Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bufor lampowy na E88CC - Nietypowe zasilanie - jak?

15 Lis 2015 11:42 1620 6
 • Poziom 9  
  Witam.
  Złożyłem bufor lampowy na dwu lampach ECC88, po jednej na każdy kanał. Wymaga on zasilania napięciem 160V. Pytanie; jak to zrealizować?
  Próbowałem układu dwu transformatorów sieciowych; pierwszy (Indel TZSS12/026) dostarczał napięcia żarzenia (z 8V zredukowałem go do 6,3V opornikiem) a jego uzwojenie wtórne podłączyłem do uzwojenia wtórnego innego trafa (Indel TSZZ7/007), mającego przekładnię 230V/12V. Teoretycznie, na tym drugim trafie powinienem dostać 110-120V, czyli po pełnookresowym wyprostowaniu i dodaniu kondensatora 100 mikro/350V miałbym pożądane napięcie 160 - 170V.
  Niestety, praktyka jest taka, że po podłączeniu mojego bufora do opisanego zasilacza, napięcie na transformatorze spada ze 115V do 65 a po prostowniku jest ok 70V. Opór statyczny uzwojenia pierwotnego trafa podwyższajacego napięcie to ok. 800 ohm, i zapewne ta wysoka rezystancja wewnętrzna tak paskudnie psuje zamierzony efekt.
  Lampy ECC88 mają wg charaktersytyki katalogowej max prąd max 15 mA a zmierzony prąd pobierany przez kompletny układ (przy uzyskanych 70V zasilania) to 8 mA.
  No i jestem w kropce. Jak zrobić odpowiedni zasilacz? Transformatora 230/110V nie znalazłem. Są tylko adaptery 220/110 do sprzętu amerykańskiego, ale to autotrafa, nie dające galwanicznej separacji napięcia wtórnego od napięcia sieci.
  Co robić? Załączam schemat bufora.
 • Admin Grupy Retro
  Vladymir napisał:
  Niestety, praktyka jest taka, że po podłączeniu mojego bufora do opisanego zasilacza, napięcie na transformatorze spada ze 115V do 65 a po prostowniku jest ok 70V. Opór statyczny uzwojenia pierwotnego trafa podwyższajacego napięcie to ok. 800 ohm, i zapewne ta wysoka rezystancja wewnętrzna tak paskudnie psuje zamierzony efekt.

  Zobacz, że tutaj w grę wchodzi nie tylko rezystancja uzwojenia wysokonapięciowego transformatora podwyższającego, lecz również rezystancje pozostałych uzwojeń.
  Najlepiej byłoby wymienić transformator podwyższający na np. 6V/230V lub obniżający na np. 12V/230V

  Dodam, że również stosowałem takie układy. W wykonaniu na transformatorach małej mocy (rzędu kilku VA), przy identycznej przekładni obydwu (12V/230V) uzyskałem na wyjściu 220V po wyprostowaniu i pod obciążeniem rzędu 10mA.

  Na wszelki wypadek, pokaż schemat zasilacza - może tam masz znaczący błąd.
 • Poziom 9  
  Zasilacz jest elementarny. Teoretycznie, wyjście ma w punkcie B. Ale nawet po podłączeniu całości obciążenia do punktu A (tuż po prostowniku) napięcie na drugim trafie drastycznie spada
 • Admin Grupy Retro
  Niestety, podręcznikowy objaw zbyt dużego oporu wewnętrznego.
  Możesz też sprawdzić, czy drugi transformator nie ma nienormalnie wysokiego prądu jałowego.
  Zastosowanie tutaj powielacza będzie łataniem dziury plastrem, ponieważ opór wewnętrzny wzrośnie jeszcze bardziej i stopni powielających trzeba będzie dać kilka.
 • Poziom 31  
  Vladymir napisał:

  No i jestem w kropce. Jak zrobić odpowiedni zasilacz? .


  A nie prościej znaleźć jakiś nieduży i tani transformator z starego radia lampowego, na przykład TS 30/1/676. Od razu będziesz miał i napięcie żarzenia i odpowiednie napięcie anodowe. Moc transformatora też jest odpowiednia.
  Akurat widzę taki na aukcji Alle... za 32zł
 • Poziom 9  
  Po problemie. Powielacz był równie niewydajny, jak drugie trafo ze schematu, ale znalazł się transformator 230/110V produkcji Indela. Przewymiarowany potężnie (20VA, podczas gdy lampy biorą niecałe 3VA), ale zmieścił się w obudowie. Drugie trafo jest do żarzenia (8VA, 8V, po dołączeniu żarzenia przez opornik na grzejnikach lamp jest 5,9 - 6,1 V, czyli idzie wytrzymać).
  Buforek działa pięknie. Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że nic on nie daje. Daje, zwłaszcza z odtwarzaniem MP3. Dźwięk wyraźnie "szlachetnieje". W połączeniu z dobrej jakości CD i dobrym odtwarzaczem różnicę stwierdzić trudniej. Ale urządzonko miało uszlachetniać dźwięk właśnie MP3 z dysku i streamy z YouTube - w tej roli sprawdza się kapitalnie.