Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Silnik trójfazowy - Podłączenie zabezpieczeń, wyłączników silnika.

bobek011 15 Lis 2015 16:32 1635 6
  • #1 15 Lis 2015 16:32
    bobek011
    Poziom 7  

Witam!
    Jestem laikiem w kwestii elektryki, potrafię podłączyć gniazdko, jakiś prosty układ, czy odpowiednio połączyć przewody z jakąś instrukcją - tyle. Piszę to po to, żeby uniknąć linczu za niewiedzę, choć pewnie nie jeden fachowiec się tutaj uśmiechnie.

Do rzeczy - kupiłem niedawno dwa odkurzacze przemysłowe firmy Ermator, zasilane silnikami trójfazowymi. Jeden z nich miał przepalony silnik, więc zawiozłem go do przewinięcia. Wszystko było by ok, gdyby pan którego wybrałem założył zabezpieczenia przed przegrzaniem łożyska i uzwojeń(termik?).
    Silnik znów się przegrzał, łożysko się zatarło. Niestety na gwarancje nie miałem co liczyć, ponieważ w żaden sposób poza fakturą nie udokumentowałem, że to akurat TEN silnik, więc facet się wyparł twierdząc, że przecież mogłem mu przywieźć inny.
    Zmieniłem fachowca i oddałem silnik do kolejnej naprawy.
    W reszcie odkurzacza po otwarciu skrzynki sterowniczej okazało się, że kable od czujnika wyłącznika silnikowego są odcięte(!), chciał bym się dowiedzieć czy ktokolwiek byłby w stanie powiedzieć mi, gdzie wpiąć te czujniki kiedy sinik do mnie wróci? Czy potrzebna będzie wizyta kolejnego fachowca, czy mogę to zrobić sam i w ten sposób nauczyć się radzić na przyszłość, przy kolejnych zakupach takiego sprzętu. Dodam, że czujniki były wpięte na łożysku i uzwojeniach, natomiast przewodów łączących je z wyłącznikami nikt nie sprawdził.
    Silnik trójfazowy - Podłączenie zabezpieczeń, wyłączników silnika.

Jeśli będzie trzeba jutro po pracy zamieszczę więcej zdjęć.
    Dziękuję za przeczytanie moich wypocin

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 15 Lis 2015 19:13
    danielkk
    Poziom 31  

Z tego co widać na tym zdjęciu to na listwie zaciskowej masz dwa czerwone przewody na samym końcu, tam powinny być podpięte te zabezpieczenia, ale to czy ktoś coś nie namieszał więcej w sterowaniu to trudno powiedzieć.

Piszesz ze te przewody byly odcięte od silnika ale czy te dwa przewody były zmostkowane?? Teoretycznie bez tych dwóch przewodów stycznik nie powinien się załączyć.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 15 Lis 2015 19:42
    retrofood
    Moderator

bobek011 napisał:
    Czy potrzebna będzie wizyta kolejnego fachowca, czy mogę to zrobić sam i w ten sposób nauczyć się radzić na przyszłość, przy kolejnych zakupach takiego sprzętu.

Szczerze Ci radzę, abyś uczył się przy fachowcu, bo nie dasz rady. Schematów na podłączenie jest w necie od groma, nawet nasze rady nie są potrzebne, jednak schematy należy umieć czytać. Skoro jesteś laikiem elektrycznym, jak sam przyznajesz, nie wróżę Ci sukcesu.

0
  • #4 15 Lis 2015 20:37
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

bobek011 napisał:
    po otwarciu skrzynki sterowniczej okazało się, że kable od czujnika wyłącznika silnikowego są odcięte(!),

A w którym miejscu w skrzynce są odcięte bo na zdjęciu nie widać .

0
  • #5 15 Lis 2015 22:45
    bobek011
    Poziom 7  

retrofood, dziękuję to pocieszające, jednak wolę próbować, niż siedzieć i mówić "nie umiem, nie dam rady" :)

Krzysztof Reszka nie widać, bo są odcięte tuż przy wejściu do tej skrzynki. Jutro zrobię lepsze zdjęcia.

danielkk dzięki za podpowiedź, a powiedz, wyłącznik prądowy to ten z śrubą regulacyjną po lewej na dole, tak? Ten bezpiecznik, to wyłącznik różniowo prądowy?

0
  • Pomocny post
    #6 15 Lis 2015 23:41
    retrofood
    Moderator

bobek011 napisał:
    retrofood, dziękuję to pocieszające, jednak wolę próbować, niż siedzieć i mówić "nie umiem, nie dam rady" :)

Wybierz sobie do takich prób bezpieczniejszą dziedzinę, gdyż w tej nie tak trudno zamiast bohaterem zostać denatem. Ja Ci dobrze radzę.
    Polecam Ci ten temat.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2007327.html

0
  • #7 25 Lut 2018 13:56
    bobek011
    Poziom 7  

Odkurzacz trafił ostatecznie do specjalisty i został uzdrowiony, nie wytłumaczę niestety jak i co, bo nie wiem. Dziękuję za rady.

0