Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik różnicowoprądowy

10 Cze 2005 17:09 9706 9
  • #1 10 Cze 2005 17:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 10 Cze 2005 19:16
    lisos
    Poziom 22  

jeśli zabezpieczenie GLOBALNE to bezpiecznik np. typ S lub inny to jest zwarcie w odbiorze, różnicówka wyzwala wtedy gdy prąd płynie nie tam gdzie trzeba

0
  • #3 11 Cze 2005 12:59
    Raaf
    Poziom 21  

To zależy od prądów RCD i bezpiecznika albo czy RCD ma tzw wogóle dobezpieczenie, czyli wyzwalacz nadprądowy - wtedy działa również jako bezpiecznik. Jak nie jest tylko "różnicówką" i nie zadziała przy zwarciu. Może też tu zaistnieć sprawa selektywności tych zabezpieczeń, lub b. duży prąd zwarcia - wyłączyć wtedy nawet wszystkie bezpieczniki i "S" po drodze.

0
  • #4 16 Cze 2005 10:03
    anku143
    Poziom 10  

Jeżeli sprawdzałeś testerem . A sprawdz zwierając przewód PE i N w dowolnym miejscu obwodu jeżeli nie zadziała uziem punkt pe.

0
  • #5 08 Lip 2005 14:38
    Jack11
    Poziom 9  

Czy można założyć przekaźnik różnicowy w bloku jest instalacja zmieniana na nową a elektryk powiedział że się nie da bo niema w pionie przewodu P

1
  • #6 08 Lip 2005 18:55
    lopr_pol
    Poziom 22  

Z pierwszego postu zrozumialem, ze roznicowka wywala w chwili wlaczenia obciazenia ? Jesli tak to masz gdzies zwarta ochrone z zerem, bez obciazenia roznicowka bedzie trzymac.

0
  • #7 08 Lip 2005 19:33
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

:arrow: Jack11
    Jeśli dobrze zrozumiałem instalacja wymieniana jest w lokalu mieszkalnym (mieszkaniu) przy zachowaniu starej WLZ (pionu).

Odpowiedź brzmi - TAK można montować wyłącznik różnicowoprądowy. Powstanie układ sieci TN-C-S. Połączenie przewodu N (niebieski) i PE (żółto-zielony) powinno być wykonane przed licznikiem w miejscu przyłączenia do WLZ. Norma PN-IEC 60364 zaleca miejsce rozdziału N i PE uziemić ,ale nie zawsze jest to możliwe. Nowa instalacja będzie działała poprawnie.

Pzdr.

0
  • #8 10 Lip 2005 21:51
    Jack11
    Poziom 9  

Jestem laikiem w tym temacie w mieszkaniu które kupiłem w bloku chcę zmienić całą instalację z aluminium na miedź. I chciałbym założyć różnicówkę ale elektryk powiedział że i tak nie będzie działać bo w pionie niema przewodu P i trzeba by go poprowadzić w całym pionie. Czy rzeczywiście tak jest z góry dziękuję za odpowiedź

0
  • #9 10 Lip 2005 22:29
    djjack
    Poziom 27  

To chyba niestety nie jest elektryk tylko jakis wymieniacz zarowek .
    Jesli masz prad w mieszkaniu to mozesz podłaczyc roznicowke i bedzie działac jesli elektryk sadzi ze to niemozliwe niech zagladnie do katalogow sa zabezpieczenia roznicowopradowe w obudowach typowego gniazda sieciowego i to jest stosowane jesli ktos ma instalacje 2 przewodowa a nie ma zamiaru zmieniac instalacji w mieszkaniu .Niestety drogi wydatek

0
  • #10 11 Lip 2005 10:34
    Jack11
    Poziom 9  

I tak miałem zmieniać instalację na 3 żyłową miedzianą bo i tak całe mieszkanie do remontu i przekaźnik różnicowy już mam za 100zł tylko chciałem żeby mi go zainstalować a on powiedział że zrobi tylko wyjścia ale różnicówka i tak nie będzie działać

0