Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć prędkość posuwu na falowniku

16 Lis 2015 22:14 645 1
  • Poziom 6  
    Witam,
    Zakupiłem maszynę stolarską z posuwem na falowniku, silnik który napędza posuw posiada 50 Hz, na falowniku mam max 10 m/min. Pytanie czy w jakiś sposób mogę zwiększyć prędkość do 20 m/min ? i czy nie wpłynie to negatywnie na silnik 0,74 kw
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Każdy falownik umożliwia regulację. Trzeba poszukać w necie manualki do tego falownika (przez np. google, po wpisaniu jego typu). Producent jednak może zablokować dostęp do parametrów, albo kodem stałym, podanym w manualu (i wtedy nie ma problemu), albo własnym, i wtedy dostępu jednak nie będzie. Proponuję szukać parametru "Max Frequency", lub coś podobnego, nie podał Pan typu, stąd piszę ogólnie.
    Koniecznie należy też sprawdzić obciążenie silnika podczas pracy, czasem podane jest to w %, powyżej 80% warto się zastanowić czy wytrzyma przyśpieszenie. Ale życie uczy, że silniki chodzą na 60% obciążenia, wtedy można. Nazwa parametru to np. "Motor Load".
    Ostatnia rzecz: jeśli 10m/min to dla silnika 50Hz, to nie przesadzałbym z przyspieszaniem. Powiedzmy do 14 m/min max, chyba że zostawiamy silnik w spokoju, i przyśpieszamy przez zmianę kół pasowych napędu (jeśli są).