Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termet/EcoCondens Gold - Wezwanie do Serwisu

16 Lis 2015 20:24 4521 40
  • Poziom 8  
    Niniejszy wzywam wszystkich posiadaczy pieca Ecocondens Gold w wersji software'u b101 do udania się do serwisu w celu naprawy.
    Objawy:
    W trybie CWU piec grzeje wodę z mocą, ktora nie jest mocą ustawioną w parametrze P03. Efektem są kłęby pary w kominie i wysokie zużycie gazu.

W celu samodzielnego sprzawdzenia, czy Wasz piec ma ten problem, należy:
    Ustawić maksymalną moc grzewczą CWU na 0 ( piec grzeje wtedy z mocą mnimalną). Dokonać pomiary, jak poniżej ( lub cut -> paste -> e-mail do serwisu)
    Pomiaru dokonywałem na tradycyjnym gazomierzu stosowanym w instalacja domowych. Gazomierz ten posiada rozdzielczość odczytu zuzytego gazu do 3 miejsc po przecinku.
    Przed włączeniem pieca w tryb grzania CWU, były nastepujące nastawy:
    1. moc pieca w trybie CWU 0
    2. Temperatura wody (mierzona w zbiorniku 26stC)
    3. Temperatura zadana (35stC)
    W momencie włączenie pieca licznik wskazywał ....9,127 m3
    Po jednej minucie licznik wskazywał 9.162m3
    Obliczenia:
    Zużycie gazu w ciągu 1 minuty 0.035m3
    Wspólczynnik konwersji gazu (kWh/m3): 11.302 - odczytany z faktury
    Tak więc, przy obliczonym zużyciu minutowym,zużycie energii godzinowe wynosi:
    0.035[m3/min]*60[min]* 11.302[kWh/m3] = 23,73kWh
    Jak rozumiem więc w ciągu 1ej minuty moc pieca wynosi 23,7kW.

Moim zdaniem piec jest uszkodzony, ponieważ nastawa mocy 0 oznacza pracę pieca z mocą minimalną (czyli ok 3kW)
    Moim celem nie jest grzanie wody najszybciej, jak to możliwe, lecz grzanie wody ekonomicznie. W sytuacji, gdy zaraz po włączeniu pieca z komina bucha nieskroplona para oznacza,że piec jest wadliwie zaprogramowany.
    Oczekiwałem,że nastawa mocy CWU oznacza dokładnie to samo,co nastawa mocy CO. Tutaj bowiem piec zachowuje się logicznie: większa wartość mocy - szybsze nagrzewanie kaloryferów

Jestem z tego pieca bardzo, bardzo zadowolony. Z wyjątekiem jednego "ale".
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Nie masz racji. Każdy producent kotła ma tak skonfigurowane grzanie cwu. Nikt z znanych mi klientów nie chciałby czekać pod prysznicem aż kocioł z mocą minimalną zagrzeje mu wodę. Nawet mając zasobnik przypuśćmy 100 L to po wykorzystaniu np. przez żonę w jednej łazience, a sam idąć do drugiej pod prysznic zirytował bym się nie mając wody i gdyby ktoś kazał mi na nią czekać godzinę bo kocioł ma pracować z mocą minimalną. Weź pod uwagę iż większość osób chce posiadać komfort a nie czekać!!! Grzanie Cwu a grzanie CO to dwie różne bajki. Doszkol się i porozmawiamy.
  • Poziom 15  
    Rozumiem ze problem dotyczy kotła 1 F z zasobnikiem? Ja mam inny problem z tym piecem podczas grzania CO kocioł po osiągnięciu temperatury zadanej zaczyna wariować wentylatorem tzn zwiększa i zmniejsza obroty wentylatora co ok sekundę dodatkowo po roku użytkowania wyrzuca błąd E01 gdy jest zimny- zapala za 2 razem. Aż boje się wzywać Pana z serwisu bo to co zaprezentował ostatnio...szkoda gadać. Może po roku od wprowadzenia tego kotła serwisanci mieli jakieś szkolenie u producenta?
    A do producenta też można mieć pretensje bo okłamał klientów.. w momencie debiutu kocioł 20kW miał mieć moc minimalną 2,2kw a 25kW minimalnie 3.2kW. Do dziś te parametry sa na stronie producenta...W rzeczywistości obydwa mają 2.8kW minimalnie gdybym to wiedział wziąłbym większy. Ciekawe dlaczego producent wycofał się z tego? Jakieś problemy były z pracą na mocy minimalnej?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    W Termecie nie znam harmonogramu szkoleń, ackolwiek podejrzewam iż są one prowadzone przed wprowadzeniem nowego produktu na rynek jak u pozostałych. A jeśli masz zastrzeżenia do serwisu w Twojej okolicy to zawsze możesz zadzwonić do Świebodzić i poprosić o serwis fabryczny :)
  • Poziom 12  
    GETomek napisał:
    A do producenta też można mieć pretensje bo okłamał klientów.. w momencie debiutu kocioł 20kW miał mieć moc minimalną 2,2kw a 25kW minimalnie 3.2kW. Do dziś te parametry sa na stronie producenta...W rzeczywistości obydwa mają 2.8kW minimalnie gdybym to wiedział wziąłbym większy.

Tak z ciekawości z jakiego źródła te informacje, że model 25kW ma moc minimalną 2,8?
  • Poziom 15  
    Z instrukcji serwisowej Link
    A masz może model 25 kw, co ma na naklejce z boku?
  • Poziom 12  
    GETomek napisał:
    A masz może model 25 kw

Tak, mam model 25.

GETomek napisał:
    co ma na naklejce z boku?

Wieczorem sprawdzę, bo teraz z głowy nie podam.

Dodano po 57 [sekundy]:

PS. I faktycznie ta instrukcja pokazuje zupełnie coś innego niż "fabryczna" dla użytkownika.

Dodano po 4 [godziny] 32 [minuty]:

Na naklejce jest 25 :)
  • Poziom 11  
    Spójrzcie na table 4.3.2.1 odnośnie zużycia gazu tych dwóch kotłów mimo że oba mają moc minimalną taka samą to zużycie inne.
  • Poziom 12  
    szach11 napisał:
    Spójrzcie na table 4.3.2.1

Ale chyba sęk w tym, że są dwa źródła z innymi danymi?
  • Poziom 11  
    Nie. Zdaje się że ten 25 kw mimo tego ze moc minimalna ma tez 3 kw to ma mniejsza sprawnosc na niej i dlatego więcej spala.

• Moderator na urlopie...
    jdunak napisał:
    Jak rozumiem więc w ciągu 1ej minuty moc pieca wynosi 23,7kW

Zły odczyt. Powinieneś odczytać zużycie w ciągu 30 sek i to będzie mniej więcej mocą, z jaką pracuje kocioł.
  • Poziom 2  
    Autor pierwszego postu sieje zamęt, a nie wie co robi.
    Cytat:
    W trybie CWU piec grzeje wodę z mocą, ktora nie jest mocą ustawioną w parametrze P03

Oczywiste i PRAWIDŁOWE zachowanie, bo P03 NIE jest parametrem od CWU.
    A z postu wynika, że to ten parametr autor zmienia i robi pomiar.
  • Poziom 21  
    Co do zużycia gazu na mocy min 2,8 KW. Przecież to są palniki o różnej mocy! Tak jak tym od 20-tki nie da się uzyskać 25 KW tak tym większym nie da się zejść na 2,2 KW.
    Faktycznie od pewnego czasu 20-tki mają fabrycznie ustawioną moc minimalną na poziomie 2,8-3,0 ale nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować wartości 2,2-2,4. Zakres modulacji pozostał taki sam 11-100%. Ja tak zrobiłem i owszem wystąpiły różne dziwne objawy ale daje się to ustawić tak aby pracował spokojnie i efektywnie. Trzeba mu poświęcić trochę czasu przy uruchomieniu.
    Gold to tani osiołek który ma robić robotę a nie czarować wdziękiem. Od tego są Crystal, Windsor. Bardzo prosta elektronika bez fajerwerków. Nie współpracuje z regulatorami OpenTerm tylko ze zwykłymi zał/wył.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Faktycznie od pewnego czasu 20-tki mają fabrycznie ustawioną moc minimalną na poziomie 2,8-3,0 ale nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować wartości 2,2-2,4. Zakres modulacji pozostał taki sam 11-100%. Ja tak zrobiłem i owszem wystąpiły różne dziwne objawy ale daje się to ustawić tak aby pracował spokojnie i efektywnie. Trzeba mu poświęcić trochę czasu przy uruchomieniu.

W listopadzie 2014 producent dostarczył kocioł 20 KW z moca ustawiona na 2.8kw dołączając do niego książkę ze pracuje na 2.2kw.Dziwna polityka, a jak serwis próbował zejść z obrotami wentylatora to po miesiącu powypadały śruby z obudowy, takie drgania ma ten kocioł, więc pewnie ten kocioł mógłby pracować niżej ale wentylator powoduje drgania na niskich obrotach. Swoja droga to ten wentylator jest mocno przesadzony do tego kotla.
  • Poziom 21  
    Rzeczywiście na fabrycznych nastawach były drgania (miałem cykora bo czytałem o tym w sieci jeszcze przed zakupem) ale udało się to wyeliminować. Kocioł musi być ustawiony pod instalację, komin, gaz. To tanie, proste urządzenie i serwisant musi się tu trochę wykazać. Te droższe rozwiązania (mowa nie tylko o Termecie) są łatwiejsze do uruchomienia ale szybkie uruchomienie nie oznacza że urządzenie będzie wykorzystywało maksimum swoich możliwości.
    Od października ubiegłego roku kocioł pracuje bez zastrzeżeń.
  • Poziom 12  
    kz61 napisał:
    Rzeczywiście na fabrycznych nastawach były drgania (miałem cykora bo czytałem o tym w sieci jeszcze przed zakupem) ale udało się to wyeliminować.

Jak to wyeliminowałeś?
    Możesz tu podać jak masz ustawione poszczególne parametry?
  • Poziom 11  
    Ja się chętnie dowiem jak udało Ci się go skręcić do 2,2 KW.
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Gold to tani osiołek który ma robić robotę a nie czarować wdziękiem

On raczej rozczarowuje dźwiękiem...
  • Poziom 12  
    GETomek napisał:
    On raczej rozczarowuje dźwiękiem...

Bez przesady, nie jest aż tak źle. Chociaż do poprawy trochę producentowi jeszcze zostało. :)
  • Poziom 25  
    Nowe Goldy od jesieni są wyciszone.
  • Poziom 12  
    serwo66 napisał:
    Nowe Goldy od jesieni są wyciszone.

A co w nich poprawiono?

szach11 napisał:
    od której jesieni

Dobre pytanie, bo już jeden taki news słyszałem i nic to chyba nie dało.
  • Poziom 25  
    Zamknięta komora spalania została wyłożona izolacją wygłuszajacą .

Dodano po 3 [minuty]:

Już montowałem i uruchamiałem takie Goldy.
  • Poziom 21  
    szach11 napisał:
    Ja się chętnie dowiem jak udało Ci się go skręcić do 2,2 KW.

W tabeli, tej zmodyfikowanej z mocą min 2,8 zakres modulacji pozostał taki sam 11-100%. Kocioł miał fabrycznie 14 albo 15 ustawione.
    Owszem wiele kondensatów ma wygłuszone komory ale te które nie mają wygłuszenia też sobie radzą. Natomiast przy takiej uproszczonej konstrukcji dolotu powietrza i mocy startowej ustawionej fabrycznie na poziomie 40% to jeden krok do zrobienia z Golda pulsatora. Na początek należy zmniejszyć moc startową, zaczynamy od 20 i szukamy "miękkiego startu". Efekty sprawdzamy wyłączając kocioł całkowicie. Funkcja min/max nie jest tutaj najwłaściwsza.
  • Poziom 12  
    kz61 napisał:
    Na początek należy zmniejszyć moc startową, zaczynamy od 20 i szukamy "miękkiego startu".

Problem jest taki. Że czasami kocił startuje miękko.
    Ale czasami potrafi przy starcie wpaść w rezonans.
    Zatem znaleźć złoty środek tej moce startowej nie jest prosty.
  • Poziom 11  
    kz61 to w jaki sposob zmniejszyć minimalny zakres modulacji?
  • Poziom 21  
    W parametrach sprawdzić jaka jest moc min i jeżeli jest tak jak wyżej opisywałem to zmienić na niższą. To dotyczy kotła pracującego spokojnie. Jeżeli są dodatkowe atrakcje to zmianę mocy min zostawiamy na potem. Ważniejszy w tym momencie będzie prawidłowy skład mieszanki i moc startowa.
  • Poziom 11  
    Tylko jak patrze na parametry to jedynie można przestawić moc max. Który parametr odpowiada za moc minimalną?
  • Poziom 11  
    W serwisowce domyślnie zapodane jest na 12. ile zapodałeś w swoim kotle ?