Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Psucie się Pamięć/Kart w porcie USB

14 Nov 2015 23:16 1110 14
  • Level 9  
    Mam pewien problem jakiś tydzień temu miałem 2 pamięci USB takie promocyjne 1gb działały idealnie przez lata - jednego dni wgrałem na 1 parę danych - następnie użyłem ich do skopiowania na tablet problem wystąpił gdy wieczorem na pc chciałem sformatować pena i nie dało się przeszedł w tryb RAW i nic a nic nie dało się go naprawić sformatować wywalało zawsze "Write Protected" w czym kolwiek ,myślałem że to chińszczyzna to nic koniec zepsuło się ,przez kilka dni używałem wielu pamięci usb i kart sd bez problemu ,gdy znowu jednego dnia wziąłem pena identycznego jak ten 1 co kiedyś 1gb i podczas wgrywania wyskoczył błąd i znowu to samo na tym 2 penie tryb RAW i amen . Następnie jakiś czas temu robiłem testy i wszystko było ok wiele podpinałem 1 pena - formatowałem itp i było ok - pewnego dnia popiołem w trybie Pamięci masowej smartphona i na kartę microsdhc wgrałem sobie muzykę i po jakimś 2-3 utworach wywalało bład w androidzie i okaząło się że karta się popsuła i tak samo się nie da jej naprawić

Dodam jeszcze to ważne zawsze od lat używam praktycznie zawsze tego samego 1 portu USB z przodu pc a mam 2 z przodu i 4 z tyłu

Zasilacz: pentagram 350W (Z 2012r zakupiony nowy)

Płyta główna: Fujitsu D2950 (Kupiona nowa z procesorem core 2 duo e6550 wymieniałem w 2012 roku części)

Reszta w PC jest z 2008r

Pamięci które się popsuły to 2x klony promocyjne peny nie markowe 1gb oraz Platinet microsdhc class 6 8GB

System Windows 7 SP1 czysty od wirusów itp

PC w stanie idealnym zadbany wewnętrznie - regularnie czyszczony / wymieniane pasty / wszystko idealnie podpięte

Nie sprawdzałem innych portów USB bo boję się że zepsuje mi coś innego o ile to
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 35  
    Sprawdź wewnątrz komputera jak podłączone są porty z przodu komputera do płyty głównej. Jeśli są to luźne przewody lub taśma przewodów to masz odpowiedź. Powinny być ekranowana by nie "łapać" zakłóceń przy prędkościach USB 2.0 i wyższych. Zakłócenia to właśnie takie problemy jak nierozpoznawanie urządzeń czy błędy zapisu/odczytu.
  • Level 9  
    Wszystko jest idealnie ułożone jako pedant mam poukładane i podpięte idealnie - przewody są jak każde inne w izolacji w kilka ze sobą sklejone a potem rozchodzą się pod sam koniec na pojedyncze pod USB,Przycisk zasilania ,restart ,diodę itp

Do tego nie maiłem nigdy problemu z rozpoznawaniem urządzeń itp od lat na żadnym pc co miałem itp

Sprawdziłem miernikiem każdy port na wyjściu i wejściu tj na USB końcówkach i na płycie głównej w spoczynku jak i podczas pracy ale to nie ma sensu zawsze jest w takim przekłamanie więc raz pokazuje tyle raz inaczej
  • Level 24  
    Jak sprawdzasz miernikiem napięcia na USB to nie ma bata że będzie raz tak a raz inaczej. Jak przekłamuje pomiar wymień baterie w multimetrze. Pomiar powinien być stały w granicach 5V z minimalną odchyłką.
  • Level 26  
    Warto się zastanowić w jaki sposób dokonywany jest pomiar. Najlepiej poświęcić kawałek kabla chociażby ze starej myszki odcinając go od urządzenia. Wtedy można napięcie mierzyć multimetrem bezpośrednio na przewodach.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 24  
    nece616 dobrze prawi, pomiar rób na skrajnych stykach.
  • Level 35  
    Butcher696 wrote:
    Wszystko jest idealnie ułożone jako pedant mam poukładane i podpięte idealnie - przewody są jak każde inne w izolacji w kilka ze sobą sklejone a potem rozchodzą się pod sam koniec na pojedyncze pod USB...
    Czyli w izolacji ale bez ekranowania przewodów USB. Brak ekranu = zakłócenia.
  • Level 9  
    No i jest 5V z przekłamaniem - ja się na elektronice nie znam - robiłem to pod instruktarzem ojca elektryka z wykształcenia i z zawodu i mówił mi że to nie za bardzo ma sens bo się nie uzyska idealnie będzie zawsze +/- na jednym było 5 coś na 2 5 coś ale zbliżone

Co do ekranowania nie znam się ale jak napisałem a pod sam koniec panela przedniego jest w taka wtyczkę wchodzą i dopiero usb do obudowy .

Nie wiem podpinałem dziś myszkę ,klawe ,nawigacje i wszystko działa - po prostu nie wiem 3 razy taki zbieg okoliczności a teraz nic - wcześniej tak samo
  • Level 9  
    Na razie widzę że inne podzespoły w tych 2 usb działa ok - penów nie próbuje etc na wszelki - pozostałe tylne 4 idzie wszystko również i podpinam peny ,karty i jest ok staram się co jakiś czas testować i jest ok .

Może sprawdzę w tych przednich przewody i na wszelki wymienie
  • Level 11  
    Jeśli pendrivy widzi jako RAW to spróbuj podpiąć je do innego portu - najlepiej z tyłu. Sprawdź jaki mają chip za pomocą chip geniusa lub czegoś podobnego i spróbuj formatować narzędziem dostosowanym do układu pendriva. Co do problemu... czy port z przodu nie jest luźny? Ile czasu masz tą obudowe? Czy pod obciążeniem - np. po podłączeniu pendrive komp nie zachowuje się w jakiś sposób dziwnie? Jeśli z tyłu pendrivy działają dobrze,to możliwe że uszkodzone są ścieżki na płytce przy front usb,np. na skutek za dużego obciążenia,spięcia są przepalone. I jak ktoś wspomniał nieekranowane kable wytwarzają zakłócenie
  • Level 9  
    @ peny te promocyjne były w RAW- i jak pisałem CG pokazał ale żadnego wyniku do narzędzi ,natomiast do Platinet karty był w wersji identycznej ale nic poza uzyskaniem widoczności 1GB zamiast 8Gb nie pomogło nadal było w trybie RAW i nic w kółko formatowanie - od innego modelu ale np 1^gb cyz mniejszej tez nie pomagało .

Sprawdzałem w innych portach pc i w laptopie i tak samo - w tablecie w smarcie i nie dało się ukończyć formatowania (Dawno po paru dniach zabawy te 2 pany i karta są na śmietniku - gwarancja lata temu wygasła ).

Porty sa tak jak zawsze idealnie nic się nie rusza - regularnie czyszczę i widzę . Obudowa ma jakieś wymieniałem z takiej zwykłej na coś średniejszego z puli cenowej lepiej wykonanego tak w 2010 . Komp z penami czy przejściówka i kartami działa normalnie nic nie wariuje itp .

Co do ekranowanie nie wiem jak w tamtych czasach za taka cenę i jakość obudowy - jest solidna i standard więc to nie wina zakłóceń bo by były wcześniej i regularnie a nie - tylko zrobiły swoje a teraz wydają sie ok i inne działają .

Właśnie sam myślałem może po prostu coś w przednich USB się odpięło /urwało ,poluzowało etc - ale przewody na wszelki wymieniłem na nowe - chyba że to jak często praktycznie od lat 1 usb coś w końcówce postaram się jutro wymienić na nowe

Dodam również ale o tym pisałem - jak ktoś się by pytał wirus etc i to robi to system był i jest w idealnej czystości
  • Level 9  
    Nie miałem czasu rozbierać pc - ale jutro wezmę się za wymianę 2 USB końcówek w przednim panelu - i po testuje na jakimś penie mało istotnym i napisze wieczorem
  • Level 9  
    Niestety nie mam czasu - zajmę się wymianą w tą niedziele i dam znać wieczorem
  • Level 9  
    Wymieniłem przewody i USB przeczyściłem styki na płycie i wszędzie przy USB- dla pewności na nowe - jak napisałem wcześniej nie wystąpiło na starych teraz testowałem i nic ale dla pewności będę sprawdzał i gdyby coś znowu napisze .
  • Level 9  
    Rozwiązane Rozwiązane Rozwiązane