Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM3914. 4 diody świecą się cały czas

15 Lis 2015 18:02 1038 8
  • Poziom 6  
    Witam mam problem.
    Zlutowałem układ wg. schematu (załącznik)
    R1 10kΩ
    R3 390Ω
    R4 2.7kΩ
    C1 22μF 25V
    D1-D10 LED
    LS Loudspeaker
    IC1 LM3914
    I do głośnika mam podłączony wzmacniacz i teraz jak włączę wzmacniacz to z automatu zaświecają mi się 4 diody lub więcej zależy od wartości R4 a reszta mruga dobrze w rytm muzyki tylko te 4 nie chcą.... Jeśli wyłączę wzmacniacz to wszystkie diody gasną
    I teraz czy jeśli dodał bym między pinem 5 scalaka a GND rezystor to czy pozwoliło by to zlikwidować diody świecące się cały czas?
  • Testo
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 6  
    Ale tan kondensator nie zmieni nic przy puszczaniu muzyki z kabla jack z telefonu?
    Bo jak puszczam muzykę z telefonu (nie idzie przez wzmacniacz) to ten układ działa dobrze
  • Testo
  • Poziom 43  
    A czemu akurat dałeś LM3914? To jest linijka diodowa ze skalą liniową. Najmniej się nadaje do wizualizacji pracy wzmacniacza. Jeśli już to LM 3915, lub 3916. Składowa stałą sprawdziłeś/wyeliminowałeś? Na dłuższą metę to może doprowadzić do uszkodzenia głośników!
    Poza tym - są układy/schematy do takiego zastosowania przeznaczone. Twój nadaje się do kontroli napięcia stałego - np. na wyjściu zasilacza. Jeśli ma to być układ wskaźnika mocy wzmacniacza, to prócz wymiany układu na 15'kę należy jeszcze dołożyć układ prostownika - najlepiej rzeczywistego.
    LM3914. 4 diody świecą się cały czas
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie zmieni. W tej chwili układ jest czuły na napięcie stałe. I jeśli takie występuje na wyjściu wzmacniacza, to wypadałoby się temu przyjrzeć.
    Znajdź sobie inne schematy wskaźników wysterowania na układach lm39xx i popatrz, jak tam jest zrealizowany układ wejściowy. Bo ten nadaje się bardziej na wskaźnik napięcia, a nie wysterowania. Już samo użycie układu 3914 to wskazuje (ten układ ma liniową charakterystykę dla zapalania kolejnych diod, układy 15 i 16 są specjalnie dedykowane pod audio).
  • Poziom 43  
    TheSted napisał:
    jak puszczam muzykę z telefonu (nie idzie przez wzmacniacz) to ten układ działa dobrze
    Bo z telefonu nie masz składowej stałej na wyjściu słuchawkowym?
  • Poziom 6  
    Panowie dzięki za pomoc!
    Teraz już wiem że brakuje mi kondensatora tylko jakiego ? Może być elektrolit? Jeśli tak to w którą stronę go spolaryzować ? bo mam akurat 22uF 25V
    Użyłem 3914 bo taki układ był akurat dostępny a mi nie zależy na wskaźniku mocy wzmacniacza tylko na tym żeby diody migały mniej więcej w rytm muzyki( nie jest to jakiś profesjonalny wskaźnik wysterowania więc diody mogą zapalać się skalą liniową)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Popatrz sobie na inne schematy. Na pewno znajdziesz ich co najmniej kilka. I skopiuj sobie takie rozwiązanie.
  • Poziom 43  
    TheSted napisał:
    zależy....... na tym żeby diody migały mniej więcej w rytm muzyk

Tyle tylko, że będą sobie migały trochę bez sensu - ponieważ w sygnale muzycznym wzrost mocy (głośności) następuje w skali logarytmicznej (tak jak we wskaźniku na LM3915) a nie liniowej, efekt będzie taki, że słupek diod praktycznie będzie "dwustanowy" - albo będzie świeciły wszystkie, albo żadna - w porównaniu do układu na LM3915 (z zamieszczonego wyżej schematu z układem prostownika rzeczywistego), gdzie cały czas będzie się świeciła jakaś ilość diod, a dwukrotny wzrost mocy (impulsy muzyczne mogą mieć wiele więcej) spowoduje zapalenie kolejnej w rządku diody (diod).
    Jak ta różnica wygląda w praktyce? No właśnie tak jak napisałem - Na 3914 diody będą "latały" w górę i w dół i nic poza tym. W wypadku 3815 znacznie łatwiej jest określić faktyczną moc, a i same diody znacznie bardziej są "zsynchronizowane" z głośnością.
    Oczywiście - nie znaczy to, że układ jest zły; że nie będzie działać. Będzie, ale dopiero porównując działanie obu scalaków można zrozumieć w czym rzecz i szybko zrezygnować z linijki liniowej.