Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Megane II 1,9 Dci - Elektrozaewór podciśnienia od klapy gaszenia

stef311 14 Nov 2015 15:51 8535 4
 • #1
  stef311
  Level 14  
  Zacznę od początku , od pewnego czasu zauważyłem że przy gaszeniu silnik strasznie się telepie, stwierdziłem ze nie pracuje siłownik klapy gaszenia lecz po podłączeniu do niego podciśnienia bezpośrednio z pompy wacum siłownik działa bez zarzutu idąc po wężach doszedłem do elektrozaworu znajdującego się pod podszybiem pod akumulatorem podciśnienia tak jak na zdjęciu, i teraz zaczyna się zabawa szukając takiego zaworu w sieci w wielu opisach jest on opisywany jako zawór turbiny, u mnie od turbiny Renault Megane II 1,9 Dci - Elektrozaewór podciśnienia od klapy gaszenia Renault Megane II 1,9 Dci - Elektrozaewór podciśnienia od klapy gaszenia znajduje się po lewej stronie pod akumulatorem.Dodatkowo moje wątpliwości wzbudził trzeci niepodłączony do niczego króciec skierowany do dołu.Teraz mam wielką prośbę do posiadaczy takich samochodów czy ktoś mógłby zlokalizować mi czy ten zawór jak na zdjęciu jest do klapy gaszenia czy do turbiny i czy do tego króćca macie soś podłączone czy pozostaje wolny, bardzo proszę o jakieś podpowiedzi dla was to 5 minul popatrzeć po wężykach co i jak mi mi da bardzo wiele.
 • #2
  daras41
  Level 25  
  Króciec przy kostce jest wolny, to jest odpowietrzenie powinien być na nim filterek. Dwa pozostałe to vac i podłączasz go do akumulatora podciśnienia ( czarna puszka na fotce) a drugi do siłownika. Żeby klapa działała akumulator podciśnienia musi być sprawny.
 • #3
  stef311
  Level 14  
  Akumulator sprawny bo jak z niego bezpośrednio podawałem podciśnienie na siłownik to zadziałał muszę jeszcze zmierzyć sterowanie na elektrozawór , wie ktoś może jak to wygląda ? jakich sygnałów się spodziewać ?
 • #4
  tzok
  Moderator of Cars
  Napięcie znamionowe powinno być wytłoczone na obudowie elektrozaworu, zazwyczaj 12V. Tylko uważaj, bo zawór może mieć wbudowaną diodę i ważna wtedy jest polaryzacja napięcia (gdzie + a gdzie -), na zaworach Pierburga jest to wyraźnie oznaczone na bocznych ściankach obudowy złącza.
  Bez zasilania powinno być przejście między OUT a ATM (tym wolnym), natomiast VAC powinien być zamknięty. Po podaniu zasilania powinno się pojawić przejście między VAC i OUT, natomiast ATM powinien zostać od nich odizolowany. Typ akurat tego zaworka nie jest jakiś krytyczny.
 • #5
  stef311
  Level 14  
  Dziś doszedł zakupiony przeze mnie elektrozawór, po wymianie gaszenie nadal nie działa.Postanowiłem zobaczyć jak to wygląda u kolegi w scenicu i ku mojemu zdziwieniu okazało się że ma podłączone wszystko zupełnie odwrotnie a zawór gaszenia działa bez problemu, po analizie doszedłem do wniosku że problem jest w odwrotnie podłączonym akumulatorze podciśnienia, u mnie wejście vacum jes na żółty koniec a u kolegi tam jest wyjście. Mam pytanie jak jest u was a może ktoś wie czy odwrotne podłączenie mogło uszkodzić owy akumulator. Tak przy okazji skojarzyłem że układ przestał działać po wizycie u mechanika który wymieniał UPG pewnie wtedy pozamieniał . Co o tym myślicie ?