Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do pogrania i5 4460 - jak płyta gł / karta graficzna

17 Lis 2015 10:50 1023 13
  • Poziom 14  
    Dzień dobry,

Proszę o poradę. Chcę złożyć komputer do gier dla syna, ale w rozsądnej cenie.

Co do procesora już się zdecydowałem - I5 4460, podkręcanie mnie nie interesuje.
    Pamięci wybrałem Crucial Ballistix Sport 2x4gb CL9.

Dysk SSD już mam,
    jako magazyn danych wybrałem - Seagate - 1TB ST1000DM003 SATA3.

Proszę o rekomendacje stabilnej płyty głównej.
    Brałem pod uwagę Gigabyte ga-b85M-D3h (ale ta w nowszej rewizji podobno przyoszczędzona - sekcja zasilania, radiator, mniej kondensatorów).
    MSI B85M-G43
    MSI B85m-e45

Czy to jest prawda, że płyty z B85 nie współpracują dobrze z tym procesorem, bo jeden sprzedawca zalecał mi MSI PC Mate z H97 - twierdził, że stabilniejsza.
    Nie wiem tylko, czy nie zalecał tej bo droższa :).

Co do karty graficznej - więcej jak 1000zł na pewno nie wydam i tu się zapytam:
    Czy karta GTX960 jest dużo wydajniejsza od GTX750 TI ?
    Proszę o rekomendacje co do producenta.
    Pewnie warto zainwestować w 4GB?

Generalnie chodzi o wybór "value for money", a nie wybór marketingowej piany:)

Z góry dziękuję za podpowiedzi ekspertów.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 32  
    Płyta - nie trzeba H97 ;) Cokolwiek (no, prawie) na H81/B85 będzie działać całkowicie poprawnie i w pełni stabilnie.

GTX960 to mniej więcej +50% w stosunku do 750Ti, więc całkiem sporo. Ilość pamięci to kwestia dyskusyjna i zależna głównie od tego, czy ustawienia w grach koniecznie muszą być na max (wtedy mniej fps i dopłata do 4GB zaczyna mieć sens), czy jednak mogą być ustawienia wysokie / średnio-wysokie (wtedy i więcej fps, i te 4GB robią się zbędne).

Masz do wyboru jeszcze Radeona R9 380 - nieco szybszy od GTX960.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 14  
    rzymo napisał:
    Płyta - nie trzeba H97 ;) Cokolwiek (no, prawie) na H81/B85 będzie działać całkowicie poprawnie i w pełni stabilnie.

Którą wybrać ze względu na trwałość (producent / model)?
    Czy to prawda że Gigabyte GA-B85M-D3h źle współpracuje z kartami wifi TPLINK'a?

rzymo napisał:

GTX960 to mniej więcej +50% w stosunku do 750Ti, więc całkiem sporo.

W takim układzie chyba warto dopłacić.

rzymo napisał:

Masz do wyboru jeszcze Radeona R9 380 - nieco szybszy od GTX960.

A czy to prawda, że dla nVidii jest lepsze wsparcie i GTX'y się mniej grzeją?
  • Poziom 32  
    Płyta MSI z końcówką G43 ma ciut lepszy układ dźwiękowy i to w sumie by było na tyle różnic. Płyty są bardzo podobne do siebie, tu musi zdecydować preferencja co do ilości/ułożenia złącz/gniazd na płycie.

Tak, do GTX960 warto dołożyć. Karta jest po prostu zauważalnie szybsza.

Karta nVidii na pewno zadowoli się mniejszą mocą i to jest fakt. Jednakże jeśli nie liczysz pojedynczych złotówek za prąd, to obie karty spiszą się tak samo dobrze (ciche, nie będą się przegrzewać), z delikatnym wskazaniem na Radeona, jako kartę nieco wydajniejszą.
    Inaczej to wygląda tylko w przypadku mini pecetów - tu waty są bardzo ważne i bez wahania poleciłbym tylko i wyłącznie GTX960. W sprzęcie 'normalnych' rozmiarów jest to właściwie bez znaczenia...
  • Poziom 35  
    A co z zasilaczem i obudową, bo o nich nic nie wspomniałeś?
  • Poziom 14  
    Ationx napisał:
    A co z zasilaczem i obudową, bo o nich nic nie wspomniałeś?

Zasilacz już wybrałem: SilentiumPC Vero L1 500W.

Natomiast co do obudowy - zastanawiam się nad Zalmann Z1.
    W sumie miejsca nie ma za wiele, gdzie ten pecet będzie stał, więc przydałaby się w miarę zgrabna.
    Może jakieś inne propozycje (dobry stosunek jakości do ceny)?

Dodano po 5 [minuty]:

rzymo napisał:
    Płyta MSI z końcówką G43 ma ciut lepszy układ dźwiękowy i to w sumie by było na tyle różnic. Płyty są bardzo podobne do siebie, tu musi zdecydować preferencja co do ilości/ułożenia złącz/gniazd na płycie.

A jak wypada na ich tle: gigabyte w nowej odsłonie GA-B85M-D3h-A?
    Chciałbym mieć przynajmniej jeden slot PCI.
    Z którą marką jest mniej konfliktów sprzętowych?

Czy z GTX960 warto wybrać ASUS'a Strix?
  • Poziom 32  
    Ten Gigabyte wygląda całkiem przyzwoicie.

StriX to ciekawa karta, zwłaszcza ze względu na tryb półpasywny.
  • Poziom 29  
    Zasilacz sugerowałbym zmienić, te od SilentiumPC teoretycznie są dobre, praktycznie jednak nie do końca. Możesz zastosować np. FSP HEXA HE-500+ (jednak to jest już 225 złotych) lub tańszy Fortron 460-60 HCN, ewentualnie Corsair VS 450 W.
  • Poziom 14  
    michal7778 napisał:
    Zasilacz sugerowałbym zmienić, te od SilentiumPC teoretycznie są dobre, praktycznie jednak nie do końca.

Michał, coś konkretniej?
  • Poziom 29  
    Chodzi generalnie o to, że te zasilacze mają opinię tych "dobrych" (nie z czarnej listy). Praktycznie, jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia i da się znaleźć lepsze konstrukcje, dobrych i sprawdzonych producentów w podobnej cenie. Swego czasu SPC miało też duże problemy ze swoimi zasilaczami z serii Deus (dodajmy droższymi niż Vero), które odmawiały współpracy z niektórymi płytami głównymi. Dlatego ja tę markę w kontekście zasilaczy jednak będę odradzał.
  • Poziom 14  
    Dziękuję Michale za radę, ale jestem już właścicielem tego zasilacza, więc zaryzykuję.

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

Mam jeszcze takie pytanie: Czy warto rozważyć mniejszą obudowę (Mini Tower ), czy lepiej nie żałować "przewiewności" zestawowi do grania?
  • Poziom 35  
    Ja bym Mini Tower nie brał, lepiej zostać przy chociażby tym Z1.

Gdzie w ogóle będziesz ten sprzęt kupował?
  • Poziom 14  
    Ationx napisał:
    Ja bym Mini Tower nie brał, lepiej zostać przy chociażby tym Z1.
    Gdzie w ogóle będziesz ten sprzęt kupował?

Nie wiem jeszcze

Czy płyta Gigabyte B85M-D3H-A ma faktycznie problemy we współpracy z kartami wifi TPLink'a?

Dodano po 2 [godziny] 45 [minuty]:

Mam jeszcze takie pytanie co do kart graficznych:
    Np. W Asus GTX960 występuje w wersji OC i bez.
    Czy nazwa produktu bez OC daje się tak samo podkręcić (przy pomocy załączonego oprogramowania) jak fabrycznie podkręcona karta w wersji OC?
  • Poziom 32  
    Podkręcanie - większość kart 'skończy' się przy podobnych wartościach zegarów rdzenia i pamięci.
    Nie ma tu znaczenia producent ani wersja chłodzenia.