Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED blatu kuchennego - jakie profile dobrać?

fool 15 Lis 2015 21:32 3498 4
  • #1 15 Lis 2015 21:32
    fool
    Poziom 9  

Panowie,
    Prośba o pomoc do osób, które zajmują się tematem na co dzień lub przerabiały montaż u siebie w domu.

Biorę się za montaż oświetlenia LEDowego pod szafkami w kuchni. Standardowa głębokość blatu czyli 60cm a odległość między szafkami a blatem 58cm. Łączna długość oświetlenia 5m.

Przejrzałem oferty sklepów internetowych i wstępnie wybrałem sobie taśmę. Padło na diody 5050 serii pro które wg informacji na stronie mają 1200 lumenów / m. Zagęszczenie 300 diod na 5m. Do tego zasilacz z lekkim zapasem o mocy 100W.

Największy problem mam ze zdecydowaniem się który profil wybrać aby sprawdzał się najlepiej. Początkowo z automatu poszedłem w kierunku profilu narożnego ale zacząłem zastanawiać się czy to aby dobry wybór. Skoro głębokość blatu i odległość blatu do szafek tworzy kwadrat to montując profil narożny gdzie taśma LED będzie wklejona pod kątem 45 stopni, wychodzi na to że centrum światła będzie skierowane na krawędź blatu. Wprawdzie podają że kąt świecenia tych LEDów to 120 stopni ale boję się że końcówka blatu pod szafkami będzie średnio doświetlona. Dodatkowo, z racji tego że mam połączony salon z kuchnią, boję się że LEDy zamontowane w takim profilu będą mi waliły w oczy podczas oglądania TV. Znalazłem gdzieś w necie info, odnośnie zamontowania ledów w narożniku tak jak chcę ale w profilu "U". Dzięki temu światło nie jest skierowane na kuchnię a w dół na blat. Zastanawiam się tylko, czy zamontowanie taśmy w takim profilu w narożniku nie sprawi że z kolei krawędź blatu będzie słabo oświetlona....

Stąd właśnie prośba o pomoc do osób, które przerabiały temat bądź montują na co dzień i mają doświadczenie które rozwiązanie daje najlepsze efekty.

Dodam tylko, że raczej nie chcę montować taśmy na środku głębokości szafki gdyż chciałbym uniknąć wystających kabli a przy takim montażu nie wszędzie będę w stanie je ukryć, dlatego chciałbym dokonać montażu w narożniku.

Z góry dzięki za pomoc i podpowiedzi,
    Pozdr.

0 4
  • #2 15 Lis 2015 22:26
    misiekpb
    Poziom 19  

Ja mam ledy wpuszczone w szafke wiszącą 10 cm od przedniej krawędzi i powiem, że doświetlają blat rewelacyjnie.

1
  • #3 15 Lis 2015 22:32
    D214d3k
    Poziom 39  

Użyj profilu narożnego 30 stopni. Oświetlenie LED blatu kuchennego - jakie profile dobrać?

0
  • #4 16 Lis 2015 03:47
    wjtech
    Poziom 11  

Ja jak montowałem ledy nad blatem to zostały one zamontowane w zwykłym profilu przy ścianie. Gość od mebli wyfrezował rowek na profil, który później wkleiłem, kable do szafki w samym narożniku z tyłu, a potem za szafką do zasilacza i gniazdka znajdującego się w szafce nad okapem. Klient kupił sobie soczewkę bodajże 60 st. do profilu ale po uruchomieniu wywalił ją bo okazało się że zdecydowanie lepszy efekt jest bez soczewki. Dlatego uważam, że najlepiej zwykły profil z płaską przeźroczystą ewentualnie mleczną/rozpraszającą szybką. Fakt, że diody miały oprócz doświetlania pełnić równie role estetyczną i podświetlać płytki na ścianie. A jak wyszło? Ano tak... Oświetlenie LED blatu kuchennego - jakie profile dobrać?

Zdjęcie nie oddaje w pełni efektu ale blat jest na tyle dobrze i równomiernie doświetlony, że można przy nim pracować nawet bez oświetlenia sufitowego.

-1
  • #5 20 Lis 2015 21:24
    Jacek Rutkowski
    Poziom 24  

Witam,
    listwa 60/30° zamontowana pod kątem 30° do szkła z matowym rozpraszaczem.
    Oświetlenie LED blatu kuchennego - jakie profile dobrać?
    Osobiście wydaje mi się to optymalnym rozwiązaniem, szkło w miarę podświetlone a po oczach nie tłucze a blat ładnie podświetlony.

0
  Szukaj w 5mln produktów