Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sat dekoder tworzy listę kanałów ?

bogiebog 15 Nov 2015 23:18 2739 9
    bogiebog
    Level 43  
    Jak dekoder satelitary tworzy listę kanałów w czasie skanu ?

1) lista jest pobierana cyfrowo i magicznie z transpodera bazowego ?
    2) lista jest tworzona przez skanowanie każdej kombinacji częstotliwości/polaryzacji ?
    misiekmik
    Level 10  
    1 lista jest pobierana. można swoja ustawić ulubione kanały po koleji
  • Helpful post
    KIEROWCA_VW
    Level 35  
    Dekoder operatora - lista jest pobierana,
    dekoder niezależny - skan zdefiniowanych transponderów i ułożenie wyniku skanowania w postaci dość przypadkowej, niejednokrotnie możliwa opcja skanowania i ułożenia listy wg konkretnego operatora.
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    KIEROWCA_VW wrote:
    Dekoder operatora - lista jest pobierana,

To prawda. Z transpondera bazowego wysyłany jest plik z listą kanałów. Najlepszy dowód, że wgrywa się także Astra ( Nc+) nawet jak jej fizycznie nie ma. Inne dekodery mają w tym celu tzw. funkcje fast scan w wyniku której kanały są układane prawie identycznie jak w oryginalnych dekoderach. Mówię tu głównie o NC+ bo moduły Polsatu to raczej rzadkość. Szczerze mówiąc nie wiem do końca czy ten plik od Nc+ jest wykorzystywany ale raczej na pewno wykorzystywane jest coś co nazywa się LCN (Logical Channel number). Dekoder na pewno skanuje kanały. Najlepszym dowodem na to jest to, że jak jakiś transponder ma słaby sygnał to kanały z niego zwyczajnie nie pojawiają się na liście. Wracając do Fastscan to jeśli uruchomimy go z wyłączonym LCN to mamy listę bez przerw ( Nc+ pomiędzy "blokami" listy stosuje przerwy.
    Jak sat dekoder tworzy listę kanałów ?
    W wyniku tego Nsport+HD mamy na 38 zamiast na 40-tej pozycji. Uruchomienie fastscan przy włączonym LCN skutkuje już listą bardziej podobną do oryginału. Jeszcze sprawdzę, czy przy LCN-ie kanały pojawiają się po kilka razy jak w oryginalnej liście .Mowa tu o tunerach Ariva bo to najczęściej sprzedaję. Ale w innych powinno być podobnie

Dodano po 5 [minuty]:

Jest jeszcze coś takiego jak skanowanie po sieci ale szczegółowo się tym nie bawiłem. Odnoszę wrażenie, że jest ciut większy porządek na liście ale nijak się to ma do Fastscan. Największy bałagan jest przy skanowaniu automatycznym bo dekoder układa kanały w/g kolejności transponderów

Dodano po 57 [minuty]:

Dodam jeszcze, że jeśli włączymy LCN i przyjdzie nam do głowy poprzestawiać kanały np. TVP1HD na pierwszej pozycji ( zamiast 11-tej) to owszem będzie on u góry listy ale dalej będzie miał nr 11 ( bo ten numer dostaje z LCN). Zatem jak wciśniemy "1" na pilocie to nie przełączy na TVP1 tylko na TVN obojętnie gdzie się znajduje. Podobnie gdybyśmy "pykali" po jednym kanale (P+) to przesuwamy się po liście w górę ale numery nie będą się zmieniać po kolei tylko tak jak im przypisał to LCN. Podobnie działa to w tunerach DVBT. Ostatnio ustawiałem Arivę Combo ( z włączonym LCN) i na liście były dwa kanały z numerem "1" TVNHD i TVP1HD ( ten drugi z DVBT)
  • Helpful post
    Darek.S
    Level 33  
    Właśnie sprawdziłem na Arivie 100 i tak jak przypuszczałem dubli kanałów nie ma a właściwie są niektóre ale nie do końca pod numerami z oryginalnej listy. Np TVP1 dostaje numer 630 ale pod 211 także jest tylko pod nazwą "Ch-15067". Ale nazwę można zmienić) . Lista prawie idealnie pasuje pod względem numeracji. Canal+HD dostaje numer "0" i po "wciśnięciu" go pomiędzy 29 a 31 tam jest ale dalej z numerem zero. Po wybraniu z pilota zera wchodzimy na ten kanał. Zmieniając pojedynczo od 28 mamy kolejno 29 , 0 i 31. Po wybraniu z pilota 30 komunikat "Brak takiego kanału. Canal+ Discovery dostaje numer 630. Przetestowałem też Arivę 103 i zachowuje się podobnie aczkolwiek ciut gorzej . Z LCN TVP1 SD to 958 a 211 jest puste. Generalnie polecam Fastscan z wyłączonym LCN i drobne korekty w/g gustu bo numerację ( i kolejność) mamy wtedy taką jak chcemy. A przy LCN numerek nam przydzielają. I jak widać w zależności od oprogramowania różnawo.

Dodano po 25 [minuty]:

Na zakończenie ( tej może przydługawej, ale mam nadzieję wyczerpującej wypowiedzi :wink: :D ) dodam, że całkiem dobrze z Fastcanem radzą sobie dekodery linuxowe (Enigma2). Odbierają mianowicie one ów plik z transpondera bazowego NC+, tylko lista nie ma owych przerw jak jest w oryginalnej. Wynika to pewnie z faktu, że Twórcy tego skryptu nie uwzględnili numeracji LCN lub skrypt ten plik "edytuje". I może dobrze bo dzięki temu można sobie taką "wstępną" poukładać po swojemu. Jeśli ma ktoś jeszcze coś do dodania chętnie czegoś nowego się dowiem. Pozdrawiam

Zbędny tekst usuwam.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    bogiebog wrote:
    Jak dekoder satelitary tworzy listę kanałów w czasie skanu ?

1) lista jest pobierana cyfrowo i magicznie z transpodera bazowego ?
    2) lista jest tworzona przez skanowanie każdej kombinacji częstotliwości/polaryzacji ?

Podczas skanu dekodery operatorów pobierają listę ułożoną pod , wg. operatora. W normalnych dekoderach lista jest pobierana wg. transpnderów jakie są w dekoderze. Jest jeszcze coś takiego jak Fast scan i ta funkcja robi, układa listę podobnie do listy operatora. Jest to zależne od tego jak programista przyłożył się do napisania softu.
    bogiebog
    Level 43  
    Ciekawe jak często taka lista operatra jest nadawana i ile zajmuje to bitów/symboli ?