Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłączający się wentylator karty graficznej

el Pelusa 13 Nov 2015 22:53 1245 2
    el Pelusa
    Level 2  
    Mój problem zrodził się około 8 miesięcy temu. Padł mi zasilacz komputera, nie posiadając odpowiednich środków kupiłem tani zasilacz. Od początku nowy zasilacz był o wiele głośniejszy od poprzedniego, co z czasem się pogłębiało. do tego stopnia, że praktycznie przestałem korzystać z komputera. W sierpniu zdążyłem przeinstalować system, i przez około 2 miesiące stał on niewłączany. Niedawno zakupiłem nowy zasilacz, po zamontowaniu przez jeden dzień wszystko działało dobrze. Następnego dnia, komputer pracował dłużej, to jest od około godziny 18 do 24. W okolicach 22 nagle wyłączył się monitor. Po resecie wszystko było dobrze, przez około godzinę, po której powtórzył się problem. Szukałem rozwiązania w systemie, jednak wszystko wydawało się dobrze. Wyłączyłem go i dnia następnego postanowiłem otworzyć obudowę. Okazało się, że wentylator karty graficznej nie kręci się. Odłączyłem kartę, i wiatrak okazał się być pęknięty. Praktycznie nie był w stanie dalej się kręcić, wypadł z radiatora i tak zakończył swój żywot. Poszedłem więc do sklepu, zakupić nowy wiatrak. Tam sprzedawca zaproponował mi zamontowanie na radiatorze większego wiatraka. Zgodziłem się, ten zainstalował go. Po powrocie do domu i zamontowaniu karty graficznej do komputera, a kabel zasilający wentylator podłączyłem (zgodnie z radą sprzedawcy) do SYS_FUN na płycie głównej. Wszystko było w porządku. Taki stan trwał do dzisiaj, gdy znów monitor wyświetlił brak sygnału z komputera. Otworzyłem obudowę, i nowy wiatrak nie kręcił się, a sama karta była mocno rozgrzana. Zmieniłem wejście SYS_FUN, i wiatrak znów zaczął się kręcić. Po odczekaniu i schłodzeniu się karty, sprawdziłem poprzednie podłączenie zasilania wentylatora, i znów było wszystko dobrze. Nie wiem co dalej z tym robić, czy wina leży po stronie karty graficznej, płyty głównej czy może zasilacza?

Komputer jest już 5 letni. Parametry:
    procesor: Intel Core2 Quad Q8300 2,50 GHz
    karta graficzna: NVidia GeForce GT240 512 DDR5
    płyta główna: Gigabyte GA-P41-ES3G
    zasilacz: feel 550 modecom
    anet870
    Level 26  
    Ustaw w biosie opcje dla wentylatora sys-fan aby nie zależnie od temperatury wentylator był załłączony . Najlepiej było by podpiąć się w miejsce wentylatora na karcie graficznej za pomocą wtyku ze starego wentylatora (przelutować lub połączyć). W tym stanie rzeczy karta graficzna dostała ostro po tyłku i następnego razu może już nie przetrwać.
    el Pelusa
    Level 2  
    Dziękuję za odpowiedz. Niezwłocznie zmienię te ustawienia w BIOSie. Co do wpięcia się do karty, to nie jest to możliwe, gdyż straciłem cały poprzedni układ wentylatora u tego sprzedawcy.