Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: satelita zakłuca naziemna przez sumator

wesdam 16 Lis 2015 11:25 1248 11
  • #1 16 Lis 2015 11:25
    wesdam
    Poziom 9  

Witam

Po rocznym ogladaniu tylko tv naziemnej stwierdzilem ze czas powiekszyc swoja liste programowa. Kupilem wiec sobie cyfrowy polsat. Jako ze mam tylko jeden kabel antenowy poprowadzony do mieszkania przez developera to stiwerdzilem ze zastosuje sumator sygnalu. Kupilem wiec w LM Sumator TV/SAT SN01 EVOLOGY i podpialem satelite i naziemna w piwnicy do tego sumatora w mieszkaniu zastosowalem go do rozdzielenia sygnalu i jest tak ze satelita zakluca tv naziemna. Antena od naziemnej jest podlaczona do wzmacniacza televes picokom 5605. Problem jest taki ze satelita zakluca naziemna. Wydaje mi sie ze ten sumator przepuszcza napiecie z tunera do anteny naziemnej a ze juz jest tam wzmacniacz to powstaje wlasnie ten problem. Czy zastosowanie blokera dc miedzy wzmacniaczem od naziemnej a sumatorem rozwiaze ten problem? Niestety nie moglem dorwac danych technicznych tego sumatora.

• #2 16 Lis 2015 12:59
    Darek.S
    Poziom 31  

Sumatory niestety mają taką wadę. Szczególnie uciążliwą w przypadku Polsatu cyfrowego, czy dekoderów byłej n-ki bo ich dekodery stale zasilają konwerter stąd do gniazda naziemnej trafiają produkty widma których normalnie by tam nie było. Nawet na czuwaniu. Pomoże tylko wyłączenie dekodera z gniazdka ( ale zawsze to jakieś wyjście). Lepszym rozwiązaniem jest zwrotnica i o ile pamiętam sprawdzała się AMS ( głowy za to sobie uciąć nie dam).
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_tv-sat_rs-02ms_dctv_R85312.htm
    akurat przepuszcza on DC do przedwzmacniacza, ale przy zbiorczej nie powinno mieć to znaczenia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest multiswitch ale w Twoim przypadku odpada ( chyba, że sporo mieszkańców zapragnie także satelity). Możesz też spróbować założyć na wejście Telewizora Filtr LTE celem odfiltrowania wyższych składowych widma ( na pewno nie zaszkodzi a wtedy nie musisz kupować droższej zwrotnicy AMS ( choć filtr LTE niewiele tańszy). A najlepszym rozwiązaniem byłby oddzielny kabelek do sat. Miałem niedawno okazję przetestować działanie takiego filtra bo występowały właśnie takie problemy, ale ponieważ miałem do dyspozycji drugi kabel w puszce to go wykorzystałem i nie wykorzystałem tej okazji do testów a szkoda. Próbuj.

• #3 16 Lis 2015 13:07
    wesdam
    Poziom 9  

Dzieki za rade. Drugi kabel niestety nie wchodzi w gre bo wiazalo by sie to z kluciem scian itd. Myslalem tez o multiswitchu ale to jest tylko na 2 mieszkania takze nie wiem czy sie to oplaca. No i trzeba by bylo dociagnac jeszcze dodatkowe dwa kable z dachu do piwnicy.

• #4 16 Lis 2015 13:14
    Darek.S
    Poziom 31  

wesdam napisał:
    No i trzeba by bylo dociagnac jeszcze dodatkowe dwa kable z dachu do piwnicy.

W sumie pięć a wątpię czy macie aż trzy już teraz...Próbuj z AMS lub filtrem LTE. Ja co prawda mam niedaleko do tego klienta i mógłbym to sprawdzić ( filtr, bo AMS-a musiałbym kupić a filtry zawsze mam) ale trzeba mieć na to czas i myśleć o tym. Choć niewykluczone, że jak będę przejeżdżał to mi się lampka zaświeci.

• #5 16 Lis 2015 14:27
    wesdam
    Poziom 9  

mamy 3 kable antenowe. Sam dwa kable ciągnąłem z dachu do piwnicy od satelity :). Mamy konwerter na dwa tunery. Ten sumator z tego co widzę to przepuszcza zasilanie na antenę naziemną. Czy to będzie ok? Bo widziałem też taki sam ale który przepuszczał tylko na satelitę.

• #6 16 Lis 2015 15:00
    Darek.S
    Poziom 31  

wesdam napisał:
    Ten AMS z tego co widze to przepuszcza zasilanie na antene naziemna. Czy to bedzie ok. Bo widzialem tez taki sam ale ktory przepuszczal tylko na satelite.

Owszem robią dwie wersje.Akurat do tego z zasilaniem link znalazłem jako pierwszy. Nie powinno to zaszkodzić, ale ten bez zasilania O.K. i zawsze tańszy. Kiedyś miałem podobny problem i właśnie takiego AMS-a użyłem w charakterze filtra ( musiałem zastosować dwa sumatory jeden normalnie a drugi tylko w torze DVBT ( jako filtr) i właśnie był to AMS. Sam AMS widocznie nie wystarczył bo na pewno pamiętam, że musiałem dać aż dwa. Sytuacja wyglądała tak, że były właśnie takie problemy jak opisujesz a był tylko zwykły sumator. Dołożenie AMS-a załatwiło sprawę. Dzisiaj w jego miejsce zastosowałbym pułapkę LTE. Ale takich przypadków miałem bodaj dwa wiec trudno to uznać za próbę reprezentatywna statystycznie. Zacząłbym od pułapki LTE np Signal ( duże tłumienie 60dB) lub Telmor ( oni robia dwa rodzaje górnoprzepustowy tez 60dB i środkowoprzepustowy, ten dla LTE ma 40dB ) Ten drugi przydaje sie jak sa problemy z CDMA a to chodzi niżej. Ale w Twoim przypadku szkodzi raczej góra.

Dodano po 8 [minuty]:

http://www.telmor.pl/Klient-biznesowy/Rynki/Instalatorzy/Pasywa-RF-filtry/Filtry
    http://www.dipol.com.pl/filtr_lte_wewnetrzny_signal_R49600.htm

• #7 16 Lis 2015 15:32
    wesdam
    Poziom 9  

ok pobawie sie tym filtrem lte i zobaczymy. Dzieki za pomoc

• #8 22 Lis 2015 16:20
    wesdam
    Poziom 9  

Filtr Lte nie zdał egzaminu ale problem ustał jak podłączyłem kolejny sumator między wzmacniacz antenowy a sumator to którego była podłączona satelita i naziemna. Jak to można wytłumaczyć i czy może tak zostać czy lepiej wymienić ten dodatkowy sumator na coś innego?

• #9 22 Lis 2015 16:41
    Darek.S
    Poziom 31  

wesdam napisał:
    problem ustał jak podłączyłem kolejny sumator między wzmacniacz antenowy a sumator to którego była podłączona satelita

Darek.S napisał:
    Kiedyś miałem podobny problem i właśnie takiego AMS-a użyłem w charakterze filtra ( musiałem zastosować dwa sumatory jeden normalnie a drugi tylko w torze DVBT ( jako filtr) i właśnie był to AMS. Sam AMS widocznie nie wystarczył bo na pewno pamiętam, że musiałem dać aż dwa. Sytuacja wyglądała tak, że były właśnie takie problemy jak opisujesz a był tylko zwykły sumator. Dołożenie AMS-a załatwiło sprawę. Dzisiaj w jego miejsce zastosowałbym pułapkę LTE.

czyli wygląda na to, że zrobiłeś dokładnie tak, jak ja kiedyś. Ja to tłumaczyłem sobie, że ta dodatkowa zwrotnica działała jak filtr w torze DVBT, dlatego myślałem, że pułapka LTE także zda tu egzamin ( a wtedy gdy miałem ten przypadek to chyba nawet ich na rynku nie było). Jakbyś mógł jeszcze narysować jak to połączyłeś i w które miejsce próbowałeś wstawić tą pułapkę. Bo można zamiast tej drugiej zwrotnicy a można także przy samym gniazdku telewizora czy dekodera. Jakbyś to sprawdził byłoby super. Ale i tak cieszę się, że pomogło.

• #10 22 Lis 2015 18:06
    wesdam
    Poziom 9  

ten dodatkowy sumator podłączyłem w ten sposób że kabel od wzmacniacza antenowego wchodzi w wejście zsumowanego sygnału a następnie wychodzi z miejsca gdzie podłącza się zazwyczaj sygnał anteny naziemnej i wchodzi do drugiego sumatora w wejście anteny naziemnej. Mam nadzieję ze w miarę jasno to opisałem. Ogólnie to sprawdzałem połączenia w dwie strony i działa. Filtr LTE zakupiłem w pobliskim markecie LM i możliwe że nie był taki jak powinien. Podłączyłem go między wzmacniaczem antenowym a sumatorem. Jutro będę w sklepie specjalizującym się antenami i może zakupię inny filtr LTE do testów aby zastąpić nim dodatkowy sumator.

• Pomocny post
    #11 22 Lis 2015 18:13
    Darek.S
    Poziom 31  

O jakim wzmacniaczu piszesz? Pisałeś , że masz sygnał od developera zatem jest tam zbiorcza ( naziemna, bo o kablowej nie wspomniałeś). Zatem rzeczywiście powinien być tam wzmacniacz a potem sieć rozgałęźników/odgałęźników). Ten sumator istotnie pracuje tutaj w charakterze swoistego filtra i podobnie powinien zadziałać filtr LTE. Naturalnie w ramach doskonalenia możesz to sprawdzić lub zostawić skoro pomogło.

• #12 22 Lis 2015 18:16
    wesdam
    Poziom 9  

Mamy tylko antenę naziemną Televes na dachu oraz wzmacniacz Televes 5605 w piwnicy. W całym budynku są tylko 2 mieszkania. Nie mamy kablówki dlatego zainstalowałem talerz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME