Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa kolumny

10 Cze 2005 16:17 3929 10
  • Poziom 9  
    mam sykacz 8 om 150 w i do tego 2 drożną zwrotnice 8 om 200w bas i syk i chce wstawić do tego głośnik tylko nie wiem jaki. Prosze o pomoc. mam suba i potrzebuje średniaka ale nie wiem czy to dobry pomysł wstawić taki głośnik !! ALPHARD ETP1300S ma on 80 w maks i 1200 Hz 8 0m. Prosze o dokładną radę w tej sprawie z góry dzięki
  • Poziom 35  
    Wiesz, na rynku jest kilkaset głośników, które mają 150W i 8omów (w tym pewnie kilkadziesiąt rzeczywiście tyle ma). Podaj dokłany typ, piezo czy dynamiczny, kopułka czy z tubą, jak kupiłeś przez internet, to podaj link. Alpharda nie warto, jest kilka głośników, które mogę polecić, ale muszę wiedzieć co to za góra.

--
    Hefi
  • Poziom 43  
    Do takich głosników starczyła by Ci zwrotnica 1-ego rzedu, ważniejszy dla Ciebie powinny być dodatkowy średniotonowy.

jesli jest to dobra zwrotnica dwudrożna na przykład z Janbo to wywal od niej te Alphardy, wogule nie lepiej coś polskiego, czeskiego kupić, a nie nabijac kasy wyzyskiwaczom ludzi w Chinach?

Wywal Alphardy, gdyż na pewno niskotonowy nie spełnia wymogów tej zwrotnicy robiąc dziure w paśmie przenoszenia dość sporą.

. U Alpharda 150Wat znaczy, że ma 50-75Wat w rzeczywistości.

Jesli więc masz zwrotnice dwudrożna to ten średniotonowy możęsz sobie w ramke wstawić, bez pomiarów pasma przenoszenia zwrotnic i głosnika basowego.

Kup Lepszy basowy, coś co bedzie dynamiczne i dociągnie do 4,5 - 5 kHz
  • Poziom 18  
    a może GDN-18-120-6-SW STX-a? ma przyzwoite parametry (oczywiście mam rozumieć że ma to być tani głośnik a nie jakiś wyższych lotów? to chyba najlepszy ich głośnik do zestawu 2-drożnego.
  • Poziom 9  
    syk to stx GDWK-9-150-8-PJ (tu jest jego opis http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=1) i dwudrożna Zwrotnica 2D-12 200VA , 5000 Hz. Chce wstawić coś co będzie miało około 80 w mocy i aby to było coś z średnimi tonami , basu nie potrzebuje bo mam suba. Ale czy można wstawić do tego zestawu z ta zwrotnicą np. jakiegoś średniaka np. GDM-14-100-8-SS (opis http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=19) albo jakiegoś innego średniaczka i czy ze średnim będzie dobrze
    .
  • Poziom 21  
    Jak wiele razy już było wspominane na tym forum, średniaki STX sa cieniutkie bo maja 81 do 84 dB to jest śmiesznie mało. Zainwestuj w ARN 188 lub 226 maja wysoko zakończone pasmo przenoszenia i maja 60 i 70 W, no i oczywiście wystarczająco decybeli 85 do 88. Więc byłby to chyba najprawidłowszy wybor.
  • Poziom 18  
    !ron ma chyba rację ja też innego wyjścia nie widzę...
  • Poziom 9  
    czyli do takiego zestawu można wstawić średniaka tylko żeby miał pasmo powyżej pasma zwrotnicy czyli powyżej 5 kHz. I uzyskam efekt średniaka z tą zwrotnicą?
  • Poziom 21  
    Słuchaj, średniak to średniak powinien chodzic od około 1 kHz do ok 6 kHz bo taka jest jego rola. Jak chcesz zrobic kolumny uzupełniejace subwoofer to nie ma sprawy ale zwrotnica nie powinna być 2 drożna z pasmem od "0". Trzeba ten głośnik ograniczyć od dołu pasma i od gory. Najlepiej zapuśc sobie WinISD tam jest kalkulator zwrotnic i powinieneś sobie obliczyć odcięcie midwoofera przy 900Hz potem zamkniesz go cewką w okolicach 6kHz no i kondensator na gwizdek i gotowe. Wyniesie cie taniej i pewniej, polecam takie rozwiązania, bo zwrotnice gotowe są najczęsciej dzielone w "głupich" częstotliwościach.
  • Poziom 35  
    Chodzi o to, żeby ten niskośrednotonowy pracował do 4...5kHz, inaczej będzie dziura w paśmie. Co do stwierzdenia "mam suba, basu nie potrzebuję", to nie zapominaj, że sub pracuje do 100...150Hz, a rasowy średniak od np. 600Hz. Jak dasz suba i średni, stracisz 3/4 wokalu. Przecież 2kHz bardzo (na słuch) wysoko, to nie jest tak, że basowy robi bum bum , a wyskotony wokale i talerze. Gwizdek dodaje tylko powietrza i glębi, bez niego kolumna brzmi jak przymulona. Wokal, to tak gdzieś 300Hz do 1kHz.

--
    Hefi

PS: Nie gram na żadnym instrumencie, ale na na klawiaturze pianina albo fortepianu 800 Hz leży gdzieś tak w 2/3...3/4 długości klawiatury po prawej stronie:D
  • Poziom 28  
    Zgadza się i takie rzeczy "polecacze" powinni wiedzieć... Potrzebujesz głośnika który zagra od 100 do 5000 hz z efektywnością dość dużą biorąc pod uwagę tego stx'a. Tu już wchodzimy w temat midwooferów, lub ew. jest taki fajniutki głośniczek który ma pasmo od 70 do 7khz. arz 6604 lub 6608 się nazywa. Do tego stx'a daj 2 sztuki szeregowo, będzie b.głośny i będziesz miał całe pasmo. Ni będzie potrzebował dodatkowego cięcia, w obudowie zamkniętej ok 20 l sam się wytłumi do częstotliwości suba.