F powinny być kompresyjne (zaciskane) - ale zaciskarka koło 200 zł, same F kompresyjne koło 3 zł/szt - więc zwykłe (na upartego i patrząc na koszty też mogą być) - choć można kupić samozaciskowe.
    Na DIPOL-u znajdziesz filmiki jak prawidłowo zarobić kabel, co zrobić z oplotem i jak założyć wtyczkę F (na YT też mają filmiki).
  • Poziom 6  
    Taki kabel dostałem od operatora http://vector.pl/produkty/sparker-sp6-ccs-60/.
    Czyli zwykły Triset-113 będzie ok?? Na zewnątrz nie potrzebuję go wyciągać jeśli będę wszystko od początku robił. Teraz mam jakieś 2-3 metry kabla na zewnątrz.

Może głupie pytanie ale czy wszystkie kable antenowe mają taką samą średnicę?? Jeśli samozaciskowy to ten będzie dobry http://kompleksmedia.pl/wtyk-f-cablecon-f56-51,id331.html??
  • Poziom 43  
    monster3 napisał:
    Czyli zwykły Triset-113 będzie ok??

Najlepszy byłby taki sam jak od operatora - ale ten też może być.
    monster3 napisał:
    czy wszystkie kable antenowe mają taką samą średnicę??

Nie - są kable o różnych średnicach.

Zaproponowane wtyczki są ok - są w standardzie RG6 (kabel też musi być z tej samej "rodziny" RG6).
  • Poziom 6  
    Mam już zebrany cały komplet w Dipolu tylko muszę jeszcze wyliczyć ile kabla będę potrzebował.

A warto zakładać te zabezpieczenia przeciwprzepięciowe?? Myślałem głównie o modemie bo operator straszy że nie przyjmuje reklamacji na modemy uszkodzone przez burze.