Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST31000524AS 7200.12 - Nie widzi dysku, zablokowany terminal

16 Lis 2015 15:00 1842 6
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie..
    Mam problem z jednym dyskiem a mianowicie w trakcie pracy serwera nastąpił zwiech systemu (prawdopodobnie z winy tego dysku) i po restarcie płyta główna nie rozpoznaje dysku wisi na SATA_X detecting 1min i potem leci dalej...
    Dysk nie ma żadnych innych problemów. Spinup jest ok i charakterystyczne cyknięcie głowic po czym dysk normalnie się kręci itp. Dodam że z dyskiem nigdy nie było żadnych problemów. Ostatnio przeglądałem jeszcze smarta i miał zero relokacji wszystko wyglądało ok. Mam na nim sporo zdjęć i kilka istotnych dokumentów dlatego zależy mi na odzyskaniu w jakikolwiek sposób tych danych. Z tego co tak poczytałem to prawdopodobnie jest uwalony smart i dysk wisi w BSY..

Dane dysku:
    Seagate S/N 5VP8FLS1
    ST31000524AS 7200.12
    P/N 9YP154-303
    FW: JC45
    Numer oraz rev. płyty: 100535537 REV C

Podłączyłem terminal do niego i niestety za żadne skarby nie mogę wejść CTRL+Z próbowałem izolować głowice od płyty ale po prostu nic się nie pojawiało w terminalu. Dopiero jak jest kontakt z głowicami dostaje reset i pojawiają się te błędy.
    Tak wygląda zrzut z terminala:

Rst 0x20M
    RW: Disc Ctlr Initialization Completed.

LED:000000CC FAddr:000075A5

bład LED:... wywala co 3 sekundy...

Mam drugiego seagate ST31000528AS w którym bez problemu wszedłem do terminala przez CTRL+Z...

Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł jak przywrócić go do życia byłbym ogromnie wdzięczny...
  • Warunkowo odblokowany
    xamash napisał:
    Dysk nie ma żadnych innych problemów. Spinup jest ok i charakterystyczne cyknięcie głowic po czym dysk normalnie się kręci itp.

Skoro słychać cykanie głowic to raczej na pewno uszkodzone są głowice odczytu/zapisu danych bądź elektronika(mało prawdopodobne). Tak czy inaczej im więcej dysk razy stuknie tym mniejsza szansa na odzyskanie danych gdyż stukające głowice mogą tworzyć bad sektory fizyczne. Jednym słowem cykająca bomba :-D
    xamash napisał:
    Mam na nim sporo zdjęć i kilka istotnych dokumentów dlatego zależy mi na odzyskaniu w jakikolwiek sposób tych danych.

Proponuję ci zanieść do firmy zajmującej się odzyskiem danych gdyż samemu można zepsuć dysk zamiast go naprawić. ;-) Wiem bo zanim nauczyłem się obsługi terminala to 20 dysków zepsułem :-)
    Czy elektronika posiada nadpalenia??
  • Poziom 9  
    Przecież napisałem że spinup oraz dźwięk głowic jest poprawny (i uwalenie głowic oraz wzmacniacza wykluczam w 99.9%) bo mam kilka innych dysków 1TB seagate dla porównania ale o innych numerach płyt i rewizjach.. więc biosu nie podmienię bo dawca musi mieć identyczny numer oraz wersje płyty.. tam jest problem taki że tablice ze wpisami smart się uwaliły jakoś niefortunnie co powoduje całkowitą blokadę. Znajomy z innego serwisu też miał podobny przypadek w seagate serii 7200.11 i też nie mógł wejść do trybu diagnostycznego. Tutaj ostatecznie będzie zmiana płyty ino czekam aż znajomy wróci z urlopu i będziemy działać bo ma też w razie czego dostęp do komory bezpyłowej z pełnym osprzętem także napisze co i jak z tym dyskiem dla potomnych.. tak btw to takich 7200.11 przywróciłem już do życia kilka sztuk 6/7 bo ten jeden miał skopany wzm. głowic i klient zrezygnował ze względu na koszty.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Tak z czystej ciekawości dlaczego po przeliczeniu translatora dysk jest na śmietnik? Podejrzewam tylko że jest to związane z odpaleniem dysku z pominięciem pewnych istotnych wpisów z flasha dysku dlatego potem robi sie kasza... Jeśli możesz to chętnie bym wypróbował ten sposób bo tak czy siak musiałbym czekać ponad 13 dni jeszcze na znajomego a tak przynajmniej spróbuje poeksperymentować :) a na dysku mi fizycznie nie zależy mimo że nie ma sporego przebiegu.. pewnie chodzi o zwarcie read channel's z głowic?

Dodano po 21 [minuty]:

Kolega te miał na myśli? ale nie wiem czy dobrze myślę ale te patenty chyba bardziej w wersjach ES2?

Seagate ST31000524AS 7200.12 - Nie widzi dysku, zablokowany terminal Seagate ST31000524AS 7200.12 - Nie widzi dysku, zablokowany terminal
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dzięki kolego Pikus_09 dysk żyje i dane też :)
    Temat zamykam i dziękuje raz jeszcze za pomoc.