Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak lokalizować usterki w układach elektronicznych?

16 Nov 2015 16:48 693 4
  • Level 4  
    Witam
    Posiadam taki multimetr DT 9205A
    Chciałbym zacząć przygodę z elektroniką ale mam jedno pytanie.
    Jak mam płytkę na której są elementy smd. To jak je wtedy mierzyć bez wlutowywania i czy trzeba je wylutować i jeszcze czy dam rady tym miernikiem takie rzeczy mierzyć
    Pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 1  
  • Moderator
    Kraniec_Internetów wrote:
    Nie da się mierzyć bez wylutowywania
    -da się pomierzyć wiele elementów ale nie wszystkie. Rezystor jak najbardziej sprawdzisz, dioda, tranzystor , ale już kondensator już nie będą to pomiary miarodajne.
    Ja sprawdzam na płycie, w razie wątpliwości dopiero wylutowuje element i sprawdzam poza układem.
    Tomasz1902 wrote:
    Jak lokalizować usterki w układach elektronicznych?
    - co do lokalizacji, ważne jest co naprawiasz. Jeśli będzie to np. zasilacz to inaczej podejdziesz do lokalizacji uszkodzeń i już inaczej do np.uszkodzonego dvd które np. nie wyświetla nic na wyświetlaczu, inaczej do braku treści obrazu na monitorze. Nie można z góry określić "zrób to i to i będzie OK" dla tego że to TY masz urządzenie przed sobą, Ty dokonujesz pomiarów, TY opisujesz co sprawdziłeś. Można tylko przyjąć że przy danym uszkodzeniu dość często usterka jest w danym miejscu i jest za to odpowiedzialny dany element. Czasami proste uszkodzenia są gmatwane przez zły opis lub blednę pomiary. Doświadczenie jest najlepszym doradcą...
  • Level 20  
    Jeżeli będzie kilka rezystorów połączonych równolegle no to bez wylutowywania ciężko :)
  • Moderator of Cars
    Jak masz lub jesteś w stanie odtworzyć schemat i wiesz jak dane urządzenie działa to możesz mierzyć na płycie większość elementów, bo wiesz jakiego wyniku oczekiwać.