Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel DIN (5 pin) MIDI - MIDI

16 Lis 2015 09:26 2187 6
  • Poziom 11  
    Witam.
    Córka posiada pianino cyfrowe z gniazdami MIDI Wyjście i Wejście 5 pin.
    Chciałbym podłączyć je do komputera za pośrednictwem Interfejsu Presonus Audiobox USB który także posiada gniazda MIDI Wyjście i Wejście 5 pin.
    Pytanie moje jest do praktyków. Czy do zrobienia takiego kabla można wykorzystać przewód typu skrętka???
    Z teoretycznego punktu widzenia uważam że można, ale zanim zacznę się bawić lutownicą wolę się zapytać.
    Oczywiście mam świadomość że muszę zrobić dwa kable.
    Drugie pytanie to według jakiego schematu wykonań kabel???
    W sieci można znaleźć dwa sposoby połączeń, tzn, 2-2, 4-4, 5-5, (http://www.hardwarebook.info/MIDI) lub z tzw przeplotem 2-2, 4-5, 5-4, (http://pinouts.ru/Home/minidin_to_din_pinout.shtml).
    Dziękuję z góry za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam,
    MIDI zapewnia izolacje galwaniczna urzadzen, przesylany jest sygnal o poziomach TTL i szybkosci 31250 bodow. Mowiac prosciej 5V i okolo 250kHz. Jezeli odleglosci sa niewielkie to moze byc skretka ale powyzej 1-2m moga pojawic sie bledy, zalezy od pokoju, ja mam u siebie kilka takich polaczen na kablu nieekranowanym i dzialaja.
    Kable, teoretycznie mozesz uzyc dowolnego kabla audio DIN pod warunkiem ze jest 5cio zylowy.
    Samodzielne wykonanie: interesuja cie tylko piny 4 i 5, po stronie nadawcy (MIDI out) wystepuje masa na pinie 2 i laczysz ja z ekranem. Masa nie wystepuje w MIDI in (galwaniczna izolacja), czyli pin 2 w gniezdzie MIDI in nie jest podlaczany. Interesuje cie kabel na wprost nie krosowany czyli 4->4 i 5->5 ewentualnie masa pin 2.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Dziękuję bardzo, trochę to wyjaśniło.
    W sumie, jeżeli dobrze rozumiem to wystarczyłoby żebym zrobił tylko jeden kabel od pianina jako wyjście sygnału i podłączył do wejścia Interfejsu Presonus.
    Swoją drogą, też się zastanawiam po co jest wejście sygnałowe w pianinie cyfrowym???
    Przepraszam bardzo za może trywialne pytania, ale jestem w tych tematach totalnym laikiem, a do zainteresowania się tą materią "zmusiła" mnie moja śpiewająco-grająca córeczka ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ja stosuję kabel DIN od starego sprzętu AUDIO. Sprawuje się wyśmienicie.
  • Poziom 11  
    Wszystkie stare kable odeszły w zapomnienie wraz z moją nieocenioną Diorą....
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Midi to protokół jedno kierunkowy. Jeżeli Twoja pociecha chce tylko nagrywać MIDI wystarczy Ci jeden kabel z midi out pianina do midi in presonusa.
    Ale jak już będzie chciała odtworzyć nagranie z komputera na klawiszach to przyda się drugi z midi out presonusa do midi in w klawiszach. Pozwala to np na poprawienie nagrania na komputerze i odtworzenie go np celem nagrania dźwięku. Bo komunikaty midi nie przenoszą dźwięku tylko informację kiedy jaki klawisz został puszczony/wciśnięty, z jaką siłą itp.
    Pozwala to też na sterowanie z komputera/sterownika klawiszami, np zmianę banków brzmień.

Zamiast skrętki zasugerował bym kabel z ekranem, np kabel mikrofonowy. Choć przy niedużych odległościach nie powinno być problemów i przy skrętce.
  • Poziom 11  
    Dziękuję bardzo za wszelkie odpowiedzi.