Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty zegarek LED-owy z 6 wyświetlaczów 45mm..

14 Lis 2015 22:20 936 8
  • Poziom 8  
    Witam,

Chciałbym, aby Mi ktoś pomógł stworzyć od podstaw zegarek ledowy oparty na tym wyświetlaczu:

https://sklep.avt.pl/wyswietlacz-lts180ru-asgw-e4-czerwony.html
    (oczywiście 6 sztuk)

Chciałbym Was poprosić o jakieś wskazówki, schematy, oraz "listę zakupów" co potrzeba do zmontowania tego zegarka. Zasilanie mogło by być sieciowe, na ładowarkę od telefonu (może być inne, najlepiej na micro USB). Lepiej by nie na baterie, ale może być coś na zasadzie ładowania.

Format godziny, jaką chciałbym uzyskać to hh.mm.ss
    (wiem że na każdym wyświetlaczu jest kropka, ale chciałbym żeby była wyświetlana tylko w tych miejscach, tak jak napisałem wyżej)

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję, i oczywiście odwdzięczę się plusikami, lub innymi formami podziękowania jakie są na forum.

PS. Chciałbym, aby ktoś tłumaczył Mi to "po ludzku"- nie mam nic wspólnego z elektroniką, ale manualne podstawy z tym związane nie są mi obce :D
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Co do zasady działania zegarek opiera się na licznikach badanie_liczników. Można zrealizować to tak że pierwszy licznik liczy od 0 do 9 każdy impuls podany co minutę, i co każde przejście przez zero podaje impuls kolejnemu licznikowi, który z kolei liczy tylko od 0 do 5. Przy przejściu z 5 na 0 podaje impuls kolejnemu licznikowi który liczy do od 0 do 23 (przy kolejnym impulsie następuje 0). Rozszerzając o wyświetlanie sekund należało by zwiększyć liczbę liczników. Dokładność takiego zegara zależy od stałości częstotliwości podawanego sygnału do liczników. W przykładach masz pokazane jak zrobić licznik liczący np. do 13.
    Jeżeli zegarek jest budowany dla idei można oczywiście budować od podstaw z poszczególnych liczników. Potem transkodery i następnie przez tranzystory do wyświetlacza. Jeśli chodzi o wygodniejsze rozwiązanie to można wykorzystać gotowy układ scalony przeznaczony dla zegara zegarek. Można też napisać program na mikrokontroler atmega
  • Poziom 8  
    Rozumiem, ze jest to dość skomplikowana sprawa... Jesli chodzi o budowę to chcialbym tylko i wyłącznie wyświetlaną godzinę, bez budzika i zbędnych bajerów... Czy tanszym i szybszym sposobem bedzie kupienie gotowego zegarka (chcialbym jakis oparty wlasnie na duzych cyfrach)?
    Ewentualnie jakis zestaw do zmontowania, juz zaprogramowany.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    patrykz103 napisał:
    Czy tanszym i szybszym sposobem bedzie kupienie gotowego zegarka

Zdecydowanie będzie szybciej i nie wykluczone że taniej. Pytanie czy chcesz mieć zegarek czy chcesz się czegoś nauczyć a może masz inny cel.
  • Poziom 8  
    Nauka u mnie w tym kierunku nie jest zbytnio potrzebna. Ważniejsze od tego będzie sam zegarek...
  • Poziom 8  
    Mam jeszcze pytanie...

Znalazłem "podpasowany" mi zestawik do takiego właśnie zegarka, lecz z mniejszym ekranem led:

https://sklep.avt.pl/avt3132.html

Czy dało by się podłączyć do niego te właśnie monitory ? Widzę w tym zestawie ze cały wyświetlacz ma (chyba) 12 nóżek, po 6 w dwóch rzędach, a ten 1 cyfrowy wyświetlacz, co chciałbym go podłączyć razy 4, ma 10 nóżek, po 5 w dwóch rzędach... Dało by się jakoś te nóżki połączyć/złączyć, tak aby działał jako jeden wyświetlacz, jak z zestawu ?

Ten monitor x4 (już odpuszczę sobie sekundy) chciałbym podłączyć:

https://sklep.avt.pl/wyswietlacz-lts180ru-asgw-e4-czerwony.html
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Dałoby się. Wejścia ABCDEGF wszysytkich wyświetlaczy łączysz razem, Anody poszczególnych wyświetlaczy to nóżki AD. Pozostałe to kropki. Kropki możesz zrobić z dwóch diod LED. Potrzebujesz wyświetlaczy ze wspólną anodą. Rezystory ze schematu musisz zmienić wtedy na 10Ω. Możesz zaczerpnąć trochę z tego projektu AVT
  • Poziom 8  
    Czyli krótko mówiąc, jak mówisz, to ten zegarek, zamienie wyświetlacz na te 4 wyświetlacze i bedzie spokojnie działał ?
  • Poziom 21  
    Tak, te wyświetlacze, które podałeś w linku mają wspólną anodę. W reszcie układu tylko te rezystory do zamiany.